Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хематометрија: Симптоми и третман

Хематометри - главни симптоми:

Хематометар е патолошка состојба во која крвта се акумулира во матката, што се јавува како резултат на нарушување на физиолошките процеси на нејзината евакуација. Патологијата се јавува ретко, и всушност претставува матка празнина исполнета со крв, од каде што крвта не може да се евакуира сама. Затоа, потребна е медицинска интервенција за да се спречи развојот на компликации.

Причини

Ако зборуваме за причините кои можат да предизвикаат таква патолошка состојба, тие можат да бидат поделени во три групи:

 • патолошки;
 • физиолошки;
 • вродени

Зборувајќи за вродени причини , имајте предвид дека има некои отстапувања во структурата на женските генитални органи кои можат да спречат излез од крв од матката. Типично, ваквите аномалии се откриваат во фазата на формирање на ембриони, затоа девојките со слични абнормалности на рана возраст се подложуваат на операција за да се корегира деформитетот. Или, ако аномалијата била откриена кога девојчето го започнало периодот, хируршкиот третман е индициран за време на адолесценцијата.

Во однос на физиолошките причини за конгестија во матката, таквата патолошка состојба може да се појави во случаи кога жената има мускулен спазам на цервикалниот канал, што го спречува природното менструално крварење.

Но, најчесто хематомерот е предизвикан од патолошки причини . Ова се причините поврзани со присуството на опструкција во цервикалниот канал или матката, поради што крвта не може да се евакуира навреме. Најчесто таквите пречки може да бидат:

 • полипи;
 • тумори (бенигни и малигни).

Многу често, овој феномен е последица на медубортата. Ако одредена количина на ендометриумот остане за време на киретажата на матката, може да го блокира цервикалниот канал, што резултира со хематометар. Дополнително, патолошката состојба може да се должи на нецелосен претходно направен абортус, кога матката не е целосно исчистена, што предизвика воспалителен процес и опструкција на цервикалниот канал.

Хематометар

Сличен механизам за развој на хематометри во дијагностичка киретажа и абортус. Често се развива хематомерот по породувањето, и во оние случаи каде што породувањето било тешко или комплицирано. Имајте на ум дека патологијата развиена по породувањето се нарекува лохиометар и е последица на сиромашна работа, атонија на матката, формирање на лузна на органот, а исто така може да настане како резултат на рачно одвојување на породувањето или пренатрупаност на ѕидот на матката со големи плодови.

Симптоми

За да се препознаат знаци на хематометри, потребен е дијагностички ултразвук, бидејќи симптомите на ова нарушување зависат од видот на патологија која го предизвикала, за времетраењето и износот на акумулираната крв во матката. Лекарот може да се сомнева во патологијата во случај кога жената одеднаш престанува да крвави, што треба да биде природно по операцијата, породувањето или абортусот. Ако причините за патолошката состојба се вродени, тогаш, како што е споменато погоре, девојчињата немаат менструација, поради што е дијагностицирана секундарна аменореа .

Се разбира, хематомерот не се карактеризира само со отсуство на природно крварење. Дополнително, кога патологијата може да ги доживее следните симптоми:

 • болка од спастична природа во долниот дел на стомакот (од блага до претерано изразена);
 • тахикардија и вртоглавица;
 • тешка слабост, светлечки "лета" пред очите;
 • губење на свеста

Сите овие симптоми се поврзани со непрестајно внатрешно крварење, иако визуелно не се ослободува крв од матката. Како резултат на акумулацијата на крвта во матката, локалните воспалителни процеси се развиваат во неа. Понекогаш воспалението е толку занемарено што станува гноен (pyometra), а тоа ги засилува клиничките манифестации на патологијата.

Важно е да се разбере дека одложеното лекување на хематометри може да предизвика сериозни состојби на жена, вклучувајќи:

Некои од овие компликации може да бидат фатални, па затоа е важно да се проверат навреме и да се најде причината за симптомите, бидејќи само во овој случај лекарот може да му помогне на пациентот навремено.

Дијагноза и третман

Веќе е споменато погоре дека е можно да се дијагностицира патолошка состојба како што е хематометар со ултразвучно испитување на матката, што е најсигурен дијагностички метод. Покрај тоа, се прикажани лабораториски тестови и хистероскопија, која се користи во тешки случаи и му дава можност на лекарот не само да дијагностицира, туку и да се третира таква патолошка состојба.

Што се однесува до третманот, треба да ги постави следните цели:

 • идентификација на причината за повредата и нејзино отстранување;
 • обезбедување на услови за непречена евакуација на крв.

Кога хематомерот се дијагностицира кај пациент по киретажа, потребна е секундарна дијагностичка процедура на киретажа со цел да се исчисти излезниот тракт на содржината на матката. Ако пациентот развил хематометар по породувањето, кој обично е поврзан со недоволна контрактилност на органот, лековите се пропишани како што се:

 • утеротоника (окситоцин, метилгометрин и други);
 • антиспазмодии (не-shpa, spazmalgon);
 • НСАИЛ;
 • антибиотици (при пристапување на секундарна инфекција).

Во случаи кога нема евакуација на содржината на матката, се покажува вакуумска аспирација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хематометар и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоторакс (појавување симптоми: 4 од 8)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Клаустрофобија (појавување симптоми: 4 од 8)

Клаустрофобијата е состојба која се карактеризира со појава на постојан и опсесивен страв од затворени простори. Стравот се зголемува кога едно лице се впушта во тесни, мали или ниски простории, простории кои немаат прозорци и така натаму. Луѓето со клаустрофобија, исто така, се чувствуваат непријатно кога патуваат во транспортот, во толпата луѓе. Поради овој паника страв, луѓето се обидуваат да избегнат активности или ситуации кои можат да предизвикаат уште еден паничен напад. Како резултат на тоа, однесувањето на лицето понекогаш се менува до степен до кој може да престане да ја напушта куќата.

...
Тромбоцитопатија (појавување на симптоми: 4 од 8)

Тромбоцитопатијата е болест на системот на хемостаза, која се карактеризира со квалитативна инфериорност на тромбоцитите со доволна количина во крвта. Болеста се јавува доста често, и главно во детството. Бидејќи третманот на патологијата е симптоматски, човекот страда од сето својот живот. Според ICD 10, кодот на таквата патологија е D69.1, освен за една од сортите на болеста фон Вилебранд, која според ICD 10 го има шифрата D68.0.

...
Аритмогена дисплазија (појавување симптоми: 4 од 8)

Аритмогена дисплазија (синхронична аритмогена десна вентрикуларна кардиомиопатија, Фонтанов болест, АРВД) е болест во која се јавува прогресивна замена на нормалното мускулно ткиво на миокардот со сврзно или масно ткиво. Почесто се јавува десната комора, а оштетувањето на левата се јавува во изолирани случаи и само со прогресија на болеста.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 4 од 8)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .