Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисменореа: Симптоми и третман

Дисменореа - главните симптоми:

Дисменореата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на силна болка кај жената во предменструалниот период и периодот на менструација, додека во нормална состојба нема болка. Таквата повреда се случува многу често, особено кај млади жени од 20-25 години, како и кај жени во периодот пред менопауза. Дисменореа не само што му дава непријатност на жената, туку и го влошува квалитетот на нејзиниот живот, бидејќи чувствувајќи силна болка, расположението на жената се намалува, нејзините перформанси се влошуваат итн. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за нарушувањето и да добиете соодветен третман.

Видови

Во современата медицинска пракса, постојат две форми на оваа патологија - примарна и секундарна дисменореа. Примарната дисменореа обично се јавува кај адолесцентните девојки кога ја имаат својата прва овулаторна менструација. Понекогаш нарушувањето може да се развие неколку години по првата менструација и постепено се влошува состојбата на девојчето - со секоја последователна менструација доживува се повеќе болни сензации.

Секундарна дисменореа се развива кај постари жени кои претходно не ги идентификуваат симптомите на нарушувањето и се поврзуваат со различни патологии на гениталните органи, меѓу кои може да бидат, како што се ендометриоза , миома на матката , воспаление на додатоците итн.

Примарна дисменореа е, пак, од два вида:

 • компензирани;
 • бескорисно.

Кога зборуваат за компензирана повреда, тоа значи дека со текот на времето состојбата на жената не се влошува, а болните чувства што ги доживеа за време на менструацијата остануваат на исто ниво. Ако жената има некомпензирана дисменореа, тогаш симптомите на нарушувањето напредуваат со текот на времето, до тој степен што за време на менструацијата жената станува неспособна да ги извршува едноставните животни задачи. Со овој вид нарушување во висина на клиничките симптоми, жената главно лежи во кревет и пие таблети за болка, бидејќи нејзината состојба е крајно сериозна.

Причини

Ако девојката има примарна дисменореа, исклучително е тешко да се утврдат нејзините причини. Причините можат да бидат и физиолошки и психолошки. Физиолошката е зголемената синтеза на простагландините од женското тело, со што се зголемуваат грчевите на мазните мускули. Поради тешки грчеви, жената доживува силна болка, и ако е жена со низок болен праг, тогаш таа чувствува многу силна болка, која влијае на нејзиниот квалитет на живот.

Можни причини за дисменореа

Втората причина за примарна дисменореа е хормонална инсуфициенција, која може да се појави во женското тело. Хормоналните нарушувања се развиваат во текот на формирањето на женското тело (адолесценција), во пременопаузалниот период или кај жените од било која возраст со предуслови за нејзин развој.

Ако зборуваме за психолошки причини, тогаш се состои во фактот дека девојчето е настроено на сензација на болка за време на менструацијата, а мала болка за неа станува навистина силна болка. Ако таква жена има астенична фигура и има висок праг на болка, тогаш таа развива дисменореа, која клинички прогласи симптоми.

Секундарната дисменореа има свои причини, меѓу кои се и различни патологии на женските гениталии. Ваквите болести кои предизвикуваат повреда вклучуваат:

 • тумори на карличните органи;
 • проширени вени на карлицата;
 • дисплазија и ендометриоза;
 • венерични патологии;
 • воспалителни процеси во карличните органи и некои други.

Многу често, секундарна дисменореа се развива кај жени кои носат интраутерина направа.

Симптоми

Симптомите на примарна и секундарна дисменореја се идентични, но кога се секундарни од главните симптоми, симптомите на болеста што ја предизвикале се додаваат во нарушувањето, па затоа третманот во овој случај треба да биде главно насочен кон елиминирање на основната болест, а само тогаш да ги запрат симптомите на дисменореа.

Симптомите на нарушување како што е дисменореа, ако за првпат се појавиле, може да бидат како што следува:

 • болка во долниот дел на стомакот, која е болка, досадна, акутна и може да се даде во задниот дел, додатоци, долен дел;
 • општо оштетување ( апатија , намалени перформанси, замор);
 • понекогаш гадење и повраќање се јавуваат на позадината на болката;
 • исто така може да се наруши столицата (се јавува констипација или дијареа).

Температурата на телото во примарната дисменореа понекогаш се зголемува до субфебрилни индикатори, додека на кожата на жената може да се појават црвени точки. Исто така, постои нарушување на срцевиот ритам - срцеви палпитации или бавно.

Болката и лошото здравје кај една жена предизвикуваат нарушување на спиењето, па дури и несоница , што уште повеќе ја влошува нејзината состојба.

Во секундарната дисменореа, како што е споменато погоре, гореспоменатите симптоми се надополнети со симптоми на болеста што предизвикало нарушување. Обично, со оваа повреда, температурата на телото се зголемува, бидејќи телото има воспалителен процес. Се изговара гадење и повраќање.

Дијагноза и третман

Дијагнозата на дисменореа е лесно да се утврди - за таа цел, лекарот ги испитува и интервјуира пациентот, откривајќи ги симптомите што ја минуваат. Сепак, многу потешко е да се утврдат причините за развојот на ова нарушување кај жената со цел да се пропише ефикасен третман. Затоа, се прикажува спроведување на дополнителни дијагностички методи, давајќи комплетна клиничка слика за патологијата. Ваквите методи вклучуваат ултразвучно испитување на гениталните органи, лабораториски дијагностички методи, во ретки случаи, КТ или МРИ, како и хистероскопија.

Дисменореа режим на третман

Третманот на нарушувањето се изведува во зависност од сортата. Секундарното нарушување предизвикано од патологијата на карличните органи се третира со антибактериски лекови, кои овозможуваат ублажување на воспалителниот процес и со тоа ги елиминираат симптомите на дисменореа. Понекогаш може да биде потребен хируршки третман на патологија, на пример, за тумор на матката, итн.

Како и за примарна дисменореа, нејзиниот третман е избран поединечно во секој конкретен случај, земајќи ги предвид општите симптоми и здравствената состојба на пациентот. Типично, третманот вклучува употреба на лекови како што се:

 • хормонски контрацептиви, нормализирање на менструацијата и намалување на грчевите на мазните мускули на матката, со што се намалува интензитетот на болката;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • прогестогени кои го ублажуваат спазмот на миометриумот на матката.

Постои и популарен третман за ова нарушување, кое сепак не може да се користи самостојно - треба да се користи само како дополнителен метод во сложената терапија. На народните лекови е приемот на инфузија на оригано, примање валеријана и други седативи и анестетици, намалување на анксиозноста и намалување на болката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисменореа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Серумска болест (појавување симптоми: 8 од 16)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 7 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Лимфоцитоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Класичната медицина го смета крвта како уникатна слика за состојбата на телото. Промената на компонентите зборува за патологија, зголемувањето на лимфоцитите се нарекува лимфоцитоза.

...
Пироплазмоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Пироплазмозата е болест која е предизвикана од интрацелуларни микроорганизми на протозоа од родот Babesia, паразитирање на говеда, кучиња и други животни. Микроорганизмите влегуваат во човечкото тело преку каснувања и ги напаѓаат црвените крвни клетки, предизвикувајќи нивно уништување и, како резултат на, сериозни симптоми. Третманот во почетниот период на болеста е обично успешен, но ако не е започнат навремено, а пироплазмозата влијаела на повеќе од 5% од црвените крвни клетки, во повеќето случаи лицето умира. Затоа, важно е да побарате помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .