Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циста на дојка: симптоми и третман

Циста на дојка - главните симптоми:

Цистата на градите е патолошки процес кој доведува до акумулација на патолошка течност (инкапсулирана) во млечната жлезда на жените. Оваа болест ретко води кон развој на рак, но го зголемува ризикот од неговото формирање. Нема јасни ограничувања во однос на возраста. Сепак, клиничарите забележуваат дека оваа патологија најчесто се среќава кај жени на возраст од 35-55 години кои никогаш не родиле.

Етиологија

Циста на дојките е првенствено дисхормонална болест. Како резултат на тоа, овој патолошки процес може да влијае не само на сексуална регулација, туку и на екстрагенитален.

Етиолошките фактори ги вклучуваат следните причини:

 • доцен почеток на менструалниот циклус;
 • рано или доцна почеток на менопауза ;
 • патолошки процеси на тироидната жлезда;
 • хормонски нарушувања;
 • чести стресни ситуации;
 • премногу долго лактација или, напротив, одбивање да се дои;
 • спонтани абортуси;
 • земајќи хормонални контрацептиви;
 • голем број на раѓања кај жени;
 • големо овошје (4000 грама и повеќе);
 • матката fibroids ;
 • женска неплодност ;
 • болести на генитоуринарниот систем.

Треба да се напомене дека присуството на горенаведените етиолошки причини не гарантира појава на циста на дојка, но значително го зголемува ризикот од неговото формирање.

Говорејќи за етиологијата, неопходно е посебно да се прави разлика помеѓу хормоните. Во овој случај, причините за цистата на дојката може да бидат следниве:

 • зголемен прогестерон;
 • несоодветно производство на тироидни хормони;
 • вишок на кортикостероидни супстанции;
 • прекумерно производство на простагландин.

Циста на дојка може да се смета како една од етиолошките причини за развој на рак на дојка .

Патогенеза

Како резултат на еден или друг етиолошки фактор, се јавува проширување на еден од каналите на млечната жлезда. Во формираната празнина постои акумулација на не-воспалителна течност. Така се формира фиброзна капсула, која има тенденција да расте.

Таквото образование во шуплината на органот може да биде мала (не повеќе од 5 сантиметри) и да достигне големи големини (до 15 сантиметри во волумен). Во вториот случај може да започне акутен воспалителен процес.

Исто така треба да се забележи дека циста може да се формира и во една форма и во форма на неколку формации кои се формираат во групи. Течноста што се акумулира во цистата може да биде млечна или зелена. Тоа зависи од статутот на ограничувања.

Класификација

Според типот на патолошка формација, се разликуваат следниве видови формации:

 • дуктален;
 • влакнести;
 • атипичен;
 • осамен

Најопасни се дукталните типови на цисти. Статистичките податоци покажуваат дека ваквиот вид на образование најчесто предизвикува рак на дојка.

Солитарна циста

Солитарната циста на млечната жлезда се формира поради такви фактори:

 • поради хормонски нарушувања;
 • во поглед на возраста, жените од 35-55 години се изложени на ризик;
 • прекумерна тежина;
 • чести стресни ситуации;
 • претходен пубертет и појава на сексуална активност;
 • механички повреди на дојката;
 • ендокрини нарушувања.

Исто така, треба да се забележи дека овој вид на образование може да има наследна форма. Со навремен третман, осамената циста не предизвикува значителни компликации и многу ретко доведува до рак.

Атипичен

Атипична циста на градите ја има следната етиологија:

 • присуството на папиломите во шуплината;
 • постојни пломби;
 • голем број на раѓања;
 • воспалителни процеси во млечната жлезда;
 • Прекршувања во историјата на жените.

Атипичната форма на овој патолошки процес е бенигна. Според статистичките податоци, речиси никогаш не предизвикува компликации или рак. Самата фиброзна капсула може да биде круг или овална. Со навремено лекување започна, таквата формација не предизвикува никакви значајни компликации.

Општи симптоми

Треба да се напомене дека во почетната фаза овој патолошки процес практично не дава никакви симптоми. Можно е да се открие патологијата во рана фаза само ако се спроведе сеопфатно испитување.

Како што расте цистата, може да ги набљудувате следните симптоми:

 • ако формацијата е мала, може да има чувство на непријатност само во периодот на менструацијата или 1-2 дена пред почетокот на дадениот период;
 • испуштање од брадавицата млечно или зелено;
 • чувство на печење во пределот на жлездата, непријатност;
 • деформитети на градите;
 • кожата во областа на формирањето на образованието станува црвена, понекогаш со синкава нијанса;
 • локална температура се зголемува;
 • лимфните јазли може да се зголемат во пазувите.
Симптоми на цистата на дојката

Треба да се напомене дека само една голема циста предизвикува значителен непријатност и деформитет на млечната жлезда. Таквите патолошки формации може лесно да се детектираат од самата жена со палпација на болно место. Неправилностите лесно се чувствуваат во локацијата на формирањето.

Во поретки клинички случаи се јавува гноен-воспалителен процес, што доведува до општо влошување на благосостојбата на жената. Може да се појават следниве симптоми:

 • зголемена телесна температура;
 • општа слабост;
 • главоболки без очигледна причина;
 • промени во расположението, раздразливост;
 • болка со кратка природа на долниот дел на стомакот.

На првите симптоми треба веднаш да се консултира лекар за испитување и точна дијагноза. Често формирањето на цисти може да укаже на развој на таква болест како фиброцистична мастопатија .

Дијагностика

Прво, се врши личен преглед и појаснување на историјата на пациентот. Присуството на циста може да се дијагностицира со палпација. Со цел точно да се утврди дијагнозата и да се идентификува природата на формирањето на овој патолошки процес, се спроведуваат инструментални и лабораториски методи на истражување:

Стереотактичка биопсија на дојка

Со цел да се исклучи факторот на ракот, спроведе дополнителни истражувања за присуството на клетките на ракот во цистата.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман на цистата на дојката. Самолевањето, во овој случај, е неприфатливо.

Третман

Третманот на цистата на дојка може да биде и медицински и оперативен. Оперативната интервенција се случува кога се присутни следниве фактори:

 • ако големината на циста предизвикува деформитет на дојката, значително го влошува квалитетот на животот на пациентот;
 • во присуство на онкоген фактор;
 • ако постои гноен-воспалителен процес.

Општата терапија има за цел стабилизирање на хормоналната рамнотежа во женското тело. Затоа, третманот често се спроведува во врска со ендокринолог. Програмата за третман може да го содржи следново:

 • земање лекови за стабилизирање на хормоналната позадина;
 • спроведување на пункција (тоа е релевантно само за една комора);
 • земајќи лекови за општо зајакнување на имунолошкиот систем.

Ако терапијата со лекови не го даде посакуваниот резултат, се изведува лапароскопија - отстранување на циста со отстранување. Во повеќето случаи, операцијата се одвива без компликации и не влијае на квалитетот на животот во иднина.

Како правилно да се третира цистата на градите, само еден доктор може да каже. Вршење на само-лекување и користење на сомнителни народни лекови е неприфатливо. Ова може само да ја влоши ситуацијата.

По операцијата, пациентот бара динамичен мониторинг од страна на специјалист за дојка или гинеколог за 6 месеци. Во иднина, погрижете се да помине испит најмалку двапати годишно.

Третман на народни лекови

Употребата на народни лекови за елиминирање на овој вид на патологија е речиси несоодветна. Употребата на традиционалната медицина е можна само по препорака на лекар и во тандем со главниот третман. Народни лекови во форма на тинктури за облоги, може да се користат за ублажување на болката и воспалението. Исто така, овој третман е добро прилагоден како превентивна мерка.

Прогноза

Ако цистата нема фактор на рак, тогаш нема компликации и сериозна закана за здравјето. Значителни проблеми може да се случи само ако циста предизвикала гноен-воспалителен процес и деформитет на млечната жлезда.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циста на градите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: мамолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на дојка (појавување симптоми: 6 од 16)

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 4 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 4 од 16)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Парагонимијаза (појавување на симптоми: 4 од 16)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 4 од 16)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

мамолог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .