Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ектопија на грлото на матката: симптоми и третман

Ектопија на грлото на матката - главните симптоми:

Ектопија на грлото на матката - болест што се развива кај жените кога се движи цилиндричниот епител на дел од матката, локализиран директно од вагината. Нормално, цилиндричниот епител покрива цервикален канал, и само со влијанието на разните негативни етиолошки фактори на ендогениот и егзогениот тип на него, може да почне да расте.

Можно е да се открие таква болест со помош на карличен преглед. Визуелно, површината на зголемениот цилиндричен епител ќе изгледа на вратот како голема црвена точка која нема јасни граници. Вреди да се спомене фактот дека во случај на прогресија на ектопијата на грлото на матката, епителот на грлото на матката на гениталниот орган нема да се оштети.

Во медицинската литература честопати може да се среќаваат и други имиња на овој патолошки процес, како што се:

 • герлинска мускулна хиперплазија;
 • ендоцервикоза;
 • лажна ерозија;
 • псевдоерозија.

Медицинска статистика денес е таква што на грлото на матката ектопија се дијагностицира 40% од вкупниот број на фер секс. Исто така вреди да се напомене дека 11% имаат вродена форма на оваа патологија. Најчесто, болеста е детектирана кај жени кои сеуште не достигнале триесет години - ова е главната ризична група. Многумина се убедени дека цервикалната ектопија е преканцерозна состојба. Ова всушност не е точно. Таквата патологија сама по себе не оди во онкологија, но против својата позадина, шансата за прогресија на малигниот процес се зголемува неколку пати.

Етиолошки фактори

Клиничарите идентификуваат две групи на причини кои можат да предизвикаат прогресија на цервикалната ектопија - ендогена и егзогена.

Ендогени фактори:

 • генетска предиспозиција кај жената за развој на таква патологија;
 • хормонален дисбаланс. Во овој случај, причината за ектопија може да биде неплодност , разни неправилности во циклусот, како и почетокот на менструацијата пред возраст од дванаесет години;
 • намалена реактивност на телото. Често ектопијата на грлото на матката се развива против позадината на хроничните заболувања што се веќе присутни во телото на една жена;
 • штетна професионална активност која негативно влијае на имунолошкиот статус.

Егзогени фактори:

 • пенетрација во телото на жена од разни бактериски или вирусни агенси. Најчесто, ектопија на грлото на матката напредува кај жени кои започнале сексуално рано, често менувани партнери или кои имале историја на СПБ во историјата;
 • траума на гениталиите, внатрешни и надворешни. Во овој случај, пролиферацијата на цилиндричниот епител може да биде предизвикана од траума за време на трудот или за време на абортусот, како и во случај на разни бариери или хемиски спермициди.

Видови

Грч. Ектопија

Вкупно, лекарите идентификуваат пет варијанти на оваа болест што може да се јават кај жени во различни периоди на живот. Сите тие имаат свои карактеристики, како и природата на манифестацијата:

 • вродени Во овој случај, ектопија обично се дијагностицира кај жени кои неодамна започнале да имаат секс;
 • стекнати Ектопија се дијагностицира кај жени кои претходно биле подложени на гинеколошки преглед, и не се пронајдени знаци на патологија;
 • некомплицирано. Пролиферацијата на епителот не е проследена со никакви симптоми;
 • комплицирана форма. Постои истовремен раст на епителот и појава на воспалителни или преканцерозни процеси;
 • повторливи. Развојот на таква форма е индициран во случај патолошкиот процес да се појави повторно по третманот на цервикалната ектопија.

Симптоматологија

Обично ектопијата воопшто не се манифестира. Таа може случајно да се идентификува кога жената го полага испитот за сосема друга причина. Симптомите може да се појават само ако ектопијата се јавува истовремено со преканцерозни и воспалителни процеси во гениталиите. Во овој случај се појавува следната клиника:

 • зголеми бројот на доделени побели. Имаат мукозна структура, како и бела или жолтеникава боја. Обично жената не посветува многу внимание на таков симптом и затоа не оди кај лекар;
 • болка при сексуален однос со партнерот. Често, по сексот, жената има исцедок со мешавина на крв;
 • нарушувања на менструалниот циклус. Ова обично се манифестира со нередовна менструација, како и силна болка за време на тоа;
 • неплодност често се појавува на позадината на цервикалната ектопија.

Ектопија и бременост

Ектопијата може да се дијагностицира за време на бременоста. Некои жени веруваат дека ова не е опасна состојба, но всушност тоа е токму спротивното. Важно е да се разбере дека често болеста се манифестира поради присуството на инфламаторни или инфективни патологии кои можат да го влошат текот на бременоста. Причината е дека од вагината, преку зафатениот врат, инфективните агенси можат директно да навлезат во гениталниот орган, што ќе предизвика инфекција на амнионската течност и самиот фетус. Ектопија за време на бременоста е полн со следните последици:

 • абортус;
 • фетална смрт;
 • предвремено породување;
 • инфекција на детето за време на неговото поминување низ раѓачкиот канал на мајката;
 • одложен развој на детето;
 • формирање на разни дефекти во фетусот.

Исто така вреди да се напомене дека присуството на ектопија за време на бременоста неколку пати ја зголемува веројатноста за прекин.

Бременоста продолжува со постојани преуредувања на хормоналната позадина, и како што е споменато погоре, епителот може да прерасне поради неуспех во хормоналната позадина. Од ова можеме да заклучиме дека бременоста, на некој начин, ја зголемува веројатноста за влошување на текот на болеста. Често ова доведува до дисплазија и преканцерозни патологии.

Важно е постојано да се следи состојбата за време на бременоста - редовно да ги посетуваат специјалистите за да го намалат прогресијата на патологијата, а не да го стартуваат. Исто така за време на бременоста строго е забрането само-лекување.

Дијагностика

Дијагностика ги вклучува следните процедури и мерки:

 • анализа на жалби на пациенти. Една жена може да се жали на нешто само ако растот на епителот се одвива во сложена форма;
 • проценка на историјата на животот;
 • лекарот мора да се распрашува за менструалниот циклус на жената - кога започна, како продолжува, неговото времетраење и други податоци;
 • лекарот одредува дали жената претходно имала гинеколошка патологија;
 • инспекција;
 • колпоскопија ;
 • цитологија на грлото на матката;
 • цервикална биопсија со области на изменета епителија;
 • бидете сигурни да донирате крв за да се разјасни нивото на полови хормони.

Медицински настани

Ако се дијагностицира некомплицирана форма на болеста, тогаш не е потребен третман. Жената треба редовно да го посетува својот гинеколог за да може да ја следи патологијата.

Сложена форма терапија:

 • хормонална корекција;
 • cryodestruction или коагулација на погодената област;
 • земање антиинфламаторни лекови;
 • лекови чија акција е насочена кон зајакнување на целото тело како целина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикална ектопија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Ендометрија на полип (симптоми на појавување: 3 од 6)

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...
Рак на матката (појавување симптоми: 3 од 6)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 3 од 6)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Ановулација (појавување симптоми: 3 од 6)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .