Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алгоменореја: Симптоми и третман

Алгомениреа - главните симптоми:

Алгоменореа е непријатна болка за влечење во долниот дел на стомакот и лумбалниот регион пред почетокот на критичните денови, која може да трае до крајот на менструацијата. Според МКБ-10, кодот на оваа патолошка состојба е запишан во болничката листа како 94.4 во случај кога прекршокот се манифестира за прв пат. Вторичната манифестација на патологијата е фиксирана како 94.5. Ако ова прекршување има неодредено етиологија, тогаш неговиот код ICD-10 ќе биде снимен како 94.6.

Причини

По дефиниција, не треба да има algodysmenorrhea во здрав организам, затоа е важно да се разберат причините за оваа болест. На прво место меѓу причините за болка, можете да ги ставите воспалителните процеси кои се јавуваат во гениталиите (вагината, матката, цевките, јајниците). Листата на причините за самите воспалителни болести е доста обемна: обичната настинка, хипотермијата, заразни болести, ендометриозата , ерозијата , последиците од абортусот, цистите, разните неоплазми итн. Но, не плашете се, бидејќи алгоменорејата, пред сé, е сигнал до да се обрне внимание на состојбата на вашето тело. За време на менструацијата, матката отекува и се зголемува во големината, па почнува да врши притисок врз другите органи на малата карлица. Посета на гинеколог и испитување со помош на ултразвучна дијагноза ќе помогне да се идентификуваат или да се елиминираат причините за инфламаторната болест.

Втората причина за предменструална болка може да биде психолошки аспект. Девојката е инфантилна и не е подготвена за зрелост, а на психолошко ниво го отфрла нејзиното зреење. Примарната алгоменореа е, како по правило, предизвикана од желбата да остане дете подолго. Оваа желба е својствена за секоја личност, но растот е неизбежен, и неопходно е да се најдат позитивни страни во секое време.

Поддршката на љубовната мајка и навремените информации за критичните денови во пубертетот ќе им помогнат на девојките да ги надминат овие тешкотии со леснотија.

Ако по првата менструација болката е доволно силна и трае повеќе од три или четири месеци, постои причина за загриженост. Во овој случај, треба да се консултирате со лекар, затоа што порано причината станува јасна, толку полесно ќе биде да се елиминира. Третманот, како по правило, се состои во психокоррекција, што му овозможува на девојката да се чувствува како жена.

Основната причина за болна менструација може да биде страв или неподготвеност да забременат. За среќа, модерната фармацевтска индустрија денес може да понуди цел арсенал на алатки за да се избегне несакана бременост.

Почесто, психолошкиот аспект е предизвикан од примарна algodysmenorrhea, така што може да се тврди со значителен степен на сигурност дека оваа повреда не е поврзана со патологија или било каква болест.

Друга причина е присуството на патологија, на пример, свиокот на матката. Не постои воспалителен процес, но алдодисменореа е присутна. Повторно, на приемот кај гинекологот, можно е да се идентификува оваа патологија и да се обиде да ја елиминира оваа причина за болна менструација, бидејќи подоцна, поради погрешната положба на матката во телото, може да се развие женска неплодност .

Клинички манифестации

Симптомите на таквото пореметување, како што е основната алгодименгорија, не се толку изразени како во секундарната патологија. Затоа, дијагнозата на болеста во овој случај е тешка.

Главните симптоми на секундарната алгоменореа зависат од причината за развојот на нарушувањето кај пациентот. Значи, најочигледни симптоми во ова нарушување се:

  • болка во долниот дел на стомакот, која се јавува неколку часа пред почетокот на менструацијата и може да трае неколку дена, а понекогаш и до крајот на менструацијата;
  • обилен менструален тек;
  • нарушувања на општото добро (главоболка, слабост, замор, нарушување на спиењето и недостаток на апетит).
Скала на рејтинг Algodmenmenia

Во некои случаи, симптомите се надополнуваат со зголемена телесна температура, која може да се покачи малку (субфебрилна состојба) или на фебрилни индекси.

Исто така, симптомите на алгоменореа може да се надополнат со симптоми на воспалителни или дистрофични процеси во карличните органи:

  • тежок исцедок од вагината;
  • чешање и горење во гениталиите;
  • болка при сексуален однос;
  • отекување на лабиите и други симптоми.

Затоа, пред да се препише лекувањето, лекарот треба внимателно да го испита пациентот за да ја исклучи веројатноста да има други болести кои предизвикуваат болка.

Третман на Алгомениреа

Присутниот гинеколог за време на испитувањето ќе ја открие причината и ќе наложи сложен третман. Во прилог на лекови против болки, листата на методи за третман може да вклучи таков неконвенционален метод како брзо дневно одење. Сите затоа што многу воспалителни болести често се јавуваат во позадината на стагнација во карличните органи, а за време на физичкиот напор постои интензивно збогатување на нив со кислород, што помага да се елиминира воспалението. Во случај кога ова е примарна алгодисменорена, третманот ќе вклучува не само физички напор, нормализација на начинот на живот и земање лекови против болки, туку и советување со психолог.

Пред да одите на лекар, можете да проверите дома дали има воспалителни процеси во урогениталниот систем. Првиот тест е лакмусовиот тест, кој се продава во било која аптека, а понекогаш е прикачен на пакувањата со гарнитури. Како по правило, промената на рН кон киселината укажува на присуство на габи и патогени микрофлора, и како резултат на тоа, присуството на воспалителен процес во урогениталниот систем. Нормалното сушење со камилица и миење со слаб раствор на сода делумно ќе ја врати pH вредноста на точниот опсег.

Третманот на таквото нарушување со лекови се состои во земање на аналгетици и антиспазмодии. Ова е ако причините за патологијата не се идентификуваат и се чисто психосоматски во природата. Ако се утврди дека жената страда од некои воспалителни болести на гениталната сфера, може да се бара антибиотичен третман (чувствителноста на микроорганизмите кон нив се определува однапред).

Исто така, според сведочењето, земајќи ги предвид причините за таквите нарушувања како алдодисменореа и симптомите, лекарот може да пропише физиотерапевтска процедура.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Algodysmenorrhea и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , психолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синузитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Холециститис (појавување симптоми: 5 од 8)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 8)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .