Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендоцервицитис: Симптоми и третман

Ендоцервицитис - главните симптоми:

 • Долна абдоминална болка
 • Глуден исцедок од вагината
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Обичен вагинален исцедок
 • Општо оштетување
 • Серозен гноен исцедок од вагината
 • Серозен вагинален исцедок

Ендоцервицитис - воспаление локализирано во областа на цервикалниот канал. Многу често, воспалителни промени во грлото на матката се комбинираат со истите воспалителни процеси во вагината, бидејќи главната причина за воспаление е инфекција.

Цервикалниот ендоцервицит се наоѓа кај 70% од младите жени кои доаѓаат во антенаталната клиника. Во исто време, болеста речиси и да нема клинички манифестации, па жените често дури и не сфаќаат дека нивниот грлото на матката е воспалено. Покрај тоа, акутната фаза на воспаление, ако не се лекува, брзо се претвора во хронична, симптоми кои генерално не се изразени. Така, дијагнозата на ендоцервицит најчесто се прави кај жените за време на рутинско рутинско испитување, а не врз основа на поплаки.

Причини

Како што споменавме погоре, причината за болеста е инфекција. Покрај тоа, овие можат да бидат бактерии донесени од надвор, како и условно патогени микроорганизми, кои нормално живеат во вагината на жената и почнуваат активно да се размножуваат со намалување на локалниот имунитет.

Ендоцервицитис предизвикува:

Во исто време, само гонококи и трихомонади можат да предизвикаат изразени симптоми. Болеста, која настана како резултат на инфекција со други микроби (опортунистички), е асимптоматска, поради што жените често се дијагностицираат со хроничен ендоцервицит, кога инфекцијата се продлабочува во мукозната мембрана и надворешната површина на грлото на матката се регенерира.

Ендоцервицитис

Предвидните фактори за развојот на оваа патологија се разни повреди и хируршки интервенции:

 • абортуси;
 • цервикална траума за време на породувањето;
 • инсталација на интраутерински уред;
 • дијагностичка или терапевтска киретажа итн.

Тоа е, различни оштетувања на мукозниот слој, кој микроорганизмите лесно продираат, може да доведе до развој на воспалителниот процес во цервикалниот канал. Исто така, причините за болеста можат да бидат воспалителни процеси во вагината и матката. Типично, воспалението се шири нагоре, односно од вагината до грлото на матката, а потоа до матката, фалопиевите туби и додатоци. Но, понекогаш тоа може да се развие во опаѓачки редослед - додатоци, матка, цервикален канал.

Најчестите болести кои предизвикуваат ендоцервицит се:

Симптоми

Како што споменавме погоре, постои акутен и хроничен ендоцервицит. И симптомите на болеста ќе зависи од неговата форма. Ако е акутна, жената ќе се жали на:

 • изобилен вагинален исцедок со сериозна, гнојна или гнојна конзистентност;
 • чешање и горење во регионот на надворешните генитални органи;
 • помало прекршување на општата состојба.

Но, бидејќи овие симптоми се исто така својствени за други воспалителни болести во матката и вагината, невозможно е да се направи точна дијагноза врз основа на нив и затоа е потребно визуелно испитување на пациентот, вклучувајќи го и грлото на матката, за дијагностицирање на ендоцервицитис.

Ако зборуваме за хроничен ендоцервитис, тогаш неговите симптоми се уште помалку изразени. Обично, исцедот се намалува или целосно исчезнува кога болеста станува хронична и жените чувствуваат дека се опоравуваат од болеста. Всушност, воспалението продира во подлабоките слоеви на мукозната мембрана, и затоа периоди на егзацербација и слабеење се својствени за хроничниот процес.

Лекарот може да го утврди хроничниот ендоцервицит врз основа на испитувањето на пациентот - на грлото на матката може да се види црвена граница, што укажува на воспаление, додека грлото на матката има природна розова боја.

Неопходно е да се каже за такви знаци на ендоцервицитис како задебелување на цервиксот, развој на хипертрофија на мускулната мембрана, појава на петехијални крварења на неа и присуство на еродирани места. Ваквите симптоми се карактеристични за хроничниот процес, кој му овозможува на лекарот да направи дијагноза и успешно да ја лекува болеста.

Одделно, треба да се каже за ендоцервитис за време на бременоста. Во тие случаи, ако воспалителниот процес е навремено дијагностициран и лекуван, тој не претставува закана за фетусот. Сепак, специфичниот ендоцервицит предизвикан од Trichomonas или гонококи, се стреми брзо да се шири долж асцендентните патеки, што е крајно опасно за фетусот во матката. Затоа, ендоцервицитисот и нормалната бременост се некомпатибилни нешта, и ако оваа патологија се најде кај жената пред бременоста, прво треба да ја излекувате, а потоа да размислите за зачнувањето. Ако жената се разболе со ендоцервитис за време на бременоста, неопходно е итно да се лекува болеста. Планот за лекување е развиен врз основа на лабораториски тестови и идентификација на чувствителноста на вагиналната микрофлора на антибиотици.

Дијагноза и третман

Бидејќи симптомите на болеста не се изразени и може да бидат својствени за различни вагинални заболувања, дијагнозата се базира на испитување на грлото на матката во огледалата, што ви овозможува да видите гноен или серозен-гноен исцедок од цервикалниот канал, хиперемија и едем на грлото на матката, како и други својствени симптоми на оваа патологија.

Цитограмот ќе ви помогне да ја потврдите дијагнозата, како и bacposev и PCR дијагностика. Неопходно е да се препише и ултразвук, за да се осигура дека инфекцијата не се проширила до матката и додатоците.

Во зависност од причините кои ја предизвикале болеста, е пропишан соодветен третман на ендоцервицитис. Антибактериски или антивирусни лекови се потребни за уништување на патогенот. Третманот, исто така, вклучува и употреба на топични вагинални супозитории, како што се тергинан, бетадин и други антибактериски супозитории со широк спектар.

Неопходно е да се обнови вагиналната микрофлора по земањето и локалната администрација на антибиотици. За таа цел, користете свеќи со лактобацили - вагинорм, ациклат и сл. Со цел успешно да ја лекувате болеста и да ги отстраните симптомите, исто така треба да ги подобрите имунитетните својства на телото. Покрај тоа, добар имунитет ќе ја заштити жената од можни повторувања на ендоцервицити, затоа и имунокоректорите исто така се користат во третманот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ендоцервицитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плацентарни полип (појавување симптоми: 4 од 8)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Воспаление на матката (појавување симптоми: 4 од 8)

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување на симптоми: 4 од 8)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Ако не се лекува, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Гонореја кај жени (појавување симптоми: 4 од 8)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Еритроплакија (појавување на симптоми: 4 од 8)

Еритропластика е преканцерозна состојба во која се јавува акулација на мукозата. Оваа патологија може да влијае на усната шуплина и грлото на матката, па сметаат дека болеста е во двете манифестации. Со патологијата на усната шуплина, лезијата ја покрива не само мукозната мембрана на устата, хранопроводникот, туку и границата на усните. Почесто кај мажи кои се постари од шеесет години. Ако не започнете со третман на време, онкологијата се дијагностицира во сто проценти од случаите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .