Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полип ендометриум: симптоми и третман

Полип ендометриум - главните симптоми:

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

Видови

Неоплазмите на бенигниот карактер во шуплината на органот се разликуваат според нивниот изглед, и се овални, кружни и триаголни, како и:

 • на ногата;
 • на широка основа.

Имајќи ги предвид карактеристиките на клеточната структура, ваквите тумори се:

 • влакнести;
 • црни;
 • аденоматозен;
 • вроден влакнести.

Железарниот полип на ендометриумот се состои од стромални клетки со мали инклузии на други ткива. Фиброз вклучува само влакнести клетки, а нема други. Ако зборуваме за вроден влакнест полип на ендометриумот, тогаш, како што се подразбира под името, нејзината структура вклучува влакнести и жлезни клетки. Но, неговата основа сепак е влакнести клетки. Но, аденоматозниот полип на ендометриумот е доста сериозна патологија, бидејќи има тенденција да се дегенерира во канцероген тумор. Се базира на вродени клетки, од кои некои се атипични.

Кај младите жени најчесто се наоѓаат гландуларни формации, но кај жените во предменопаузалниот и менопаузалниот период се јавуваат главно влакнести и аденоматозни, затоа редовните посети на гинеколозите се исклучително важни во зрелоста, што овозможува да не се пропушти појавувањето на неоплазмата.

Што се однесува до големината, туморите се мали, средни и големи. Обично, малите полипи се асимптоматски и се наоѓаат случајно за време на превентивниот гинеколошки преглед на пациентот. Средните и големите полипи имаат изразени манифестации, но симптомите на патологијата се слични на симптомите на други болести на гениталната сфера, па затоа, доколку се откриени, потребна е темелна проверка за да се направи точна дијагноза.

Видови ендометријални полипи

Причини за Polyp

Ендометријална полипоза - патолошка состојба не е невообичаена, а причините за појавата се добро проучени. Значи, многу често глинуларниот полип на ендометриумот може да се појави кај жена која се соочува со хормонални пореметувања. Тоа е, кога во нејзиното тело нема доволно прогестерон, и, обратно, премногу естроген. Таквата хормонална инсуфициенција може да се појави во текот на адолесценцијата или во текот на менопаузата , како и на било која возраст кај жените кои земаат хормонална контрацепција или други хормонални лекови.

Хормоналната слабост се јавува во телото на фер сексот за време на бременоста, така што во овој период може да се појават првите знаци на болеста. Или ендометријалната полипоза може да се развие по бременоста, кога телото е обновено.

Исто така многу често ендометријалната полипоза се развива по трауматски повреди на матката, што може да се случи кога:

 • спонтани абортуси;
 • затворени и отворени повреди;
 • абортуси;
 • долго користење на морнарицата;
 • дијагностичка киретажа.

Оваа категорија на причини за развој на таква патологија како ендометријална полипоза, исто така, вклучува и породување со нецелосно отстранување на плацентата. Останатите згрутчување на крвта и фибрин во матката празнина на крајот се заменуваат со сврзно ткиво и се претвораат во полипозна неоплазма.

Постојат и други причини кои можат да предизвикаат ендометријална полипоза во фер сексот. Особено, полипот може да се појави поради постојан стрес и нервно пренапон, особено кај жени со лабилен нервен систем.

Хронични воспалителни процеси во репродуктивните органи, како што е ендометритис , воспалителни процеси во додатоците, генитални инфекции и тн., Може да предизвикаат патологија.

Со различни ендокрини пореметувања, формирањето на полипи во матката исто така не е невообичаено. На пример, жените со дијабетес или болест на тироидната жлезда се соочуваат со ова. Дебелината е исто така предиспонирачки фактор - жените кои се со прекумерна тежина страдаат од појава на полипи во матката почесто од жените со астенична фигура. И, се разбира, болеста може да се појави како резултат на општо намалување на имунитетот. Не последната улога се игра со наследноста во развојот на оваа патологија.

Симптоми

Во зависност од типот на полип кој се појави кај жената и која е големината, постојат различни симптоми на болеста. Во исто време, постојат и чести симптоми карактеристични за туморите во матката. Тие вклучуваат:

 • појава на крв во периодот помеѓу менструации (крвав исцедок или тешка крварење, потсетува на менструација);
 • болни периоди, неправилни;
 • болка во долниот дел на стомакот, која има карактер на досада;
 • болка (од благи до тешки) за време на сексуален однос;
 • ослободување на крв по сексуален контакт;
 • појава на исцедок со непријатен мирис, кој може да има жолтеникава боја (овој симптом се јавува кога полипот во матката е заразен и воспален).

Поради фактот што полипите можат да крварат, пациентот обично развива анемија , која се карактеризира со бледа кожа, вртоглавица, општа слабост и зголемен замор. Може да се појави и тинитус и раздразливост.

Кај жените по менопауза, симптомите на оваа болест се манифестираат со појава на крварење на матката (слично на менструацијата). Неможноста за бременост, исто така, може да биде еден од симптомите на ендометријалната полипоза. Затоа, жените кои не се способни да зачуваат дете треба да бидат подложени на целосен преглед, вклучително и да се исклучи присуството на полипи во гениталниот орган.

Ако зборуваме за симптоми на патологија во согласност со типот на полипи, тогаш треба да се забележи дека секој тип има свои карактеристики на клинички манифестации. Значи, ако жената има вроден полип на ендометриумот или аденоматозниот, тогаш тие формираат на позадината на ендометријалната хиперплазија и се хормонски-зависни неоплазми. Според тоа, овие жени имаат други симптоми кои се карактеристични за хормоналните пореметувања, и тоа:

За жал овој вид полипи се наоѓа кај 70% од жените со оваа патологија, и бидејќи тие се склони кон малигнитет, по нивно откривање се бара итно откривање на ендометријален полип.

Вториот тип е автономна. Тука спаѓаат влакнести и желудни влакнести полипи на ендометриумот. Симптомите во овој случај не се дополнети со други знаци на нарушување на органите и телесните системи.

Ендометријален полипс

Дијагноза и карактеристики на третман

Главниот дијагностички метод за откривање на ендометријален полип кај жените е ултразвук. Со него, можете да ја одредите големината на туморот, нејзината локација, па дури и структурата. Тоа е, ултразвук може да даде комплетна слика за патологијата, која ќе му овозможи на лекарот да го избере најефективниот метод на лекување.

Недостаток на ултразвук е тешкотијата во одредувањето на тумори во матката, ако жената има вроден полип на ендометриумот, бидејќи со таква неоплазма неговата структура е слична на структурата на ендометриумот, поради што е слабо визуелизирана.

Лабораториски тестови, ПАП тестови и хистероскопија, исто така, се користат за дијагностицирање на болеста - студија со употреба на хистероскоп на слузницата на матката. Хистероскопијата е најсигурниот метод на истражување, бидејќи му дава на лекарот можност да ја испита целата матка празнина и да ги детектира сите тумори во него, како и да ја разгледа нивната структура. Хистероскопијата се изведува под општа анестезија.

Ако ендометријален полип се најде кај жената, третманот без хирургија нема да ги даде посакуваните резултати, па хируршкото отстранување е единствениот остварлив метод. Ако една жена пронајде полип за време на бременоста, тогаш таа треба внимателно медицинско набљудување, па затоа е ставена во болница. По бременоста е прикажано отстранување на полип, што може да се изврши со хистероскопија - отстранување на неоплазма со посебен апарат проследена со стружење на целата матка празнина.

Хистероскопијата се изведува само кога полипот е мал, и ако големината е голема, отстранувањето на ендометријалниот полип се прави со полипектомија.

Понатамошна терапија се одредува по контролниот ултразвучен скенирање, кој се изведува третиот ден по операцијата. Вообичаено, ако жената има вроден влакнест полип на ендометриумот или влакнестиот полип, а после операцијата нема менструални нарушувања, третманот не вклучува рецепт на лекови освен антибиотици за да се спречи повторното приспособување на секундарна инфекција.

Ако фер секс полип е аденоматозен или вроден (што е зависен од хормони), потребна е хормонска терапија. Значи, третманот по отстранувањето на ендометријалниот полип во такви случаи ќе вклучува хормонски контрацептиви за млади жени и гестагени за пациенти со зрела возраст.

За време на бременоста, третманот не се спроведува, и по раѓањето, кога полипот може да се отстрани, одредени лекови може да се препишат, под услов жената да не го дои бебето. Или, докторот ја одложува хистероскопијата сè додека мајката престане да го хране бебето, а потоа се изведува операцијата и последователниот третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полип ендометриум и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 7 од 18)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Вродна хиперплазија на ендометриумот (појавување на симптоми: 5 од 18)

Вродената хиперплазија на ендометриумот е патолошка пролиферација на ендометријалното ткиво. Како што напредува болеста, тие се згуснуваат и згуснуваат. Како резултат на тоа, може да се развие рак. Оваа патолошка состојба предизвикува нарушување во работата на целиот репродуктивен систем на една жена. Жените од репродуктивна возраст и менопауза се најмногу подложни на болест.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 5 од 18)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување на симптоми: 5 од 18)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Плацентарни полип (појавување симптоми: 5 од 18)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .