Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циститис кај жени: симптоми и третман

Циститис кај жените - главните симптоми:

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

Циститис - најчесто инфективно нарушување на уретрата, кое се наоѓа во скоро секој втор претставник на послаб пол. Фреквенцијата на манифестација кај жените е предизвикана од кратка и широка уретрата. Причините за оваа болест се бактерии и воспалителни болести на органите кои се вклучени во процесот на емитирање на урината. За многу жени, болеста се јавува во хронична форма, со зачестеност на егзацербации неколку пати годишно. Често се јавува во текот на репродуктивната возраст - од дваесет до четириесет и пет години.

Етиологија

Бидејќи уретрата кај жените и девојките има свои анатомски карактеристики, а близината на анусот го промовира влезот на бактерии или вируси во уринарниот тракт, често оваа болест напредува во нив. Покрај тоа, причините за циститис кај жените се:

 • разни цревни инфекции и стафилококи ;
 • трансфер на вирус или бактерии во крвотокот;
 • воспаление на гениталиите;
 • ослабен имунитет;
 • хормонални промени;
 • алергиски реакции;
 • ефектот на зрачење или зрачење на јадрото;
 • изложеност на хемикалии;
 • продолжено влијание на ладни температури, хипотермија поради носење на кратки алишта кои не го покриваат долниот дел од грбот;
 • промискуитет или недостаток на заштита за време на овој процес;
 • недостаток на лична хигиена;
 • носи непријатна или тесна долна облека;
 • нецелосно празнење на мочниот меур - најчесто забележан кај бремени жени;
 • анален секс;
 • тешка исцрпеност;
 • дефицит на витамин во телото;
 • широк спектар на други болести на внатрешните органи, особено на гениталните органи;
 • компликации од гинеколошки интервенции;
 • странски предмети во уринарниот канал;
 • нездраво животен стил;
 • промени во женското тело поврзани со периодот на бременост.

Комбинацијата на неколку фактори може да доведе до појава на циститис кај жените - поради оваа причина, ова нарушување е широко распространето. Елиминацијата на симптомите дома, без познавање на лекарите, може да доведе до формирање на компликации.

Видови

Според степенот на прогресија, болеста се класифицира како:

 • акутен - се карактеризира со остра манифестација на симптоми, како и чести посети на тоалетот и влошување на општото здравје;
 • хроничен - за својот изглед бара уште еден воспалителен процес.

Во зависност од факторите на појавата, нарушувањето е:

 • бактериски по природа - предизвикани од бактерии или вируси;
 • не бактериски - формирани поради било кој друг патоген ефект.

Според промените во структурата на засегнатиот внатрешен орган, болеста е поделена на:

 • catarrhal - воспаление забележано во горните слоеви на мочниот меур;
 • хеморагичен цистит кај жените - кога се излачува во урината, крвта се меша;
 • цистичните цисти почнуваат да се формираат;
 • улцеративен ;
 • флегмонозен - уринарниот канал е нападнат од леукоцити;
 • гангренозен - во кој обемот на меурот се намалува;
 • инкрустирани - честички на сол почнуваат да се градат на чиревите;
 • грануломатозно - се појавува од габи;
 • тумор - појава на тумори на ѕидовите на телото;
 • интерстицијална инфекција се случила преку не-микробни средства. Постои намалување на мочниот меур.
Интерстицијален цистит

Симптоми

Главниот симптом на болеста е честата желба да емитираат урина. Покрај тоа, симптомите на циститис кај жените може да бидат:

 • урината се излачува во мали делови;
 • непријатност и горење директно во процесот на празнење;
 • честа употреба на тоалетот во текот на ноќта;
 • мутско празнење, често со нечистотии на слуз или крв;
 • постојано чувство на тежина во мочниот меур или негово непотполно празнење;
 • пред процесот на емитирање на урината на жената треба да им помогнам;
 • уринарна инконтиненција (забележана во ретки случаи);
 • слабост на телото;
 • температурата се зголемува до четириесет степени;
 • урината зазема остар непријатен мирис;
 • појава на болка во бубрезите и 'рбетот.

При првото откривање на еден или повеќе знаци на циститис кај жените дома, особено крв во урината, веднаш треба да побарате помош од клиниката.

Компликации

Со несоодветен или подоцнежен третман или чести рецидиви, може да се формираат следните компликации:

 • транзицијата на оваа болест во хронична форма;
 • промовирање на инфекција на други внатрешни органи, што може да биде причина за појава на пиелонефритис , уретритис и вагинален вулвитис;
 • намалување на големината на телото во кое се собира урината;
 • рефлукс - содржината на мочниот меур се фрла преку уретерите;
 • бубрежен апсцес;
 • меур рафал е најретката на последиците.

Оваа болест се карактеризира со чести рецидиви, особено во првата година по заздравувањето, така што треба постојано да ја следите транспарентноста и присуството на крв во урината.

Дијагностика

Дефиницијата на циститис кај жените се базира на такви студии како што се:

 • Општа анализа на урината , во која со оваа болест ќе се идентификува - зголемена концентрација на леукоцити и протеини, црвени крвни клетки и соли. Исто така, ќе се открие крв и слуз. Покрај тоа, се проценуваат количините на ослободената течност и нејзината густина;
 • сеење урина - се врши за да се идентификуваат патогени на нарушувањето;
 • тестови за откривање на сексуално преносливи инфекции;
 • лабораториски студии на генитални брисеви;
 • учат проток на урина;
 • цистоскопијата открива присуство на онколошки тумори, цисти, чирови, туѓи предмети или камења;
 • биопсија - при која се зема примерок од мукозната мембрана на мочниот меур за следната лабораториска студија;
 • Ултразвук на уретрата;
 • испитување од страна на акушер-гинеколог на пациентот на гинеколошки стол.

По целосен преглед и добивање на резултатите од сите тестови, методите на лекување на циститис ги пропишува урологот.

Третман

Третманот на циститис кај жените се изведува со цела низа активности и се врши под целосна контрола на гинекологот и урологот. Терапијата на болеста во обични случаи не надминува десет дена, за време на која е неопходно:

 • антибиотици за циститис кај жени. Токму овие лекови кои играат најважна улога во третманот на болеста;
 • за силна болка користат аналгетици;
 • перење анти-инфективни лекови;
 • ако е потребно, хирургија. Но, овој метод е обезбеден само со намалување на мочниот меур (вештачко зголемување се врши со специјално решение) за да се елиминира изворот на болеста, како и во случаи кога е неопходно да се инсталира уретрата од вагината под клиторисот или да се отстрани нецелосното празнење на мочниот меур.
Режим на третман со циститис

Покрај тоа, третманот користи диета што треба да ја следи жената дома. Исхраната за жени со циститис е:

 • употреба на млечни производи и житни култури. Тоа е храната што треба да ја сочинуваат поголемиот дел од исхраната;
 • внес на течности од најмалку два литра дневно - овошни напитоци, компоти, свежи сокови;
 • отфрлање на зачинета, солена и пржена храна;
 • елиминирање на апсорпцијата на газирани и алкохолни пијалаци.

Покрај тоа, дома е можно да се користат средствата за традиционална медицина, кои вклучуваат:

 • лушпа на хиперикум и камилица;
 • тинктура од нане, cornflowers и млади пупки пупки;
 • користете топло млеко со мед и лук;
 • употреба на камилица, шипинка и бреза на нозете;
 • фитотерапија со есенцијални масла од смрека, мудрец, камилица, ехинацеа.

Но, пред да ги користите средствата за народната терапија дома, неопходно е да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Мерки за спречување на циститис кај жени се состојат од:

 • усогласеност со сите правила на хигиена на гениталните органи;
 • навремена промена на долна облека;
 • рационална исхрана збогатена со витамини;
 • избегнувајте хипотермија;
 • отфрлање на непријатна и тесна облека;
 • набљудувања на нивните секрети. Ако една жена или девојка во урината најде крв, таа веднаш треба да побара помош од специјалист;
 • редовни посети на гинеколог - еднаш на секои три месеци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циститис кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бенигна простатична хиперплазија (појавување симптоми: 8 од 17)

Бенигната хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се забележи дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и нема тенденција да се дегенерира во малигнен процес.

...
Хиперплазија на простатата (појавување симптоми: 6 од 17)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 6 од 17)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 6 од 17)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Циститис кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

Циститис кај деца е инфективна болест која влијае на мукозната мембрана на мочниот меур и нејзиниот субмукозен слој. Треба да се напомене дека за да се започне воспалителниот процес од ваква природа, хипотермијата или долгиот престој во влага е сосема доволна. Сепак, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .