Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цисталгија: Симптоми и третман

Цисталгија - главни симптоми:

 • Болно мокрење
 • Чувство на нецелосно празнење на мочниот меур
 • Оштетена мокрење
 • Мал проток на урина
 • Болка во перинеумот
 • Уретрална непријатност
 • Затегнување при мокрење
 • Болка во мочниот меур

Цисталгија е манифестација на болна желба за уринирање, додека уринарните тестови се нормални. Често е резултат на гинеколошки проблеми или абнормална функција на јајниците, што е поврзано со хиперсензитивност на мочниот меур. Патологијата вклучува цела низа непријатни чувства. Се карактеризира со чести посети на тоалетот, придружени со досадна или остра болка во долниот дел на стомакот.

Треба да се забележи дека синдромот на болка можеби не зависи од процесот на емисија на урина. Најчесто, егзацербациите се сезонски. Симптомите најјасно се појавуваат во есенската и зимската сезона.

Етиологија

Причините за прогресијата на цисталгијата можат да бидат многу егзогени и ендогени фактори:

 • медицинска интервенција при прекинување на бременоста;
 • алергиски реакции во гениталната област;
 • бременост;
 • секое прекршување на интегритетот на химен;
 • ендокрини нарушувања;
 • инсуфициенција на гениталните жлезди, придружена со болка во абдоменот;
 • несоодветен развој на мускулите во карлицата;
 • нерамнотежа на хормони;
 • разни сексуални проблеми;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • разни гинеколошки операции;
 • менопауза или менопауза.

Често, оваа болест ги зафаќа жените кои се под силно влијание на нивните емоции или со "скршени" нерви. Наспроти позадината на нестабилна психа, воспалителните процеси во карличната област даваат поттик за почетокот на прогресијата на таквата деликатна болест. Позадината за појавата на циститис , хипотермија, длабок шок или стрес, исто така, е позадината на проблемот.

Жените со слаба психа обично ретко реагираат на промени во сите процеси во нивните тела, се претходно конфигурирани да имаат нешто да повредуваат, а потсвесниот ум предизвикува формирање на разни нездрави акции во телото воопшто и особено цисталгија. Гинеколозите тврдат дека жените со менопауза, поточно во почетната фаза, поради промени во телото, стануваат депресивни и често покажуваат знаци на цисталгија.

Симптоматологија

Цисталгија

Речиси сите жени кои доживеале силен емотивен излив, страдаат од цисталгија. Гинеколозите постојано забележаа дека манифестацијата на главните симптоми е забележана во текот на денот. Клиничките манифестации вклучуваат:

 • болка во мочниот меур;
 • прекршување на фреквенцијата на емисија на урина;
 • за време на мокрењето, се ослободува мала количина на течност. За да биде целосно празна, жената треба многу да ги затегне своите мускули. Ова повлекува одредено времетраење на болката по одење во тоалетот;
 • болка во перинеумот;
 • чувство на нецелосно празнење;
 • непријатност во уретрата.

Во почетната фаза на прогресија на цисталгија, болката се јавува само за време на празнењето на мочниот меур. Но, колку повеќе воспалителниот процес е отежнат, толку подолго и бесповратно станува болката.

Дијагноза на болеста

Дијагнозата може да биде направена само од специјалист од областа на гинекологијата со темелно испитување. Цисталгијата обично се дијагностицира по целосно одбивање на други женски болести. За време на дијагнозата, лекарите обрнуваат внимание на:

 • присуство на акушери;
 • врши гинеколошки операции;
 • природата на сексуалниот однос;
 • употребата на лекови кои ја спречуваат бременоста;
 • нередовна менструација;
 • можни знаци на воспаление на гениталните органи.

Гинеколозите мора да спроведат целосен и темелен преглед на женските органи, лабораториски тестови на урина. Вреди да се забележи дека кај пациенти со цисталгија не постојат отстапувања во анализите. Со помош на Х-зраци и лабораториски испитувања, се одредува функционирањето на соседните внатрешни органи. Луѓето изложени на стрес или невротични нарушувања дополнително се интервјуирани од невропатолог. Особено внимание се посветува на резултатите од ултразвукот на матката и карличните органи .

Третман

Третманот на цисталгија не е поединечен, туку обемен пристап. Пред сè, треба да ги елиминирате вистинските причини за болеста (на пример, да се ослободите од воспалителните процеси на сите органи на урогениталниот систем), а само тогаш се врши симптоматска терапија. Жените се заслужни за советување со психолог. Покрај тоа, третманот се состои од:

 • назначувањето на програма за зајакнување на вежбите;
 • земање лекови и лекови против болки кои лекарот може да ги препише само;
 • земајќи витамински комплекси;
 • специјализирана диета. Гинеколозите категорично забрануваат жените да пијат алкохол и зачинета храна дури и во најмалите количини за време на болеста. Се препорачува да се осигура дека телото не е подложено на ладење;
 • важна точка на третманот е отфрлање на честите промени на сексуалните партнери;
 • во случај на висок степен на психолошки стрес, на жените им се препишуваат лекови за подобрување на дејството, а овој метод на релаксација е јога.

Третманот на цисталгија може да се врши не само со помош на медицинска интервенција, туку и со народни лекови:

 • За да се ослободите од психолошкиот товар, можете да користите разни билни чаеви, кои ќе вклучуваат нане, хмељ, валеријана, маточина од лимон. Во подготовката на овие средства се многу едноставни. Потребно е само да се истури мал дел од билки или мешавина од билки со вода што врие, оставете го околу еден час и земете половина чаша тинктура пред секој оброк;
 • Ориганот се приготвува за да ги намали болните симптоми.

Вреди да се запамети дека народни лекови ќе помогнат само со почетни симптоми на цисталгија. Ако болката ја придружува жената не само кога ја посетувате тоалетот, веднаш треба да контактирате со лекарите за правилно испитување и следење на текот на болеста. Самиот третман на цисталгија е забранет.

Превенција на болести

Со цел да се спречи појава на цисталгија кај жени на возраст од 18 до 50 години, треба да се придржуваат на следните препораки:

 • правилен и навремен третман на воспалителните процеси на женските генитални органи. Строго е забрането да се вклучи во само-третман, бидејќи тоа може да доведе до дополнителни компликации;
 • внимателно ја следи својата исхрана, која треба да содржи хранливи материи и витамини;
 • да водат здрав начин на живот и пожелно е целосно да се ослободат од лошите навики;
 • правилно распределуваат време, јасно ги одделуваат професионалните активности и домашните должности, оставаат доволно време за одмор и добар сон;
 • самостојно ја следи хормоналната позадина на телото;
 • Ако е можно, обидете се да се заштитите од стресни ситуации и да ја минимизирате комуникацијата со непријатните луѓе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цисталгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на мочниот меур (појавување на симптоми: 2 од 8)

Мочниот меур, при испитување на органите на машкиот урогенитален систем, е органот најчесто подложен на лезии со различен степен. Ракот на мочниот меур, чии симптоми се слични во однос на манифестации со циститис, се манифестира неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените, тоа се јавува главно кај луѓе од двата пола од 40 до 60 години.

...
Циститис (појавување симптоми: 2 од 8)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 2 од 8)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Хроничен циститис (појавување симптоми: 2 од 8)

Хроничниот цистит е воспалителен процес во областа на мочниот меур. Фактор кој провоцира е инфекција од бактериска или паразитарна природа. Во главната ризична група на жени. Кај мажите, циститисот е многу поредок. Според статистичките податоци, оваа болест најмалку еднаш во секој живот секоја жена била болна.

...
Невроген мочен меур (појавување симптоми: 2 од 8)

Неврогенски мочен меур - нарушување на функционирањето на мочниот меур, што е предизвикано од дефект на нервниот систем. Треба да се напомене дека и други болести со слична клиничка слика исто така може да се користат со ист термин. Болеста може да биде речиси иста кај жените и мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .