Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лактостаза: Симптоми и третман

Лактостаза - главните симптоми:

 • Треска
 • Болка во градите
 • Зголемена температура во погодената област
 • Се чувствува топло
 • Тежината во млечната жлезда
 • Знаци на набивање за време на палпација
 • Црвенило на дојката
 • Недостатокот на авион во изразување на млеко

Лактостазата е патолошки процес, поради што постои целосна стагнација или одложување на млекото во екскреторните канали на млечната жлезда на старечка жена. Ако не започнете третман навремено, може да започне воспалителниот процес, за што ќе биде потребна оперативна интервенција. Може да предизвика развој на инфициран маститис.

Етиологија

Етиологијата на овој патолошки процес е добро проучена. Причините за лактостаза кај доичка се:

 • отфрлање на доењето;
 • несоодветна приврзаност на детето до градите;
 • ретко хранење;
 • облечен премногу тесна долна облека;
 • механички повреди на дојката;
 • лош премин на млеко, базиран на анатомски карактеристики;
 • речиси постојано спиење на стомакот за време на лактацијата;
 • хипотермија;
 • чести стресни ситуации, нервен напор, дефектен одмор;
 • стегање на некои делови на млечните жлезди за време на хранењето.

Клиничарите забележуваат дека лактостазата е поголема веројатност да се развие кај жени кои имаат големи гради. Ова се должи на фактот дека долниот дел од групата на дојка и точниот одлив на млеко не се почитуваат.

Треба да се напомене дека во првата недела по раѓањето вишокот на млеко е нормален. Процесот на активна лактација се формира во 3-4 дена по раѓањето. Ако бременоста се повтори, процесот на стабилизација на лактација може да се случи многу побрзо - на вториот ден по раѓањето.

Симптоматологија

Симптомите на лактостазата се добро изразени. Првиот и најреалниот знак за развој на овој патолошки процес е чувство на непријатност и болка во градите, без очигледна причина. Покрај тоа, можете да ги набљудувате следните симптоми на лактостаза:

 • чувство на тежина, пренатрупаност;
 • локална температура се зголемува;
 • палпацијата може да испитува одредени области на печатот;
 • болно стврднување на целата дојка, црвенило;
 • млекото се прецрта со нерамна, посно струја.
Лактостаза

Во посложени клинички случаи, може да почувствувате топлина, да ја зголемите телесната температура на 39 степени. Треба да се забележи дека ако гореспоменатите симптоми се почитуваат долго време, општо зголемување на температурата може да укаже на почетокот на воспалителниот процес.

Клиничарите забележуваат дека во почетната фаза на развој на овој патолошки процес, зголемување на температурата речиси никогаш не се забележува.

Ако клиничката слика не го означува почетокот на инфективниот процес, можно е да се елиминираат болните чувства и да се локализира патолошкиот процес, ако започнете правилно да го доите. Сепак, сеуште е неопходно да се испитува специјализиран лекар специјалист.

Дијагностика

Ако симптомите на овој патолошки процес не исчезнат во рок од неколку дена, веднаш треба да се консултирате со доктор. Инаку, на почетокот на воспалителниот процес, што доведува до развој на инфективен маститис .

Пред сè, лекарот врши испитување и ја констатира историјата на пациентот и начинот на живеење. Ја зема предвид историјата на болеста, сликата на бременоста. Дополнително, дополнителна дијагностичка програма се изведува со инструментални и лабораториски тестови:

Врз основа на сите резултати од тестовите и општата историја на пациентот, лекарот може да направи точна дијагноза и да го опише правилниот третман.

Треба да се забележи дека лактостазата кај доенчињата може исто така да влијае на здравјето на детето, особено ако третманот се спроведува со употреба на антибиотици.

Третман

Терапијата со лекови за лактостаза практично не се изведува. Приемот на лекови е пропишан само ако инфективниот процес започна. Третманот со лактостаза не бара хоспитализација.

Пред сè, неопходно е да се обезбеди нормален проток на млеко од мајчините жлезди. За проширување на каналите добро помага масажата на градите со лактостаза и затоплување. Сепак, не се препорачува употребата на алкохолни облоги со лактостаза. Ова се должи на фактот дека таквите гаџети само ја влошуваат секрецијата на хормонот, кој е одговорен за производство на млеко.

По затоплување, дајте му на бебето градите. Бебето ќе помогне да се ослободи од стагнацијата на млекото во тешко достапните места на млечната жлезда. Треба да се напомене дека експресијата на млеко не може да се започне веднаш по хранењето на бебето. Телото ќе го препознае ова како фактот дека бебето нема доволно млеко, а процесот на развој ќе започне уште повеќе.

Во прилог на горенаведените мерки, родителот на нега треба да го намали внесот на течности. Дневно не смее да биде повеќе од еден литар.

Ако болното чувство не помине, можете да користите специјални масти и не-shpu. Но-shpa ќе ја ублажи болката, а погодна маст ќе го отстрани воспалителниот процес.

Што се однесува до маста, тогаш докторот мора да го земе. Избор во аптека на која било маст без препорака на лекар не се препорачува. Ова се должи на фактот дека маста може да содржи компоненти штетни за здравјето на бебето.

Третманот на лактостазата треба да се одвива само по препорака на доктор. Подобро е да се направи декантирање на млеко со помош на медицински специјалист или преку пумпа за гради.

Исто така, треба да се сфати дека во дијагнозата на лактостазата за лекување со помош на народни лекови и домашни масти строго не се препорачува. Ова може сериозно да влијае на здравјето на бебето.

Можни компликации

Ако третманот не се започне навремено, овој процес може да стане воспалителен. Ова, пак, води кон развој на маститис или апсцес на дојката.

Превенција

Како превентивна мерка за лактостаза треба да се следат следните препораки:

 • редовно и правилно хранење на бебето;
 • облечен во удобна долна облека;
 • исклучување на физичка активност;
 • соодветен одмор и правилна исхрана;
 • употребата на оптимално, за овој период, износот на течност;
 • соодветна позиција на телото за време на спиењето.

На првите знаци на развој на болеста треба да се консултирате со надлежен медицински специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лактостаза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , гинеколог , специјалист за дојка .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маститис (појавување симптоми: 3 од 8)

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но не е исклучена можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост

...
Алергиски артритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...
Бурситис (појавување симптоми: 2 од 8)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Остеомиелитис (појавување симптоми: 2 од 8)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 2 од 8)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .