Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хирзутизам: Симптоми и третман

Хирзутизам - главните симптоми:

 • Повреда на менструалниот циклус
 • Машки раст на косата
 • Намалување на големината на млечните жлезди
 • Тешка мрсна кожа
 • Алопеција
 • Грубоста на гласот
 • Зголемена мрсна коса
 • Зголемена сексуална желба
 • Мали магии
 • Дебелината на масното ткиво
 • Зголемување на клиторисот
 • Престанок на ослободување на вагината
 • Акни

Хирзитизмот кај жените е патолошка состојба во која е забележан прекумерен раст на машкиот коса. Оваа болест е директно поврзана со зголемување на концентрацијата на андрогени во женското тело. Почесто патологијата се развива кај жени од фер секс во репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Обично се комбинира со кршење на менструалниот циклус или со неплодност.

Зголемувањето на големината на клиторисот, зголемувањето на мускулната маса и така натаму може да го зголеми вишокот машки раст на косата. Хирзитизмот кај жените е патолошка состојба која може да се коригира. Главната работа е веднаш да побара помош од квалификуван лекар.

Причини

Постојат многу причини за развој на хирзутизам, бидејќи женското тело е многу чувствително на ефектите на егзогените и ендогените фактори. Главните причини за прогресија на патологијата вклучуваат:

 • забрзан пубертет;
 • менопаузата е честа причина за прогресија на патологијата;
 • хипофизни нарушувања;
 • идиопатски синдром на прекумерна андрогена содржина во телото на жената. Оваа состојба сè уште не е темелно проучена од страна на научниците. Но, вреди да се напомене дека оваа причина за прогресија на болеста често се забележува кај пациентите;
 • надбубрежна дисфункција - присуство на малигни или бенигни тумори, хиперплазија на надбубрежниот кортекс;
 • наследен фактор;
 • разни патологии на јајниците. Оваа група на причини вклучува хронична ановулација, хипоталамична аменореа , бремени жени, хипертероза, и бробластома и други;
 • долгорочна употреба на медицински производи - глукокортикоиди, анаболни лекови, андрогени, прогестини и така натаму.

Форми

Клиничарите разликуваат три форми на патологија:

 • уставен хирзутизам. Причината за прогресија на оваа форма на болеста е наследен фактор. Карактеристична особина е прекумерната телесна коса во одредени делови на телото, но секрецијата на андрогените е во рамките на прифатливите граници. Исто така, експертите упатуваат на оваа форма зголемување на бројот на коса кај жените кои живеат во источните земји. Благите форми на болеста може да почнат да се манифестираат во времето на влегувањето на жената во менопауза. Во овој случај, ова се должи на нарушување на односот на хормони кои циркулираат во крвотокот;
 • егзоген хирзутизам. Развојот на оваа форма е поврзан со употребата или воведувањето во телото на одредени лекови. На пример, некои патологии се третираат со администрирање на андрогинот. Егзогениот тип на патологија може да почне да напредува по употребата на стрептомицин, кортикостероиди;
 • идиопатски хирзутизам. Лекарите зборуваат за развојот на оваа форма на болеста ако не е можно да се утврди вистинската причина за појава на вишок влакна на косата, но нивото на тестостерон е или во нормален опсег или малку покачено.

Симптоматологија

Симптоми на хирзутизам кај жените

Главниот симптом на хирзутизмот е зголемениот раст на пигментирана коса на такви делови од телото:

 • задникот и бутовите;
 • лицето;
 • назад;
 • градите;
 • стомакот.

Секундарни симптоми на болеста:

 • акни;
 • зголемена маснотија на косата и кожата;
 • алопеција .

Сите овие симптоми почнуваат да се појавуваат во фер половина на човештвото во однос на позадината на зголемување на концентрацијата на андрогени во крвотокот. Може да има неуспех на менструалниот циклус. Постепено, клиничката слика е дополнета со следните симптоми:

 • намалување на млечните жлезди;
 • зголемено либидо;
 • гласот станува погруб;
 • на телото почнува да debug машки тип на масти.

Ако не го третирате хирзутизмот за своите почетни манифестации, женските гениталии исто така ќе се променат:

 • се забележува зголемување на големината на клиторисот;
 • вагиналното подмачкување не се издвојува;
 • мали и големи мачнини стануваат се помали.

Дијагностика

Со цел точно да се дијагностицира и спроведе компетентен третман на хирзутизам, важно е да се спроведе сеопфатна дијагноза. Ендокринологот е вклучен во тоа. По правило, пациентот мора да помине тест за крвта, така што лекарот може да утврди во неа концентрација на следните активни супстанции:

 • тестостерон;
 • кортизол;
 • гонадотропини;
 • серумски дехидроепиандростерон сулфат;
 • андростендион серум.

Исто така, прибегнуваат кон дополнителни дијагностички техники:

 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • понекогаш може да се побара консултација со тесни специјалисти: гинеколог, дерматолог.

Третман

Третманот на хирзутизмот зависи од тоа која форма на патологија почнала да напредува кај жената. Можете да се ослободите од прекумерна влажност со помош на:

 • третман на патологии кои предизвикуваат дефект во функционирањето на органите и системите во телото;
 • вршење на хируршко отстранување на тумор на јајниците или надбубрежните жлезди;
 • исклучоци од употребата на лекови кои предизвикуваат активен раст на косата.

Можете да се ослободите од коса со помош на терапија со лекови:

 • антиандрогени лекови;
 • орални контрацептиви кои исто така имаат анти-андрогенски ефект. За 2-3 месеци со користење на овие алатки можете да го намалите нивото на тестостерон. Симптомите на патологијата постепено се намалуваат. Треба да се напомене дека оралните контрацептиви им е забрането да се користат за време на породувањето.

Третман на хирзутизам народни лекови не се препорачува, бидејќи само може да ја влоши вашата состојба и да предизвика прогресија на разни компликации:

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хирзутизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на полицистични јајници (појавување симптоми: 6 од 13)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 3 од 13)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 2 од 13)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Кушингов синдром (појавување симптоми: 2 од 13)

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

...
Акни (исти симптоми: 2 од 13)

Акните или акните се нарекуваат воспалителни процеси на лојните жлезди, кои се појавуваат како резултат на нивното загадување и се придружени со зголемено производство на себум. Податоците за образованието може да се појават кај луѓе од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .