Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пременопауза: Симптоми и третман

Пременопауза - главни симптоми:

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

Просечната возраст во која може да се појави такво нарушување е од четириесет до педесет години, но периодот на пременопауза се продолжува поединечно, кај некои од една до четири години, а кај други повеќе од десет години. Во некои случаи, може да се случи рана пременопауза - доаѓа по триесет години. Покрај тоа, целото времетраење на овој процес ќе биде придружено со симптоми на менопауза , т.е. периодични плима, треска, вртоглавица и чести промени во расположението за полошо. Покрај тоа, постои промена во износот на исцедок за време на менструацијата.

Жените често се загрижени за прашањето дали е можно да забремените за време на овој период на живот. Ова не е толку лесно да се направи како што е пред возраст од триесет и пет, но сепак е можно бидејќи, иако хормонските нивоа на естроген и прогестерон се намалени, телото произведува јајце клетка. Не само кај млечните жлезди, матката и додатоците, туку и кај некои внатрешни органи, вклучувајќи го и мозокот, цревата, слезината, црниот дроб, панкреасот, како и мускулно-скелетни, кардиоваскуларни, уринарни системи, се подложуваат на промени во функционирањето.

Третманот се темели на лекови и само-исполнување на едноставни правила. Пременопаузата завршува кога веќе дванаесет месеци по ред нема една епизода на менструација. Ова значи дека женката поминала во периодот на менопаузата.

Етиологија

Пременопаузата е сосема нормален процес во животот на секоја жена што се случува по четириесет години. Но, постојат неколку фактори кои придонесуваат за фактот дека таквото пореметување ќе започне неколку години порано. Овие причини се:

 • наследна предиспозиција - целосно да тврдат дека токму овој фактор предизвикува појава на првите симптоми на менопаузата, лекарите не можат, но тие не ја побиваат оваа теорија;
 • трајната зависност на жените за алкохол, дрога или никотин;
 • прекршувања во процесите на коагулација на крв;
 • употреба на контрацепција;
 • изложеност на телото, поради штетни работни услови или како резултат на третман на тумори на рак;
 • медицинска интервенција во репродуктивниот систем на претставниците на послаб пол, односно отстранување на матката или додатоците;
 • доцен третман на гинеколошки проблеми;
 • дијабетес мелитус ;
 • тироидна патологија. Ова може да вклучува и погрешна работа, како и целосно отстранување, или една од половините.

Симптоми

Симптомите на пременопауза и интензитетот на нивната манифестација се индивидуални за секоја жена, но постојат бројни први знаци на ова нарушување што ќе се појават кај секоја жена. Меѓу нив се:

 • нерегуларен менструален циклус;
 • менструалните периоди во пременопауза се изобилува и практично не се разликуваат од нормалниот тек на менструацијата;
 • долги временски периоди меѓу периодите;
 • топли бранови - што може да се опише како чувство на топлина во горниот дел од телото. Една жена го споредува ова чувство со зголемување на телесната температура или зголемено потење. Фреквенцијата на манифестација на ваков симптом може да варира од две до дваесет епизоди дневно;
 • тежок предменструален синдром ;
 • зголемена чувствителност на млечните жлезди, формирање на пломби, кои често може да се мешаат со рак;
 • намалување на сексуалната желба за маж или постојан партнер;
 • замор при извршување на домашни работи што не предизвикале дефект пред овој период;
 • честа промена на емоционалната позадина. Жената станува нервозна и раздразлива;
 • болка за време на сексот поради сувост на вагината;
 • нарушувања на спиењето не само во форма на несоница, туку и како постојана поспаност;
 • кршливи коса и слоеви на нокти;
 • долг престој во депресивна состојба;
 • напади на главоболки со различен интензитет;
 • промена на пулсот;
 • честа потреба за мокрење или течна инконтиненција при кашлање, смеење или кивање;
 • пролапс на матката и вагината е исклучително редок;
 • сува кожа;
 • значително зголемување на телесната тежина.
Симптоми на пременопауза

Ова се природни знаци на пременопауза кај секоја жена. Но, кога ќе се појават следните симптоми, неопходно е да се консултирате со специјалист:

 • ослободување на згрутчување на крвта;
 • долг тек на менструалниот циклус, често за неколку дена подолго од нормалата, што е различно за секоја жена;
 • следење помеѓу два циклуса на менструација;
 • појава на крварење за време или по сексуален однос;
 • намалување на временскиот интервал помеѓу циклусите.

Дијагностика

Во моментов во областа на медицината не постојат специфични методи за дијагностицирање на пременопаузалниот период. Сепак, жените треба да се консултираат со лекар за да отфрлат други патолошки процеси, како што е малигната неоплазма или бременост. За време на спроведената дијагноза:

 • собирање на целосни информации за текот на менструацијата, повреди на циклусот, како и информирање на лекарот за вознемирувачките симптоми;
 • гинеколошки преглед на пациентот;
 • испитување на карличните органи користејќи ултразвук за откривање на било какви абнормалности на внатрешните органи;
 • палпација на млечните жлезди - да се исклучат малигни фоки;
 • колпоскопија - со која е можно да се испита состојбата на грлото на матката;
 • проучување на хормоналните нивоа. Но, бидејќи во предменопаузалниот период хормоналната позадина на жената често флуктуира, потребно е неколку пати да се повторуваат тестовите и постојано да се споредуваат резултатите.

По добивањето на резултатите од тестовите и врз основа на надворешните знаци на ова нарушување, лекарот што го посетува пропишува најефективниот третман.

Третман

Пременопаузата се третира на неколку начини. Првиот од нив е употребата на лекови за лекување. Често пропишани:

 • хормонални лекови кои треба да доведат до нормална хормонална нерамнотежа;
 • лекови за отстранување на сувоста на вагината;
 • хемостатични агенси - се користат само за долги и изобилни секрети;
 • антидепресиви и седативи - против депресија и раздразливост;
 • хипнотици или седативи - за нарушувања на спиењето;
 • лекови од растително потекло може да го намалат интензитетот на симптомите;
 • витамински комплекс. Таквите лекови се важен дел од лекувањето на менопаузата, бидејќи тие го подобруваат снабдувањето со крв и го зајакнуваат телото.

Но, не во сите случаи, можете да користите лекови, затоа секоја жена самостојно може да влијае на подобрување на нивната благосостојба. За ова ви е потребно:

 • редовно вежбајте - интензитетот на товарот треба да биде умерен;
 • целосно престанете да пиете алкохол и никотин;
 • рационализирајте ден и режим за одмор. Би било многу подобро да одите во кревет и да станете во исто време секој ден;
 • постигне нормална тежина за вашата висина и возраст и обидете се да го задржите;
 • консумираат голем број производи збогатени со витамини и хранливи минерали;
 • земи секој ден најмалку два литри вода;
 • обидете се да потрошите колку што е можно повеќе време на свеж воздух.

Овие методи и медицински третман не само што ќе го намалат интензитетот на симптомите, туку и ќе им помогнат на жената што е можно побрзо да влезат во нова фаза на животот - менопауза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пременопауза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 7 од 20)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Пролактинома (појавување симптоми: 7 од 20)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 6 од 20)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 6 од 20)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .