Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендометриоидна јајниците циста: симптоми и третман

Ендометриоидна оваријална циста - главните симптоми:

Ендометриоидна оваријална циста - тумор на површината на јајниците, тој е исполнет со "чоколадна" течност, која се состои од коагулирана крв, изолирана за време на менструацијата. Во некои околности, цистата не манифестира симптоми и не се зголемува во големината, додека кај други се карактеризира со акутна болка, силно празнење за време на менструацијата, неспособност за забременување и големи димензии. Третманот се изведува само со вршење на операција, проследено со долга постоперативна хормонска терапија. Ефективен метод за превенција е употребата на народни лекови.

Степенот на проширување на цисти е тешко да се предвиди. Во некои случаи, тоа може да остане во неговата оригинална големина во текот на животот. Во основа, болеста продолжува без симптоми и се открива само кога жената не забремени веќе долго време. Лекарот често го зема ова нарушување за друга болест, погрешно дијагностицира, што може да доведе до појава на сериозни компликации.

Оваа болест е трета најчеста кај жените од дваесет до педесет години. Оваа болест го добило ова име, бидејќи се развива во позадина на бенигрен раст на матката, која се нарекува ендометриоза , но не е локализирана во неа. Неоплазмите зависат од бројот на хормони во телото и се активираат за време на менструацијата или бременоста.

Етиологија

До денес, лекови потполно непознати причини за формирање на ендометриоидна циркуларна јајници, постојат само неколку поволни фактори за појавата:

 • генетска предиспозиција;
 • абнормален проток на менструацијата, во која ендометријалните честички се движат заедно со крв и се прилагодуваат на флората на органи како што се јајниците, фалопиевите туби или абдоминалната празнина;
 • покачени естрогенски нивоа;
 • абортус;
 • продолжена употреба на интраутерински контрацептиви;
 • ослабен имунитет;
 • абнормално функционирање на тироидната жлезда или нејзино целосно отстранување;
 • критичко зголемување на телесната тежина;
 • продолжено влијание на стресните фактори;
 • воспалителни процеси во абдоминалните органи;
 • гинеколошки операции што ја нарушуваат структурата на матката;
 • вештачко породување.

Видови

На местото на локализација на болеста е поделена на:

 • ендометриоидната циста на десниот јајник - покрај манифестацијата во форма на неправилен циклус на менструација, може да се појави со нарушувања во функционирањето или воспаление на органи како што е цревата или мочниот меур. Причината може да се смета за неуспешен обид за забременување;
 • ендометријална циста на левиот јајчник (слична на претходниот тип). Мерки од неколку милиметри и може да се зголеми на петнаесет сантиметри. Туморот ја исполнува темно кафеавата течност. Дијагностициран со ултразвук;
 • ендометриоидната циста на двата јајника - е многу честа, бидејќи болеста е билатерална. Оваа состојба на болеста сугерира дека во женското тело се случило хормонално нарушување. Дијагнозата на секој тумор се изведува одделно.

Според степенот на развој, постојат неколку фази на болеста:

 • иницијалните тумори не достигнуваат сантиметар во обем, влијаат на еден од јајниците;
 • умерена тежина - бројот на неоплазми се зголемува, нивната големина се менува на шест сантиметри. Локализација, како и досега, на еден од јајниците;
 • тешки - цисти се шират кон двата јајника, нивната големина е повеќе од шест сантиметри, фокуси на ендометриоза се наоѓаат на соседните органи;
 • комплицирани - цисти надминуваат десет сантиметри, кои влијаат не само на двата јајника, туку и на блиските органи.

Симптоми

Ендометријален јајник циста

Главната манифестација на цисти на ендометриоидни јајници може да се смета за неуспешни обиди за забременување или целосна неплодност - многу често ова е единствената манифестација на болеста. Сепак, симптомите на ендометриоидна оваријална циста се:

 • абнормален проток на менструацијата. Испуштањето може да биде изобилно, самиот процес може да биде премногу болен и прилично долг (повеќе од седум дена);
 • болка во абдоменот со различен интензитет. Најмногу акутно се манифестира за време на сексуалниот однос;
 • цревни нарушувања во форма на запек , како и мочниот меур, кои се манифестираат во кршење на емисијата на урина. Ова се должи на зголемување на волуменот на цистата;
 • општа слабост на телото;
 • напади на гадење кои завршуваат со повраќање;
 • благо зголемување на телесната температура.

Степенот на изразување на симптомите зависи од големината на туморот. За да се намали интензитетот на симптоми на болеста може да се користат фокални лекови, но со тоа се зголемува ризикот од компликации.

Компликации

Компликациите од оваа болест ќе се појават само во случај на неправилен третман или одложено барање помош на клиниката. Компликациите вклучуваат:

 • цистичен напредок;
 • одливот на течност што беше содржан во неоплазмата, неговата мешавина со крв и се шири низ телото. Овој процес во медицината се нарекува перитонитис . Акутен перитонит може да предизвика сепса и смрт;
 • крварење во абдоминалната празнина;
 • реинкарнација на бенигно образование во малигните;
 • руптура на јајниците , што може да биде предизвикана од силно зголемување на големината на цистата;
 • неможност за забременување;
 • закана од спонтан абортус (само во текот на бременоста).

По операцијата за отстранување на циста, сите болки ќе исчезнат, жената може да забремени. Но, не ја исклучувајте веројатноста за повторување на оваа повреда.

Најопасните за здравјето се сметаат за руптура на цисти, што може да се случи кај секоја жена, под услов цистата да има многу големи димензии. Знаци на прекин се:

 • остар пораст на телесната температура до вредности близу до четириесет степени;
 • остра и непрестајна болка во долниот дел на стомакот;
 • вагинален исцедок необична текстура и чоколадна боја;
 • запек, тешкотии во ослободување на гас;
 • крварење во матката;
 • напади на несвест;
 • намалување на притисокот.

Ако се појават симптоми на напредок на циста, жената веднаш треба да се однесе во болница, каде што лекарот ќе обезбеди соодветна терапија. По раскинување на цисти, шансите за забременување се намалени.

Дијагностика

За да се потврди точната дијагноза, пациентот е даден:

 • гинеколошки преглед;
 • лапароскопија ;
 • Ултразвук на карличните органи . Најдобар начин да се спроведе таков процес може да се смета за влезен сензор директно преку вагината;
 • МНР и КТ;
 • се врши биопсија со цел да се потврди или побие трансформацијата на тумор во онкологија.

Третман

Третманот на ендометриоидната оваријална циста е селектиран за секоја женка поединечно и се изведува земајќи ги предвид причините, фазата на болеста и степенот на изразување на симптомите. Главниот метод на терапија се состои од пациент кој прима хормонални лекови и лекови кои вештачки ќе воведат жена за време на менопаузата. Пропишани се антиинфламаторни, антибактериски и анестетички агенси.

Оперативната интервенција се прибегнала во случај на неефективност на терапијата со лекови, ако туморот ја надминува големината од пет сантиметри, со прекин или оштетување на околните органи.

Најчестиот начин за отстранување на циста е лапароскопија. Предностите на ваквата интервенција се дека жената нема да има траги после операцијата, а овој метод ќе го зачува интегритетот на репродуктивните органи, со што се зголемува процентот на можности за забременување. Операцијата се изведува на овој начин - се прават неколку мали засеци на стомакот на жената, на кој се вметнува ендоскоп со ласер, ножици со јаглен диоксид, кои ја пополнуваат празнината во која се изведува операцијата. По отстранувањето, пациентот мора да помине низ третман кој го намалува ризикот од рецедив (со помош на хормони и народни лекови).

Лапароскопска хирургија

По операцијата, болниот синдром исчезнува кај жените, циклусот на менструацијата се враќа во нормала, и станува возможно да забремените.

Во медицината имало неколку случаи кога, во текот на бременоста, поради дејството на хормоните, туморот се решил, но во повеќето случаи се случува спротивно - цистата се зголемува и прекинува, што се заканува да ја прекине бременоста. Затоа, жените кои решаваат да имаат бебе се препорачува да се подложат на операција за отстранување на циста пред планирањето на бременоста.

Ако цистата била пронајдена за време на периодот на гестација, но не била голема по големина и не влијаела на други органи, лекарот, заедно со бремената мајка, одлучил да ја задржи бременоста, откако ја предупредила жената за можните закани.

За време на периодот на опоравување по операциите, сами можете да ги користите народни лекови, но пред тоа треба да се консултирате со вашиот лекар. Ваквите техники вклучуваат рецепти на decoctions и тинктури од:

 • корен од глуварче;
 • лисја и лисја;
 • акација цвеќе;
 • подигање на маргаритки, дланки и детелина;
 • Viburnum сок и мед.

Билни лекови народни лекови врз основа на:

 • смрека, камилица и лаванда;
 • кора од даб, бреза и виолетова;
 • гераниуми и цреши од птици.

Народни лекови за лекување на овој тип на цисти се забранети за употреба кај жените за време на бременоста и за време на доењето.

Превенција

Профилактички методи за цисти на ендометриоидни јајници се состојат од:

 • планирање на бременост, рано откривање и лекување на гинеколошки заболувања;
 • навремен третман на хормонални нарушувања;
 • зајакнување на имунитетот и рационализација на исхраната;
 • превентивни прегледи и гинеколог неколку пати годишно;
 • редовни посети на акушер-гинеколог и антенатална клиника (за жени за време на бременоста).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ендотетриоидна оваријална циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амебијаза (појавување симптоми: 6 од 11)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Рак на матката (појавување симптоми: 6 од 11)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Иворијална апоплексија (појавување на симптоми: 5 од 11)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Холециститис (појавување симптоми: 5 од 11)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Циркуларна јајница (појавување на симптоми: 5 од 11)

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .