Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

ХИВ кај жени: симптоми и третман

ХИВ кај жените се главните симптоми:

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија навремено, очекуваниот животен век на пациентот е намален, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и, на крајот, доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

Карактеристични симптоми

ХИВ кај жените, како и кај мажите, има четири фази. Првата фаза е скриен (или латентен период) кој трае од неколку недели до неколку години. Во овој период, знаците на ХИВ кај жените не се откриени, и, за жал, дури и откако направиле одредени тестови за откривање на антителата на вирусот во телото, резултатите не можат да се добијат, бидејќи антителата на вирусот се појавуваат само по периодот на инкубација.

Излегува дека жената може да живее и да не се сомнева дека е заразена. И опасно е веројатноста за инфицирање на другите, особено со активниот сексуален живот на фер сексот. Затоа лекарите препорачуваат користење кондоми за повремени сексуални односи - ова ќе ја спречи инфекцијата од страна на вирусот или нема да овозможи да се зарази друго лице (ако вирусот веќе постои во телото во латентната фаза).

Втората фаза на болеста - фаза на активирање на вирусот. Во оваа фаза, жената се појавува првите манифестации на патологијата, но тие не се специфични. Овие симптоми вклучуваат:

 • зголемување на телесната температура на 38 степени и повисоко, што може да биде или краткотрајно или постојано;
 • отечени лимфни јазли , прво во окципиталниот регион, потоа во цервикалниот, аксиларниот и ингвиналниот (лимфните јазли се болни);
 • појавата на црвени дамки на телото;
 • болно грло при голтање, па дури и кашлање;
 • појава на вознемирена столица (наизменично запек и дијареа);
 • нарушување на апетитот, што предизвикува губење на тежината (некритичко).

Сите овие први знаци на инфекција во телото на една жена често се мешаат со знаци на банално ладно или интестинално нарушување. Затоа, во повеќето случаи, тие дури и не бараат медицинска помош, и бидејќи симптомите по некое време исчезнуваат, жените мислат дека лекуваат и продолжуваат активно да ја шират инфекцијата преку секс со мажи (во случаи каде што не користат лекови за бариери). контрацепција - кондоми).

Првите знаци на ХИВ инфекција

Третата фаза е асимптоматската фаза. Може да трае многу години, постепено уништувајќи го имунолошкиот систем на жената. Во исто време, една жена во оваа фаза има постојана лимфаденопатија, така што ова треба да ја предупреди и да ја присили да види лекар за дијагностицирање на ХИВ . Исто така, една жена може да ги набљудува следниве нарушувања:

 • потење, особено ноќе;
 • чувство на дефект;
 • апатија;
 • прекумерна изложеност на заразни болести;
 • раздразливост и замор.

Симптоми кои зборуваат за инфекција се болести на женските генитални органи, како што се дисплазија на матката , развој на инфекции, болка при менструација и други.

За жал, раните симптоми на инфекцијата малку кажуваат за болеста, па дури и за време на испитувањето, лекарите ретко се сомневаат во болеста кај пациентот. Но, симптомите како што е перзистентната лимфаденопатија , во комбинација со поплаки на пациентот за други нарушувања карактеристични за инфекцијата, може да го известат докторот за веројатноста пациентот да има ХИВ. Според тоа, назначувањето на соодветни тестови за нејзината дијагноза.

Четвртата фаза на болеста е СИДА . Ова е состојба во која работата на имунолошкиот систем е нарушена, а било која, дури и мала болест, може да биде фатална за пациентот. Од почетокот на четвртата фаза, животниот век на една жена е само неколку години.

Симптомите на оваа фаза на болеста се повеќекратни:

Слушно кандидијаза на устата
 • развојот на мукозна кандидијаза , и болеста е слабо подложен на третман со специфични лекови;
 • тешка губење на тежината;
 • појава на психолошки нарушувања, вклучувајќи деменција ;
 • постојан замор и продолжена депресија ;
 • подложноста на инфективни болести, и тие се долги и повторливи во природата;
 • појава на брадавици и папиломи на надворешните гениталии;
 • поразот на слузните херпес рани (чести) од видот на ќерамиди ;
 • развојот на туберкулоза и други сериозни болести кои доведуваат до смрт.

Важно е да знаете дека ХИВ кај жените е побавен отколку кај мажите. Можеби ова се должи на повеќе внимателен став на фер сексот врз нивното здравје и рано откривање на инфекцијата во телото, или целата работа во посилен имунолошки систем кој долго време може да му одолее на вирусот.

Карактеристики на третманот

Третманот на инфекцијата е првенствено во инхибиција на депресијата на имунолошкиот систем. За жал, дури и навремено лекување не му дозволува на пациентот да се опорави, бидејќи денес болеста е неизлечива, но сепак ти овозможува да го продолжиш животот и да го спречи ширењето на ХИВ инфекцијата.

Третманот вклучува употреба на лекови како што се:

 • Диданозин;
 • Зидовудин;
 • Неврарапин и некои други кои го инхибираат активирањето и репродукцијата на вирусот.

Покрај тоа, третманот треба да вклучува земање лекови кои го стимулираат имунитетот, бидејќи ако некој има силен имунитет, вирусна инфекција ќе биде потешко да се надмине.

Многу е важно третманот да е комбиниран и индивидуален во секој конкретен случај, бидејќи вирусот ХИВ е способен да се прилагоди на ефектите на хемикалиите врз неа, така што лекар периодично го менува моделот на третман на патологијата, така што третманот е поефективен.

Третманот на ХИВ инфекцијата е поврзан со голем број на несакани ефекти, бидејќи лековите кои се користат во модерната медицина се многу токсични. Затоа, лекарот треба внимателно да го следи здравјето на пациентот и да ги пропише лековите кои ги елиминираат несаканите ефекти (ако се појават). Но, најважно во третманот е превенцијата, која е внимателен избор на сексуални партнери, редовно испитување и употреба на кондоми за време на сексуални односи со непознати (или непознати) мажи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ХИВ кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, лекар за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ХИВ кај мажи (појавување симптоми: 9 од 17)

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 7 од 17)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 7 од 17)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Карцином (појавување симптоми: 7 од 17)

Карцином се развива од епителот - ова е еден од типовите на малигни неоплазми. Епителното ткиво е наредено со слузницата на внатрешните органи, површината на телото, мускулите, уринарниот тракт, гастроинтестиналниот тракт, жлездите, респираторниот систем, па така туморот може да се појави во секој орган каде што постојат епителни клетки и да има било каква локализација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .