Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна ендометриоза: Симптоми и третман

Цревна ендометриоза - главните симптоми:

Цревната ендометриоза е патолошка состојба која напредува поради ширењето на хематогените и лимфогените од ендометријалните клетки од други засегнати органи. Обично болеста е дијагностицирана кај жени кои имаат историја на ендометриоза на матката. Најчесто, оваа болест влијае на сигмоидот и ректумот, но процесот може да биде локализиран во другите делови од дебелото црево.

Причини

Како што споменавме погоре, ендометријалното оштетување на цревата се развива како секундарна болест, во однос на постоечката ендометриоза на матката, јајниците и другите органи на женскиот репродуктивен систем. Затоа, кога пациентот е дијагностициран со интестинална ендометриоза, тоа само значи дека започнал гинеколошкиот процес, поради што болеста се шири.

Во исто време, причините за првичниот развој на ендометриозата се хормоналните пореметувања кои се случуваат во телото на жената. Ова може да биде хормонална инсуфициенција поради нарушување на продукцијата на хормоните од страна на хипофизата или во случај на неуспех, што е предизвикано од прекин во нормалното функционирање на јајниците.

Хормоналната слабост кај женското тело предизвикува нарушување не само во репродуктивниот систем, туку и во целото тело. Како последица на тоа, започнува неконтролираниот раст на ендометријалните клетки што ги поставуваат женските генитални органи.

Втората причина за ендометриоза е намалување на имунитетот. Кога заштитните функции на телото се намалуваат, многу е полесно бактериите и вирусите да влезат внатре, вклучувајќи го и цревото, предизвикувајќи воспалителни процеси во него кои влијаат на развојот на ендометриозата. Важно е да се запамети дека ендометриозата е доста сериозна болест. И иако првично проширувачките ендометријални клетки се бенигни, без третман, процесот може да доведе до развој на рак во зафатените органи, како во матката и јајниците на жената, така и во цревата. И третманот на онколошкиот процес ќе бара хируршко отстранување на погодениот орган, хемотерапија и терапија за замена на хормоните, со што ќе се намали квалитетот на животот на пациентот и животниот век.

Затоа, третманот на ендометриозата, вклучувајќи го и цревата, не може да се одложи до подоцна, и веднаш штом ќе се појават првите симптоми, неопходно е да се побара медицинска помош.

Ширење на ендометриоза

Симптоми

Со таква патологија како интестинална ендометриоза, симптомите може да бидат целосно отсутни во почетните фази на развојот на болеста, и само кога болеста почнува да напредува, дали се појавуваат. Симптоми на интестинална ендометриоза:

 • гадење;
 • развој на констипација или дијареа;
 • присуство на крв во фецесот;
 • присуство на слуз во фецесот;
 • болка што е поврзана со менструацијата (обично се зголемува за време на предменструалниот период и за време на менструацијата и станува неискористена во периодот по менструацијата);
 • менструална дисфункција;
 • абдоминална дистензија, која исто така се зголемува за време на менструацијата;
 • забележувајќи крв од гениталниот тракт на една жена помеѓу периодите.

Понекогаш пациентот може да има опструкција на цревата , што е прилично сериозна индикација за итна операција.

Дијагноза и третман

Кај 25% од пациентите симптомите на цревната ендометриоза се отсутни, па затоа дијагнозата на патологијата може да се заснова на присуството на симптоми на гинеколошка ендометриоза во напредната фаза. Во овој случај, пациентот се праќа за дополнително испитување со цел да се исклучи веројатноста за ширење на процесот надвор од границите на репродуктивниот систем.

Ако се присутни горенаведените симптоми на интестинална ендометриоза, се уште е потребна дополнителна дијагноза за да се потврди дијагнозата и да се постави степенот на процесот. Вообичаени методи кои се користат од модерната дијагностика се:

 • иригоскопија ви овозможува да ја видите целата црево и да откриете фокуси на ендометриоза;
 • Иригографијата вклучува радиографско испитување на засегнатиот орган со воведување на радиоактивна супстанција;
 • колоноскопијата е прилично комплицирана дијагностичка метода, но нејзината информативна содржина е многу висока;
 • биопсија - е прикажана во случај на занемарена патологија со цел да се исклучи или потврди присуството на онколошкиот процес во цревата.

Третманот на болеста зависи од сцената и од причината за тоа. Ако пациентот има хормонски нарушувања, третманот вклучува нивна корекција, за која се препишуваат одредени хормонални лекови. Ако има жаришта на воспаление во цревата, третманот треба да вклучува употреба на антибактериски или антивирусни лекови. Исто така, задолжителниот третман треба да вклучува земање лекови кои го зголемуваат имунитетот на пациентот.

Покрај тоа, се врши и физиотерапија, која, во комбинација со терапија со лекови, дава добри резултати. Меѓутоа, ако третманот за половина година не произведе ефект, а пациентот сè уште се жали на симптоми на ендометриоза, што е потврдено со дијагностички методи, тогаш е индицирано хируршко отстранување на погодените области.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ендометриоза на цревата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амебијаза (појавување симптоми: 5 од 10)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
E. coli (појавување на симптоми: 5 од 10)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Дивертикулоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...
Рак на дебелото црево (појавување на симптоми: 5 од 10)

Рак на дебелото црево е малиген тумор, кој е формиран како резултат на поразот на мукозната мембрана и ѕидовите на дебелото црево со метастази. Најчесто ракот на дебелото црево се дијагностицира кај мажи и жени на возраст од 50 до 60 години. Вреди да се забележи дека кај вегетаријанците, болестите од овој тип се дијагностицираат многу поретко. На територијата на ЗНД земји, оваа болест е рангирана на четвртото место меѓу сите болести на ракот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .