Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен ендометритис: симптоми и третман

Хроничен ендометритис - главните симптоми:

Хроничниот ендометритис е хронична воспалителна болест која влијае на внатрешниот слој на матката. Таа е предизвикана од разни инфективни агенси - вируси и бактерии. Оваа болест е многу опасна за здравјето на жената, бидејќи поради прогресијата во репродуктивниот орган се нарушени процесите на раст и отфрлање на ендометриумот. Ова, од своја страна, доведува до нарушување на менструалниот циклус, крварење на матката, спонтан абортус и неплодност. Но, ако е време да се дијагностицира патологијата и да се излечи, тогаш работата на женските генитални органи е нормализирана и ќе биде можно да забремените.

Нормално, матката треба да биде стерилна - не треба да има разни инфективни агенси (ова е неопходен услов за почетокот на бременоста). Во вагината, напротив, има доста бактерии. Меѓу овие органи е грлото на матката, што не дозволува бактериите од вагината да навлезат во матката. Ако поради некоја причина заразни агенси навлезат во гениталниот орган, акутно или хронично воспаление на ендометриумот започнува веднаш да напредува. Последиците од таков патолошки процес, ако не се третираат, може да бидат катастрофални.

Типично, хроничниот ендометритис се дијагностицира кај жени кои се во репродуктивна возраст и активно се сексуално активни. Но, вреди да се напомене дека патологијата може да почне да се развива кај оние жени кои немаат секс.

Се зголемува ризикот од прогресија на хроничниот ендометритис:

 • по ендометријална биопсија;
 • по спонтан абортус или медицински абортус;
 • по дијагностичка киретажа;
 • кај жени кои се воспоставиле морнарица;
 • во присуство на бактериска вагиноза или кандидијаза ;
 • жените кои веќе имале бременост и по раѓање имаат компликации од инфективна природа (на пример, постпартален ендометритис);
 • со историја на СПБ: микоплазмоза , гонореја , кламидија , сифилис и др .;
 • во присуство на хронично воспаление на грлото на матката. Поради воспаление, оваа област не може целосно да ги извршува своите функции и да го спречи пенетрацијата на бактериите од вагината во матката;
 • во присуство на полипи во репродуктивниот орган.

Вреди да се напомене дека во скоро 1/3 од жените лекарите не можат да ја утврдат вистинската причина за прогресија на хроничниот ендометритис.

Етиологија

Хроничен ендометритис

Како што споменавме погоре, хроничниот ендометритис е предизвикан од инфективни агенси кои продираат во матката празнина. Најчесто, воспаление на ендометриумот се јавува поради патолошка активност:

 • гонокок;
 • трепонема;
 • генитален херпес вирус;
 • цитомегаловирус ;
 • габа од родот Кандида;
 • кламидија;
 • уреоплазма;
 • микоплазма;
 • Коч стапчиња.

Неодамна, лекарите сè повеќе дијагностицираат хроничен ендометритис кај пациенти, што не предизвикува ниту еден вид на микроорганизам, туку неколку.

Понекогаш патологијата може да се појави поради стафилококи и стрептококи . Овие микроорганизми се нарекуваат условно патогени, бидејќи тие можат долго време да живеат во човечкото тело без да предизвикаат никакви промени. Но, поради некои причини (намалена реактивност на телото, присуство на фокуси на инфекција, итн.), Тие можат да бидат активирани и да предизвикаат воспаление на ендометриумот.

Симптоматологија

Хроничниот ендометритис е прилично подмолно заболување, бидејќи долго време не може да даде никакви симптоми. Најчесто, симптомите се толку слаби што самата жена не може да обрне внимание на нив.

Симптоми на болеста:

 • болка во долниот дел на стомакот, која често се јавува за време на вежбање, но можно е да се појават и во мирување. Може да се каже дека ова не е карактеристичен симптом, бидејќи може да укаже на други болести на женскиот репродуктивен систем;
 • болка при сексуален однос;
 • вагинален исцедок. Може да биде кафеава, жолта зелена и транспарентна. Бојата зависи од патогената патологија;
 • прекршувања на циклусот. Овој симптом ги загрижува жените најмногу од сè, и по нејзината манифестација повеќето од нив одат кај лекар. Може да нема месечни или неправилни. Можно е појавувањето на крвавиот вагинален исцедок во средината на циклусот. Бременоста не се јавува.

Знаците на хроничен ендометритис обично се појавуваат постепено. Прво, има болки во стомакот и за време на сексот. Подоцна се спојуваат сите наведени симптоми. Потребно е да не се двоумете и веднаш да одите кај лекарот за консултација и дијагноза, бидејќи патологијата е многу опасна и ако не се излечи, тогаш во иднина не можете да забремените.

Ендометритис и бременост

Хроничниот ендометритис е патологија која може да стане сериозна пречка за долгоочекуваната бременост. Факт е дека микроорганизмите кои продирале во шуплината на репродуктивниот орган, предизвикуваат воспаление на ендометриумот. Воспаленото ткиво не може да послужи како "платформа" за имплантација на оплоденото јајце. Исто така, погодениот ендометриум едноставно може да го отфрли веќе спроведен ембрион. Но, немојте веднаш да мислите дека хроничната ендометриоза е реченица. Може да забремените, но само ако прво ја излекувате болеста.

Ако не почнеме лекувањето на патологијата навремено, тогаш шансите за можна бременост се значително намалени (до неплодност ). Исто така, ова ќе се почитува:

 • неефективноста на ИВФ (дури и со овој метод, бременоста не се јавува);
 • вообичаено спонтан абортус. Бременоста се јавува, но погодениот ендометриум го одбива самиот ембрион.

Дијагностика

Ако се појават симптоми кои укажуваат на можна прогресија на хроничниот ендометритис, неопходно е да се консултира гинеколог што е можно побргу за да се потврди или побие дијагнозата. За таа цел, извршени:

За да се разјаснат причините за развојот на болеста, како и да се идентификува вистинскиот патоген, се пропишуваат такви дијагностички методи:

 • сеење на материјалот што бил добиен за време на хистероскопијата;
 • ELISA;
 • ПЦР дијагностика;
 • тест на флора.

Ако жената не може да забремени веќе долго време, тогаш е пропишана и со крв за да се утврди концентрацијата на хормоните.

Третман

Третманот на хроничен ендометритис треба да започне веднаш штом докторот е точно дијагностициран. Планот за лекување се развива земајќи ја предвид тежината на болеста и карактеристиките на пациентот. Стандарден план за третман вклучува:

 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • витамини;
 • протеолитици;
 • агенси кои ја нормализираат микроциркулацијата;
 • хормонални лекови.

За да се намалат непријатните симптоми, пациентот е пропишан и со процедури за физиотерапија. Лекарите посветуваат посебно внимание на хормоналните лекови, бидејќи тие ви овозможуваат нормализирање на менструалниот циклус. Прифатете средства за 3-6 месеци. Вреди да се напомене дека по запирање на лекот, жената може да забремени. Ова се случува во контекст на "синдром на повлекување".

Бременоста може да почне да се планира само откако една жена ќе помине низ целото лекување на болеста и сите симптоми ќе исчезнат. Треба да се напомене дека по завршувањето, лекарот мора да препише повторни прегледи - биопсија, ултразвук и тест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен ендометритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полипоза (појавување симптоми: 5 од 8)

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 3 од 8)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Јариска дисфункција (појавување симптоми: 3 од 8)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Венски ваги (симптоми на појавување: 3 од 8)

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .