Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагинална кандидијаза: симптоми и третман

Вагинална кандидијаза - главните симптоми:

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

Во последниве години, бројот на жени кои страдаат од оваа патологија значително се зголемија, поради влошувањето на состојбата со животната средина во земјата и во светот, како и намалување на заштитните функции на човекот во телото. На крајот на краиштата, намалениот имунитет е главниот фактор на активна репродукција и раст на патогени габи од родот Кандида во вагината.

Патогенеза

Патогенезата на оваа болест е како што следува: габите се прикачуваат на ѕидовите на епителот, и ја колонизираат вагиналната мукоза. Во исто време, воспалителните фокуси се формираат на местото на развој на габични колонии.

Обично, влијае само надворешниот слој на мукозниот епител, со развој на исклучиво локални реакции, бидејќи габите не можат да ја надминат епителната бариера. Но, во некои случаи, тие навлегуваат во крвотокот и се шират низ крвотокот, кои влијаат на различни внатрешни органи и предизвикуваат сериозни нарушувања на телото.

Етиологија

Печурки од родот Кандида се аеробни едноклеточни микроорганизми, кои имаат кружна форма и големина од 1,5 до 10 микрони. За овој патоген, оптималната температура е од 21 до 37 степени, така што се чувствува одлично во телото на жената, но под контрола на имунолошкиот систем не може активно да се репродуцира. Ако имунолошкиот систем слабее, поради внатрешни или надворешни причини, габата почнува да енергична активност.

Вагиналната кандидијаза не е сексуално пренослива болест. Во исто време, кандидијазата може да биде маркер на таквите патологии, бидејќи ја нарушуваат природната микрофлора на вагината, што е одлична средина за животот на овој микроорганизам.

Вагинална кандидијаза

Главните причини за намалување на заштитните функции на телото се следните:

 • земање антибактериски лекови;
 • долгорочна употреба на орални контрацептиви;
 • хемотерапија;
 • туберкулоза ;
 • малигни неоплазми;
 • бактериска вагиноза ;
 • алергиски и имунодефициентни болести;
 • хронични фокуси на инфекција во телото;
 • непочитување на правилата за лична хигиена и други.

Во случај кога станува збор за урогенитална рекурентна кандидијаза, постои теорија дека печурките во вагината доаѓаат од цревата, предизвикувајќи влошување на воспалителниот процес.

Кај новороденчињата, инфекцијата се јавува интранационално - микроорганизмот добива од мајката заразена со кандидијаза за време на поминување на гениталниот тракт за време на породувањето. Многу често вагиналната кандидијаза се развива кај жените за време на бременоста. Сите затоа што за време на породувањето се јавува намалување на заштитните функции на телото, бидејќи сите органи и системи доживуваат двоен товар, кој ја поддржува виталната активност на мајката и фетусот. Најчесто за време на бременоста, вагиналната кандидијаза се дијагностицира во првиот и третиот триместар.

Постарите жени, исто така, имаат поголема веројатност да страдаат од вагинална кандидијаза отколку младите, што е поврзано со хормонални нарушувања на оваа возраст, што доведува до природно намалување на бројот на лактобацили во вагината.

Во моментов, прашањето за инфективноста на оваа патологија е нерешено. Присуството на оваа болест кај мажите не потврдува дека тие се заразени од жена. Меѓутоа, веројатно е дека еден човек може да биде носител на дрозд од една жена до друга.

Симптоматски комплекс

Како што споменавме погоре, со оваа патологија, воспалителниот процес влијае само на надворешната обвивка на епителот, што доведува до развој на локални симптоми. Наспроти позадината на намалување на бројот на корисни микроорганизми , кај многу пациенти, не само габи, туку и други условно патогени микрофлора брзо се развиваат во вагината, што ја прави кандидозата во комбинација со други микробиолошки заболувања, како што е трихомонијаза или гарднерелелоза .

Постојат два типа на патологија:

 • акутен , во кој микроорганизмите активно се размножуваат, предизвикувајќи живи симптоми;
 • хронично - кога болеста продолжува без забележани симптоми, предизвикувајќи само мала непријатност кај жената.

Покрај тоа, треба да се разликуваат три форми на вагинална кандидијаза, во зависност од сериозноста на патологијата, таа е - лесна, средна и тешка.

Во благ облик, бројот на корисни лактобацили во вагината на жената е намален, но сепак тие можат до одреден степен да го контролираат процесот на репродукција на габи, што доведува до неискажана симптоматологија.

Со просечната форма на лактобацили во вагината практично отсуствуваат, поради што се создаваат оптимални услови за развој на габите. И во случај на тешка форма на болеста, габичната инфекција е комплицирана од развојот на други инфективни патологии со изразени симптоми.

Симптомите на вагинална кандидијаза се како што следува:

 • присуството на изобилство сиво-бело вулгарен исцедок;
 • болка во вулвата;
 • повреда на мокрење;
 • чешање и горење во вагината и надворешните гениталии;
 • оток и хиперемија на вагиналната лигавица;
 • болка и тешка непријатност за време на сексот.

Тежината на симптомите, како што веќе рековме, зависи од тежината и природата на текот на болеста. Во повеќето случаи, симптомите се очигледни, но понекогаш, со бактериокариер, можно е да се идентификува патогената микрофлора во вагината кај жената само со помош на лабораториски анализи.

Во случаи кога вагиналната кандидијаза е комбинирана со други болести од бактериска природа, не само локалните симптоми може да се забележат во форма на непријатен мирис, чешање, горење и болка, но и општите:

 • треска;
 • слабост и замор;
 • главоболка;
 • раздразливост, итн.

Третман

Денес третманот на вагинална кандидијаза не е тежок, освен ако болеста не се проширила низ телото или предизвикала развој на други патолошки процеси во вагината.

Типично, жените се пропишани за сексуален одмор, укинување на антибиотици или хормонални лекови, промени во исхраната. И, се разбира, третманот на вагинална кандидијаза вклучува употреба на општи и локални средства со антифунгални ефект. Особено денес постојат анти-габични таблети, масти, супозитории и гелови на пазарот - изборот на потребната дрога го прави лекарот, по спроведувањето на визуелен преглед на пациентот и добивање лабораториски податоци. Имајте на ум дека е подобро да се третира патологијата под надзор на лекар, инаку може да се претвори во хронична форма, што е многу потешко да се ослободи.

Најчестите лекови кои третираат болест како вагинална кандидијаза се: пимафуцин, флуконазол, кетоконазол, нистатин, клотримазол и други лекови. Покрај тоа, е индицирана употреба на антихистаминици.

Во исто време, покрај уништувањето на патогената микрофлора во вагината, пациентите треба да ја обноват нормалната микрофлора, за која се пропишани лекови кои содржат млечна киселина бактерија (обично во форма на супозитории).

Ако зборуваме за третманот на кандидијаза во бременоста, таа има свои карактеристики, бидејќи многу лекови се контраиндицирани за бремени жени. Во првиот триместар, препорачливо е да се избегнува лекување - бремените жени се понудени да користат такви популарни методи како раствор за сода за бања. Во последниот триместар се пропишуваат само лекови со локален ефект - свеќи, масти, гелови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вагинална кандидијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плацентарни полип (појавување симптоми: 6 од 17)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 5 од 17)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување на симптоми: 5 од 17)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Рак на Вулвар (појавување симптоми: 5 од 17)

Ракот на Вулвар е рак кој влијае на надворешната генитална област. Оваа болест речиси никогаш не е дијагностицирана во репродуктивна возраст. Изложени на ризик од жени на возраст од 70-80 години. Треба да се забележи дека 60% од пациентите бараат медицинска помош веќе во 3-4 фази на развој на малигнен тумор, кој речиси целосно исклучува позитивен резултат од третманот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .