Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендометријален карцином: симптоми и третман

Ендометријален рак - главните симптоми:

Ендометријалниот канцер, или преканцерот на матката, зазема едно од првите места во однос на преваленцата кај туморите на ракот. Гинеколозите забележуваат дека оваа состојба се јавува кај жени на возраст над педесет години, што значи дека главната причина за болеста може да се смета за таков процес во телото како менопауза.

Можно е да се дијагностицира рак на овој слој на матката само со помош на гинеколошки прегледи и употреба на ултразвук. Терапијата за предок на матката е цела низа на алатки, вклучувајќи хирургија, хемотерапија и хормонска терапија. Колку порано се откриваат знаците на болеста, толку се поголеми шансите за закрепнување.

Неодамна, има зголемување на бројот на жени изложени на таква болест. Во медицината, ова се должи на фактот дека очекуваниот животен век на жените е зголемен. Главната причина за формирање на болеста е зголемувањето на женското тело на ниво на таков хормон како естроген.

Етиологија

Главните причини за предок на матката вклучуваат:

 • женски гинеколошки заболувања;
 • нарушување или целосно прекинување на менструацијата;
 • земајќи големи количини на лекови кои содржат премногу естроген;
 • генетска предиспозиција. Ако некој од блиски роднини страда од таква болест, тогаш веројатноста за повторување на манифестацијата на ендометријален карцином кај другите роднини е висока;
 • пролонгирана апстиненција од сексуален однос;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • отсуството на деца и, соодветно, бременоста и породувањето кај жената, како и во случајот на носење на првото бебе на возраст над триесет години;
 • вештачки прекин на бременоста, и постојано;
 • појавата на првата менструација на една девојка на возраст под дванаесет години;
 • критичко зголемување на телесната тежина;
 • историја на дијабетес мелитус ;
 • ментални нарушувања;
 • нездравиот начин на живот, злоупотребата на алкохол и пушењето;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • остар пад на имунитетот;
 • ненавремен премин на ултразвукот на гениталните органи;
 • менопауза на возраст од педесет и пет.

Видови

Според локализацијата и преваленцата на соседните органи, ракот на ендометриумот или преканцерот на матката се дели на следните степени:

 • оштетување само на мукозниот слој на матката;
 • со ширење на сите слоеви на органот;
 • преканцерозна лезија на грлото на матката;
 • онкологијата напредува над матката;
 • оштетување на ова нарушување на блиските внатрешни органи;
 • ширење на метастази на ракот на оддалечените органи и лимфните јазли.

Апсолутно сите фази на болеста може да се дијагностицираат со помош на ултразвук.

Симптоми

Симптоми на ендометријален карцином

Симптоми на ендометријален канцер кај жените се:

 • патолошки текот на менструацијата - празнење може да биде скудно или изобилно;
 • крварење во матката, асоцирано со менструација;
 • чувство на болка, што се манифестира со различни степени на интензитет, и што зависи од големината на туморот;
 • излачувањето на гној од гениталиите - е знак за додавање на инфекција или воспаление;
 • крвни нечистотии во урината и за време на столицата;
 • ширење на болки во грбот;
 • запек ;
 • абдоминална дистензија укажува на тоа дека туморот достигнал голема големина и е исполнет со течност. Овој симптом може лесно да се види со ултразвук;
 • аверзија кон храната, што директно води до критична губење на тежината и значително ја влошува прогнозата на болеста;
 • сериозна слабост и замор;
 • неможност за вршење на какви било физички активности.

Компликации

Со погрешен третман и игнорирање на симптомите, постои голема веројатност за развој на такви компликации како што се:

 • ширењето на онкологијата на соседните органи;
 • метастази на рак од матката до далечни делови од телото кои се носат со крвотокот;
 • секундарно појавување на онкологија, дури и по целосно лекување;
 • смрт на жена.

За да се спречат таквите страшни последици, жените и девојките треба редовно да подлежат на абдоминална ултразвучна скенирање .

Најпозитивна прогноза за пациенти чии знаци на ова нарушување биле откриени во раните фази. За пациенти со рак на рак од 3 или 4 од ендометриумот, прогнозата се влошува, но со вистински комплекс на третман и хирургија, постои можност за целосен лек (но во тој случај не треба да заборавите за повторувањето на болеста).

Дијагностика

Дијагностичките мерки за предок на матката се состојат од сеопфатно испитување, кое се состои од:

 • комплетно собирање и анализа на жалби на пациентот. Методот вклучува откривање на можните причини за појава, информации за времето на појава на првите знаци на болеста, откривање на можни проблеми во гинеколошката област, земајќи го предвид текот на менструалниот циклус - колку е редовна менструација, времетраењето и износот на испуштање;
 • преглед од страна на гинеколог. Одредување на големината на матката и присуство на преканцерозни фактори, собирање на тестови. Често, потребна е биопсија - земање на мал дел од погоденото ткиво за следните лабораториски тестови;
 • Ултразвук на карличните органи и абдоминална празнина. Испитувањето помага да се одреди големината на ракот;
 • киретажа на грлото на матката и самата матка за микроскопско испитување;
 • користејќи специјален флуоресцентен раствор кој се апсорбира од малигната неоплазма и под одредено осветлување, туморот почнува да свети. Овој дијагностички метод овозможува откривање на болеста во најраните фази;
 • рентген, кој се изведува за да се утврди метастазата на карцином;
 • лапароскопија , додека цевката се внесува во телото, на крајот од која е камерата. Благодарение на овој метод, можно е "да се живее" за да се види и да се види туморот и да се процени степенот на нејзиното ширење.
Лапароскопија

Третман

Третманот на ендометријалниот канцер, сличен на дијагнозата, се изведува на неколку начини. Тоа зависи од фазата на болеста. Задржете:

 • отстранување на малигни тумори со операција. Применуваат неколку начини. Целосното елиминација на ендометриумот може да се изврши само во почетните фази, кога метастазата не е откриена. Директно отстранување на матката преку вагината може да се врши во првата или втората фаза на лезијата. Повремена инцизија на телото, вратот, матката и јајниците се изведува. Прогнозата од операциите е најчесто позитивна, но постои голема веројатност за повторна појава на рак;
 • радијациони ефекти врз рак со јонизирачко или рендгенско зрачење;
 • хемотерапија;
 • хормонални лекови - се врши за да се реконструира нормалното ниво на женските хормони во телото.

Превенција

Со цел да се избегне појава на ендометријален карцином или предок на матката, жената треба да:

 • да се задржи во нормални услови телесна тежина, за да се спречи нејзиното силно намалување или зголемување;
 • време за лекување на сите болести на гениталиите;
 • следете го менструалниот циклус;
 • се придржуваат до здрав начин на живот, престанете да пиете алкохол, никотин, лекови и лекови без лекарска рецепт, особено оние кои го зголемуваат нивото на женските хормони;
 • внимателно подготвена и планирана бременост;
 • да имаат редовен сексуален живот, по можност со истиот партнер, и на друг начин да користат средства за заштита;
 • посетете го гинекологот три или четири пати годишно;
 • да се подложат на испитување на матката со користење на ултразвук најмалку еднаш годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ендометријален Рак и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Карцином на грлото на матката (појавување симптоми: 7 од 15)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Бубрежен тумор (појавување симптоми: 6 од 15)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Фиброма (појавување симптоми: 6 од 15)

Фиброма - е бенигна формација која се состои од влакна на зрелите сврзни ткива, кои се наоѓаат во речиси сите органи и системи. Од ова произлегува дека туморот може да има апсолутно никаква локализација.

...
Ректален рак (појавување симптоми: 5 од 15)

Ректалниот рак е малигна туморска болест која се развива врз основа на внатрешната постава на ректумот, односно врз основа на неговиот епителен слој. Ракот на ректумот, чии симптоми најчесто се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 40 до 60 години, најчесто се развива во однос на претходните воспалителни процеси во оваа област (чир, проктитис), како и на позадината на долгиот тек на хемороиди и компликации поврзани со него ( фисури и фистули, како и полипи).

...
Дивертикулоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .