Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диспареунија: Симптоми и третман

Диспареунија - главни симптоми:

Диспареунија е состојба во која сексот предизвикува болка. Болката може да биде локализирана во карличниот регион и во областа на надворешните генитални органи. Оваа патолошка состојба се развива кај жените и може да има и психолошка основа и органска. Диспареунија го нарушува квалитетот на животот на жената, бидејќи сексот не му носи задоволство, поради што нејзиното либидо се намалува и почнува да го избегнува сексуалниот однос. За возврат, ова води кон зголемување на раздразливоста, нервозата, депресијата и директно влијае врз односот во двојката, што често води маж и жена кон идејата за потребата да се прекине врската.

Причини

Веќе е наведено дека причините за ова нарушување може да бидат психолошки или да се состојат во присуство на функционални нарушувања во работата на органите на репродуктивниот систем.

Невозможно е точно да се утврдат кои жени се предиспонирани за оваа болест, и за кој од нив сексот ќе биде болен. Сепак, постои мислење дека оние жени кои се соочуваат со болка за време на гинеколошки преглед или вметнување на тампон во вагината, имаат симптоми на диспареунија симптоми неколку пати почесто од жените за кои таквите манипулации не се тешки.

Психолошките причини лежат во стравот на жената што има секс или дури и во одвратноста што ја предизвикува сексот. Ова може да се должи на разни трауматски искуства што една жена можеби ја доживеала во детството, на пример, поради насилство. И тоа може да се појави како независна манифестација кај жените со слаб темперамент, за кои сексот е само должност. Таквите жени обично се ладни со својот сексуален партнер, не го доживуваат оргазмот и имаат негативен став кон сексот како таков. Нормално, тие забележале повреда на сексуалните функции, вклучувајќи го и недостатокот на желба.

Често, диспареунија може да се развие поради вагинизмот - психосексуална дисфункција, што се манифестира со спастична контракција на вагиналните мускули и го прави невозможно да влезе во пенисот. Во некои случаи, сексот сеуште е возможен со таква дисфункција, бидејќи болните чувства на жената поминуваат по појава на триење, но во повеќето случаи не може да се направи сексуален контакт, бидејќи дури и ако човекот го вметнува сексуалниот орган во вагината, жената чувствува силна болка и го прекинува сексуалниот однос.

Најчесто, диспареунија има физиолошки причини. Таквите причини може да лежат во разни болести на карличните органи. Патологијата може да се развие кај следниве болести:

Ако ги земеме предвид другите физиолошки причини, вестибулитис е главното место во развојот на ова нарушување - воспаление на вулвата. Таквиот феномен честопати е последица на синдром на карлична болка, во која нервните импулси се погрешно забележани од нервните центри, а обичните допири се чувствуваат како болка.

Исто така, причините за нарушувањето може да бидат општи соматски заболувања. На пример, диспареунија може да се развие кај жена која боледува од дијабетес , кожни болести или ректални патологии.

Во исто време, во историјата на таквите претставници на фер секс често се откриваат разни повреди на гениталните органи или хирургија на матката, вагината, цревата или органите на уринарниот систем.

Се разбира, болниот секс може да биде од едноставни причини. На пример, ова се причини како што се:

  • погрешен кондом;
  • расчекор помеѓу големината на машкиот орган и вагината на жената;
  • алергиска реакција на латекс, маст;
  • користат како контрацепција интраутерина направа.

И држењето во кое се врши сексот и сексуалното однесување на партнерот (агресија, суровост) можат да влијаат на сериозноста на симптомите. Понекогаш жените почнуваат да чувствуваат болка со коитус, бидејќи потсвесно се плашат да станат инфицирани со сексуално преносливи болести или забремениле.

Симптоми

Диспареунија е поврзана со фактот дека сексот за една жена станува несакана поради болката што таа ја чувствува за време на коитусот. Симптомите, имено болката, можат да се појават и со сексуална возбуда и со воведувањето на пенисот во вагината. Поретко, симптомите на нарушувањето се забележани кога се прават триење или по завршување на сексуалниот однос.

Природата и степенот на болката што ја доживува фер-сексот варира. Некои жени велат дека болката е силна, како да е прободена од нож, додека други се жалат на досадна болна болка со низок интензитет, што сепак не дозволува жената да се релаксира и да добие сексуално задоволство.

За разлика од вагинизмот, нарушувањето како што е диспареунија не предизвикува грчеви на вагиналните мускули, па затоа е можно самиот полот, но поради стравот од повторно болка, со текот на времето, жената престанува да се согласува да има сексуален контакт со нејзиниот сексуален партнер. Последиците од ова се симптоми како што се:

  • главоболки;
  • раздразливост;
  • намален либидо;
  • аноргазмија;
  • депресија

Интересно е тоа што диспареунијата може да се појави кај жена онолку пати колку што има сексуален однос и може да се манифестира само со еден конкретен човек. Во вториот случај, причините за оваа состојба се психолошки, затоа на таквата жена му е потребна психотерапија.

Дијагноза и третман

Дијагнозата на "диспареунија" се врши врз основа на испитување од страна на гинеколог, консултација со психолог и сексолог. Исто така се изведува ултразвук на карличните органи, што овозможува исклучување или потврдување на присуството на органски нарушувања кај жената, земајќи размаски за инфекција и цитологија. Ако сите тестови се нормални, психологот и сексологот ги бараат причините за развојот на нарушувањето, што бара долготрајна терапија. И само по утврдување на вистинските причини за болеста е пропишан соодветен третман.

Третманот на нарушувањето првенствено вклучува отстранување на причината за диспареунија. Значи, ако станува збор за инфекција или воспаление, се спроведува антивоспалителна терапија и антибактериска терапија.

Исто така, третманот во овој случај ќе вклучи употреба на физиотерапевтски методи. Покрај тоа, на жената се препорачува да вршат специјални вежби за зајакнување на мускулите на вагината и да научат да ги контролираат. Ваквите вежби се добри за сите нарушувања на сексуалната функција, на пример, со аноргазмија, која често ја придружува диспареунијата.

Кегел вежби

Вежбите се користат и кога жената е пропишана за психотерапија, ако причините за проблемот се психолошки или лични карактеристики. Во овој случај, Кегеловите вежби (имено, тие се нарекуваат) се дополнителен метод кој користи третман, и тие им овозможуваат на жената да научи како да ги контролира мускулите и со тоа да научи да се релаксира за време на сексуалниот контакт, со што се намалува сериозноста на болните манифестации.

Понекогаш според индикациите се врши хируршки третман. На пример, кога полипи или тумори се наоѓаат во матката и вагината кои го прават сексот болни. Обично, по отстранувањето на неоплазма, диспареунија, чии причини се физиолошки, поминува без трага, а таквите жени понекогаш не треба психотерапија.

Психотерапијата се пропишува кога нема очигледни причини за болеста. Потоа третманот ќе се состои од психокорекционо влијание индивидуално врз жената, а исто така и во работа со двојка. Исто така, третманот во овој случај вклучува воведување на жена во хипнотичка состојба за да се идентификуваат причините и начините да се спаси од патологијата. Добри резултати се добиваат со сексуална терапија и авто-тренинг.

Третманот на патологијата во секој конкретен случај мора да се индивидуализира, особено ако нема физички причини за тоа, бидејќи женското тело е деликатно и непредвидливо, а само професионалец може да види каков третман му треба на пациентот да го врати сексуалното здравје.

Имајте на ум дека вежбите опишани погоре им овозможуваат на жените не само да се ослободат од оваа повреда, туку и да го спречат неговото појавување. Покрај тоа, Кегеловите вежби може да ја продолжат сексуалната активност на жените и да го зголемат нивото на неговата чувствителност. Тие се, исто така, спречување на развојот на воспалителни процеси во карлицата. Затоа, лекарите препорачуваат жени со сексуални нарушувања и без нив редовно да ги изведуваат овие вежби за да останат млади и сексуално активни подолго.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Диспареунија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , сексолог , психолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на исцрпна исцрпеност (појавување симптоми: 5 од 7)

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Нервна исцрпеност (појавување симптоми: 4 од 7)

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 4 од 7)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 4 од 7)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Пролактинома (појавување симптоми: 4 од 7)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
сексолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .