Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пролапс на матката: симптоми и третман

Пролапс на матката - главни симптоми:

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

Патологијата се карактеризира со зачувување на грлото на матката на своето место. Се знае друго име за патологија - пролапс на карличните органи. Како по правило, жените на возраста пред пензионирање се изложени на ризик од појава, како и девојки кои претрпеле бременост.

Обично репродуктивниот орган е прицврстен во малата карлица со помош на лигаментниот апарат, како и мускулите и фасциите кои се наоѓаат во карличниот под. Причината за негово намалување е ситуацијата кога мускулите кои го држат органот губат тон.

Причини

Пролапсот на матката може да биде предизвикан од една од неколку причини:

 • повреди на матката, кои се предизвикани од бременоста и породувањето. Тие можат да бидат предизвикани од неточна употреба на пирсинг од страна на акушер, вакуум екстрактор или со несоодветна испорака на фетусот;
 • претходни хируршки интервенции во гениталијата;
 • големи солзи на вагината;
 • болести на нервниот систем. Тие вклучуваат, особено, нарушување на инервацијата на урогениталната дијафрагма;
 • наследни генитални дефекти.

Меѓу причините што го зголемуваат ризикот од патологија, емитираат:

 • напредна возраст;
 • присуство на тешки физички напор;
 • голем број на бремености;
 • дебелина, придружена со висок притисок во карличниот регион;
 • рекурентен запек ;
 • проблеми со кашлицата;
 • тумори во стомакот.

Симптоматологија

Симптоми на пролапс на матката

Кај жени од различна возраст, пролапсот на матката има доста забележителни симптоми:

 • боцкање на болките што честопати зрачат до долниот дел на грбот;
 • стегање во карличниот регион;
 • запек;
 • честа мокрење;
 • чувство на странски објект во вагината;
 • големи количини на слуз или крв. Со голема загуба на крв, може да се развие анемија ;
 • патологија на менструалниот циклус (болка, нарушување на периодичноста);
 • неможноста да живее сексуален живот поради болката при сексуален однос или неспособноста да ги извршат (во подоцнежните фази).

Ако пролапсот на матката не е дијагностициран со текот на времето и не започне да се лекува, тогаш жената ќе доживее зголемување на дизуричните патологии кои ќе се манифестираат како уринарна инконтиненција или, спротивно, тешкотии при мокрење . За возврат, ова ќе придонесе за ризикот од појава на заразни болести на уринарниот систем, кои вклучуваат пиелонефритис , уретритис .

Постојат неколку фази на пролапс на сексуален орган:

 • Фаза 1 - матката се спушта речиси до гениталниот пресек, но дури и со обиди нема да излезе од неа. Цервиксот може силно да се спушти;
 • Фаза 2 - матката или нејзиниот грлото на матката делумно може да излезат од гениталната пресечка за време на обидите;
 • Фаза 3 - дел од органот може да се види од вагината;
 • Фаза 4 - матката е целосно надвор од јазот.

Симптомите на пролапс на матката во фази 2, 3 и 4 може да се утврдат од самиот пациент - доволно е да се почувствуваат ткивата на органот што проектираат од вагината. Знаците на пролапс на матката често се карактеризираат со промена на позицијата на мочниот меур или дури и на ректумот. Пролапс на матката е дијагностициран од страна на гинеколог по породување, кој, според фазата на патологијата, може да пропише или конзервативна терапија (завој за пролапс на матката) или хирургија.

Матка завој

Третман

Многу жени се загрижени за тоа како да се третираат пролапс на матката и дали патологијата може да се лекува дома и без операција. Ако патологијата е во завршна фаза, тогаш третманот со една фитнес дома не може да се избегне - ќе треба да направите операција. До денес, постојат неколку опции за третман со користење на операции, и лекарот ќе ги препорача во зависност од состојбата на пациентот. Вреди да се напомене дека секој третман преку хируршка интервенција носи со себе ризик од компликации или релапси. Најчесто се користат такви техники:

 • скратување и зајакнување на лигаментите одговорни за поддршка на органот. Потоа, мускулите се прицврстени на ѕидот на репродуктивниот орган или се прицврстени заедно со специјални материјали;
 • обезбедување на раселениот репродуктивен орган на површината на ѕидовите на карлицата. На пример, спуштањето на матката по породувањето може да се корегира со приложување на сакралната или срамната коска, како и на карличните лигаменти. Во овој случај, постои ризик од егзацербација на патологијата, бидејќи лигаментите кои го обезбедуваат гениталниот орган, се протегаат со текот на времето;
 • употреба на синтетички мрежи од алопластичен материјал. Оваа најнова техника, која го елиминира пролапсот на матката по раѓањето, има минимален ризик од повторување.

Неопходно е да се направи хирургија, како по правило, заедно со вагинална пластична хирургија. Можно е да се изврши третман (операции) преку пристап преку вагината или абдоминалниот ѕид напред.

Третманот се изведува врз основа на фактори како што се возраста на жената, потребата за зачувување на функцијата на раѓање (или недостаток на таква потреба), сериозноста на нарушувањата во урогениталниот систем и степенот на медицински ризик. Во некои случаи, третманот е возможен преку отстранување на органот (хистеректомија), но индикациите за ова треба да бидат коморбидитети со назначување на отстранување на матката. Треба да се има на ум дека хистеректомијата може да предизвика пропуштање на други органи во карличниот регион, па затоа, ако е можно, органот не треба да се отстранува.

Превенција

Периодот по операцијата за жени не треба да вклучува кревање тежина и разни физички активности. Исто така е неопходно да се направи спречување на запек.

Гимнастиката со пролапс на матката не е ништо повеќе од профилактичен метод. Исто така, таквите методи вклучуваат масажа, која помага за зајакнување на мускулите на карлицата и абдоминалната област. Овие два методи се користат кога органот веќе се префрли во однос на неговите анатомски граници. Дома, дозволено е да ги направат следните вежби кога матката се намалува:

 • "Лифт". Една жена на терапија по бременоста и породувањето треба малку да ги затегне мускулите и да ги остави неколку секунди. Потоа, по секои неколку секунди, мускулите треба да компресираат уште повеќе. После тоа, тие треба постепено да се релаксираат;
 • компресија. Тие треба да се прават постепено, за 3-5 секунди, перинеумот е стегнат и ослободен.

Пропустот на матката по породувањето во првата фаза се третира со специјален завој. Тоа е еластична структура, која е дизајнирана да ја замени функцијата на претходно испреплетени лигаменти. Завојот кога матката е спуштен се носи до 12 часот, а лекарите препорачуваат да легнат веднаш по неговото отстранување, со цел да не предизвика прогресија на слегувањето на органот. Утробениот завој е повеќе разновиден третман од акушерските прстени или педари кои се носат после бременоста.

Спречување на патологијата непријатна за девојки започнува со адолесценција со зајакнување на стомачните мускули. Исто така, работата не треба да вклучува подигнување на тежини поголеми од 10 кг.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пролапс на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пролапс на матката (појавување симптоми: 7 од 12)

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 5 од 12)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 5 од 12)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 4 од 12)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .