Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дефицит на прогестерон: симптоми и третман

Дефицит на прогестерон - главните симптоми:

Прогестерон е хормон на женските генитални жлезди потребни за нормалниот тек на бременоста. Затоа, дефицитот на прогестерон е главната причина за неможноста да се зачне детето и да се издржи. Со цел да се разбере механизмот на дејствување и да се разбере овој концепт, неопходно е да се разбере што влијае на механизмот на зачнување и носење бременост. Два хормони, прогестерон и естроген, влијаат на ова.

Естрогенот придонесува за подготовка на слузницата на матката за усвојување на оплодена јајце клетка. Ако има недоволна количина на естроген во телото на фер-полот, оплоденото јајце не се закачува на ѕидовите на матката и се јавува менструација.

Што се однесува до прогестеронот, таа е одговорна за нормалниот тек на бременоста - овој хормон е продуциран од корпусот лутеум и е присутен во телото на жената во доволно количество за време на целиот период на бременост. Овој хормон има релаксирачки ефект врз мускулите на матката и ја намалува веројатноста за прекумерна контракција на матката и, како резултат на тоа, спонтан абортус. Затоа, намалувањето на бројот станува причина за нарушување и неможност да се издржи бременоста.

Симптоматологија

Симптомите на патологијата како дефицит на естроген-прогестерон можеби не се целосно дијагностицирани, па жените кои страдаат од оваа патологија често не знаат за своето постоење до моментот кога тие се обидуваат да забременат и тие не успеваат. Исто така, оваа патологија може да се открие случајно, при испитувањето на жената, со цел да се процени нејзината хормонална позадина, како и во другите патологии на женската сфера, на пример, во случај на менструално нарушување.

Ако се присутни симптоми на недостаток на прогестерон, тие се појавуваат на следниов начин:

 • менструални нарушувања;
 • неможноста да се зачне бебе долго време;
 • намалување на телесната температура;
 • постојани абортуси;
 • болести на млечните жлезди.

Покрај тоа, атипични знаци на дефицит на прогестерон се поврзани со развој на надуеност и болка во абдоменот. Исто така, жените кои страдаат од оваа патологија може да се жалат на крваво вагинално исцедување непосредно пред менструацијата или во средината на циклусот.

Сепак, најчесто симптомите на патологијата не се изговара, па жената се прашува зошто не може да го замисли или да го носи детето, а причината обично лежи во дефицит на естроген-прогестерон.

Често, дефицитот на прогестерон се јавува со менопауза . Нивото на прогестерон се намалува од времето кога жената достигнува 45 години, бидејќи на оваа возраст телото повеќе не е во состојба да носи деца и репродуктивната функција на жената исчезнува. Надворешно, ова се манифестира со фактот дека менструалните периоди на жената исчезнуваат.

Причини

Специјалисти, иако не целосно истражени недостаток на прогестерон, но сепак ги инсталираа најчестите причини за нејзината причина. Особено, несоодветното производство на овој хормон е под влијание на редовната потрошувачка на храна на жената која содржи хормони, на пример, пилешко месо од пилешко скутери. Поради постојаното снабдување со хормони од надвор, нивното производство се забавува, па дури и застанува. Третманот во овој случај ќе се состои во одбивање од употреба на производи кои содржат хормон.

Исто така постојат и други причини за оштетено производство на прогестерон и намалување на тоа во телото, тоа е:

 • болести на хипоталамусот и хипофизата;
 • нарушување на тироидната жлезда;
 • воспаление во матката и додатоци;
 • прекумерно производство на надбубрежните и оваријалните андрогени;
 • прекумерно производство на хормон пролактин од женското тело.

Една од главните причини за патологија е исто така менопауза, во која се забавува производството на сите хормони. Другите фактори, исто така, влијаат на дефицит на естроген-прогестерон. На пример, тоа може да се случи со развојот на хормонална нерамнотежа во женското тело во однос на позадината на редовниот стрес. Или се развие како последица на неконтролиран внес на одредени лекови.

Како што споменавме погоре, дефицитот на прогестерон за време на бременоста предизвикува абортуси и неможност за носење на бременоста. За време на бременоста, недостатокот на прогестерон може да се должи на појава на крварење на матката, а исто така се јавува кога жената има одложена бременост (повеќе од 32 недели).

Многу е важно да се запамети дека причините за ова прекршување може да бидат уште потешки, на пример, оваа патологија често станува знак за рак на жената. Често, онкологијата станува влошена за време на бременоста, и под влијание на хормоналните промени во женското тело, клетките на ракот почнаа активно да се размножуваат. Третманот на таквиот хормонски недостаток е поврзан со елиминација на причината што ја предизвикала.

Со хормонална нерамнотежа кај жени со менопауза, се јавуваат следните симптоми:

 • сувост на вагината;
 • горење и чешање на гениталиите;
 • температурни скокови;
 • раздразливост и промени во расположението.

Карактеристики на третманот

За лекување на ова хормонално пореметување, неопходно е да се препишат специфични лекови. Најчестиот лек кој се користи за лекување на ова нарушување е Дифлукан, за кој многу жени се запознаени.

Дозата и времетраењето на лекот го одредува лекар, само-лекувањето може да биде опасно за здравјето.

Ако недостатокот на прогестерон се јави на позадината на менопаузата, на жената му е потребен третман за нерамнотежа со хормонска терапија со заменска терапија. За таа цел, таа е пропишана да преземе одредени хормонални лекови кои овозможуваат стабилизирање на позадината. Во овој случај, видот на лекот и дозата на жената за време на менопаузата може да го избере само лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате недостаток на прогестерон и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полипоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...
Ановулација (појавување на симптоми: 3 од 10)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 2 од 10)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Хипертироидизам (појавување симптоми: 2 од 10)

Хипертироидизам (или тиреотоксикоза) е клиничка состојба во која се забележува прекумерно производство на тироидни хормони, тријојотиронин и тироксин. Хипертироидизмот, чиишто симптоми се манифестираат како резултат на презаситеноста на крвта со овие хормони и нивното одвојување преку протокот на крв низ телото, вклучувајќи ткива, органи и системи, ги забрзува сите процеси во него, што негативно влијае на општата состојба на пациентот на повеќе начини.

...
Дебелината (појавување симптоми: 2 од 10)

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .