Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пременструален синдром: Симптоми и третман

Пременструален синдром - главните симптоми:

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

Ова пореметување влијае на половина од претставниците на послаб пол, на возраст од триесет години, при што помладите девојчиња имаат таква болест поретко. Кај девојките, предменструалната болест може да се забележи во првите неколку пати од овој процес, но со текот на времето, по точно одреден циклус, интензитетот на сите непријатни симптоми постепено се намалува или сосема исчезнуваат.

Главната причина за болеста се флуктуациите на нивото на хормони содржани во телото. Не може да се предвиди времето и степенот на симптомите кои го разликуваат ова нарушување од други психолошки заболувања. Ако карактеристиките на предменструалниот синдром го придружуваат целиот циклус, тогаш жената треба да се консултира со психијатар. Третманот на оваа болест се состои од комплексни лекови.

Етиологија

Таквото поле на медицината како гинекологија не успева целосно да ги разбере причините за предменструалниот синдром, но постојат неколку фактори кои влијаат на нејзината манифестација. Причините за предменструален синдром вклучуваат:

 • продолжен стрес, кој жената претходно страдаше;
 • компликации после операција или повреди;
 • нарушувања на активноста на мозокот;
 • гинеколошки инфекции;
 • абортус;
 • прекумерен ефект на вежбање или стрес;
 • хормонална нерамнотежа;
 • слаба исхрана;
 • нездравиот начин на живот, особено употребата на големи количини алкохол, дрога или тутун;
 • седентарни услови за работа или живот;
 • дисфункција или отсуство на еден од деловите на тироидната жлезда;
 • наследни фактори;
 • недоволна филтрација или отпорност на течност од бубрезите;
 • недостаток на витамин во телото.

Покрај тоа, беше откриено дека емотивно нестабилни и тенки жени, како и оние кои се премногу загрижени за нивното здравје, најчесто се погодени од таква болест. Предменструалната болест се јавува кај секоја жена поединечно, поради влијанието на разни причини или нивниот комплекс.

Патогенеза на предменструален синдром

Видови

Во зависност од тежината на симптомите, нарушувањето може да се појави во неколку форми:

 • едематозен - се карактеризира со појава на отекување на долните екстремитети и лице, како и зголемено потење;
 • невропсихични - емоционалните капки на заднината се претежно раширени;
 • цефалгичен, со манифестација на интензивна главоболка;
 • Криза - со силно зголемување на крвниот притисок;
 • атипичен - се карактеризира со треска и мигрена ;
 • мешани - комбинирање на знаци на неколку форми.

Според степенот на прогресија, цикличната болест може да биде:

 • тешка - со која има повеќе од десет симптоми (пет од нив се обично многу интензивни);
 • лесно - има помалку од пет знаци на различни групи, од кои две се најизразени.

Покрај тоа, постојат неколку фази на манифестација на предменструална болест:

 • компензирани - симптомите се отсутни или благи, не се развиваат со време и исчезнуваат кога ќе се појави менструацијата;
 • субкомпензирани - знаците се толку силни што ја намалуваат перформансата. Постарата жена станува, толку посилно ќе се манифестираат;
 • декомпензирани - симптоми со висок интензитет и да застанат неколку дена по менструацијата.

Секоја од овие форми и фази лесно се третира со медицински препарати, но трае долго време.

Симптоми

Симптомите на предменструален синдром поради нивната разновидност се поделени во неколку групи. Значи, знаците на болеста од нервниот систем се:

 • појавата на несоница или прекршување на спиењето - во текот на денот кога некој спие, а во текот на ноќта е буден;
 • нестабилно расположение и неговите остри промени. На пример, агресивна состојба може да се замени со солзи;
 • депресивна состојба , често девојчињата размислуваат за самоодобрување на сметките во животот;
 • напади со силна вртоглавица, особено кога нагло се менува позицијата на телото;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • бесмислен страв;
 • нарушувања на визуелните и аудитивни рефлекси;
 • мало зголемување на телесната температура.
Симптоми на предменструален синдром

Симптоми кои се карактеристични за васкуларниот систем:

 • тешки главоболки кои течат во мигрена;
 • брз пулс;
 • срцева болка;
 • недостаток на здив;
 • зголемена подложност на различни мириси и звуци;
 • појава на отекување на лицето по спиење;
 • зголемување на крвниот притисок;
 • појава на пулсација во темпоралниот лобус.

Знаци на предменструален синдром во гастроинтестиналниот тракт:

 • напади на гадење и гадење;
 • нарушување во исфрлање на столче, констипација наизменично со дијареа;
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • честа желба за уринирање;
 • зголемена сепарација на гас.

Покрај тоа, повеќето жени имаат тешка и постојана болка во грбот, непријатност во вид на осетливост на градите и осип на кожата. Симптомите на оваа болест кај секоја жена ќе бидат изразени со посебен комплекс на симптоми и степен на интензитет. Обично, знаците на предменструален синдром започнуваат да се појавуваат две недели пред менструацијата и да исчезнат на вториот ден од процесот. Ова е белег на таквото нарушување од други болести.

Повеќето жени сакаат самостојно да се борат со предменструалниот синдром, без да побараат помош од лекар и да не користат лекови, што може да предизвика декомпензирана форма на болеста.

Дијагностика

На искусен специјалист нема да биде тешко да се дијагностицира нарушувањето, особено затоа што предменструалниот синдром има свои карактеристики, на пример, цикличното повторување и исчезнување на симптомите со почетокот на менструацијата. Покрај тоа, ова е една од ретките болести во кои пациентот може да каже повеќе од спроведување на тестови и испитувања. Сепак, дијагнозата на оваа болест се состои од цела низа мерки:

 • собирање на точни информации за тоа што се чувствува една жена, и кои симптоми ѝ пречат;
 • крвен тест за одредување на нивото на хормони;
 • консултација со невролог или психијатар;
 • скрининг со ултразвук на дојка , но само ако има болка и болка;
 • радиографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • мерење на дневни волумени на урина;
 • се утврди крвниот притисок;
 • спроведување дополнителни консултации со специјалисти како невролог, терапевт, кардиолог, психијатар и ендокринолог.

Главната препорака на лекарите е да задржат дневник за менструација, во кој жената или девојката треба да го запишат времето на циклусот, времето на првите знаци, независни начини за справување со нив, доколку било кој е земен, ако се употребуваат лекови и кои се. Сето ова ќе му помогне на лекарот не само за брзо дијагностицирање, туку и за пропишување на правилен третман на предменструалниот синдром.

Главната работа за која е наменета дијагнозата е да го разликува ова нарушување од раните знаци на бременост.

Третман

Без оглед на тоа каков тип на болест се манифестира кај одредена жена, третманот на предменструалниот синдром треба да се состои од комплексни лекови:

 • психотропна и седативна, со цел да се елиминираат емоционалните нарушувања;
 • анти-анксиозност и антидепресиви;
 • хормонален;
 • диуретици - овие лекови се пропишани само во присуство на едем;
 • анти-инфламаторни лекови, нестероидна природа;
 • антихистамин - за алергиски реакции;
 • хомеопатски супстанции;
 • витамински комплекс.

Во зависност од сериозноста на нарушувањето, третманот со лекови може да трае од два до шест месеци. Но, ова не е единствениот начин да се ослободи предменструалниот синдром. Една жена може сама да применува некои едноставни мерки, но како што е пропишано од лекар. Таквите мерки вклучуваат:

 • придржување кон специјална диета, која предвидува отфрлање на кафето и ограничувања на внесот на сол. Најдобро е да ја збогатите вашата исхрана со риба, мешунки, семиња, ориз, млеко и млечни производи, чоколадо, свеж зеленчук и овошје. Најдобро е да се јаде мал оброк пет пати на ден - ова ќе го спречи прејадување;
 • вршење на наједноставните физички вежби, не повеќе од три пати неделно;
 • одмор најмалку осум часа на ден;
 • избегнување на стрес и акумулација на голем број луѓе.

Постојат некои народни лекови за борба против интензитетот на симптомите, кои вклучуваат:

 • тинктура на мајчина ражда и валеријана;
 • чај од камилица;
 • силен чај од нане;
 • фитотерапија.

Најдобро е ако народните и домашните лекови ќе бидат комбинирани со третманот на лекови.

Превенција

Превентивните лекови за предменструален синдром вклучуваат:

 • диета. Треба колку што е можно да се користат витамини, калиум, магнезиум и калциум;
 • контрола на тежината;
 • ограничување на тешки физички напор и емоционални нарушувања;
 • одржување на здрав начин на живот;
 • редовен пол и соодветна заштита;
 • посета на гинеколог најмалку двапати годишно;
 • да навремено земаат лекови што ги пропишува лекар или да се консултира со специјалист кој навремено ќе пропише сеопфатен третман;
 • во никој случај не ја вршат терапијата самостојно, без консултација со вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пременструален синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гинеколог , невролог , психијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Црви (црви) (појавување симптоми: 9 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Хистиоцитоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 8 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .