Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипоплазија на матката: симптоми и третман

Хипоплазија на матката - главните симптоми:

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

Хипоплазија на матката може да се појави на која било возраст. Вреди да се напомене дека кај девојчињата кои имаат бавен раст на репродуктивниот орган, постои доцна појава на менструација. Најчеста причина за прогресијата на болеста е неисправната работа на ендокриниот систем, но всушност етиолошките фактори се многу поголеми.

Етиологија

Главната причина што води кон прогресија на матката хипоплазија е недостаток на хормони кои се директно одговорни за развојот на органите на репродуктивниот систем.

Секундарни причини за прогресија на хипоплазија на матката:

 • нарушување на тироидната жлезда;
 • доцнење во развојот во пренаталниот период;
 • хронична интоксикација на телото на жената;
 • пренесени болести од заразна природа, како и нивни компликации;
 • претходни хируршки интервенции на репродуктивните органи.

Клиничарите, исто така, сметаат дека зависноста од никотин или зависност од дрога, менталните нарушувања на различни видови, анорексијата , хиповитаминозата и слично, се причините за прогресијата на оваа патологија.

Степени

 • хипоплазија на матката од прв степен. Оваа форма на патологија е најлесно лекувачка и лесно толерирана. Телото на тагот се развива до 7 см. Вреди да се напомене дека хипоплазија на матката од овој степен се однесува на патолошки состојби кои целосно можат да исчезнат. Клинички случаи се повторуваат кога патологијата исчезнува без трага со појава на сексуална активност или по бременоста;
 • хипоплазија од втор степен. Големината на телото на репродуктивниот орган варира од 3 до 5 см. Јајниците имаат висока положба во однос на матката. Овидувачите се измачувани и издолжени. Менструацијата започнува доцна, не оди редовно и со силна болка;
 • хипоплазија на трет степен. Во оваа патологија, матката често се нарекува лекарите како герминална. Оваа форма се наоѓа во фер секс поретко. Големина на телото на репродуктивниот орган - 3 см. Менструацијата е отсутна. Не постои можност за забременување со физиолошки средства.

Симптоматологија

Хипоплазија на матката

Првиот знак кој укажува на патологија е одложениот сексуален развој. Првата менструација се забележува само на возраст од 15 години. Треба да се забележи дека кај жените со оваа дијагноза може да има несовршен развој на не само на матката, туку и на вагината, јајдикутите и јајниците.

Претставниците на фер секс исто така покажуваат надворешни знаци на хипоплазија на матката - тие имаат мал раст, тесен градната коска, неразвиените гради и карлицата. По достигнувањето на пубертетот, тие може да доживеат намалување на либидото, аноргазмија.

Компликации

Инфантилната матка е причина за прогресија на многу опасни состојби:

 • опструкција на oviduct;
 • жените со хипоплазија се поподложни на прогресијата на гинеколошките заразни болести;
 • неплодност ;
 • ектопична приврзаност на фетусот (во oviducts);
 • слаб труд;
 • крварење во постпарталниот период и така натаму.

Болест и раѓање

Секоја патологија во органите на репродуктивниот систем може негативно да влијае не само на способноста за забременување, туку и на носењето на фетусот. Способноста да забремените директно зависи од тоа кој степен на прогресија на патологијата е дијагностициран кај жената. Ако патологијата е во фаза 1-2, тогаш веројатноста за зачнување на дете на природен начин е доста висока. Но, со фаза 3, не постои можност за забременување и изведување на детето.

Дијагностика

Примарната дијагноза се базира на идентификација и проценка на надворешни знаци:

 • мали магии;
 • недоволна косост во гениталијата;
 • кога се гледа од вагината може да се забележи краток влез;
 • вратот на гениталниот орган е издолжен.

Точна одредување на инфантилната матка е можна само со помош на ултразвук. Исто така, оваа студија помага да се утврди степенот на патологија. Дополнително, лекарот може да препише хистерозапингоскопија и крвен тест за хормони.

Хистерозапингоскопија

Третман

Ако има првични знаци кои укажуваат на прогресија на патологијата, треба веднаш да контактирате со квалификуван лекар - само тој ќе може да каже како да се третираат хипоплазија на матката така што жената има можност да забремени и да го носи фетусот.

Третманот на хипоплазија на матката следи една цел - да ја зголеми матката на нормална големина. За да го направите ова, по правило, пациентот е пропишан лекови кои содржат хормони, чија главна задача е да го зголемат нивото на хормони во телото, за нормализирање на менструалниот циклус. Покрај терапијата со лекови, се пропишуваат процедури за физиотерапија - парафинска терапија, ласерска терапија, UHF, терапија со кал, и така натаму. Можеби назначувањето на гинеколошка масажа или терапија за вежбање.

Исто така, постојат популарни методи за лекување на оваа состојба, но тие можат да се користат само по консултација со вашиот лекар. Во никој случај не треба да бидат главната терапија. Неконтролираната употреба на било какви рецепти може само да го влоши текот на патологијата. Сината глина е многу популарна меѓу луѓето. Нејзината сечила и разредена во состојба на кисела павлака. Смесата се нанесува на долниот дел на стомакот, покриен со филм и топла крпа. Во оваа состојба неопходно е да лежите неколку часа. Терапијата е 10 дена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уринарна хипоплазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипогонадизам (појавување симптоми: 3 од 9)

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 2 од 9)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Диспареунија (појавување симптоми: 2 од 9)

Диспареунија е состојба во која сексот предизвикува болка. Болката може да биде локализирана во карличниот регион и во областа на надворешните генитални органи. Оваа патолошка состојба се развива кај жените и може да има и психолошка основа и органска. Диспареунија го нарушува квалитетот на животот на жената, бидејќи сексот не му носи задоволство, поради што нејзиното либидо се намалува и почнува да го избегнува сексуалниот однос. За возврат, ова води кон зголемување на раздразливоста, нервозата, депресијата и директно влијае врз односот во двојката, што често води маж и жена кон идејата за потребата да се прекине врската.

...
Шершевски-Тарнеров синдром (појавување симптоми: 2 од 9)

Синдромот на Шершевски-Тарнер е генетска патологија која е предизвикана од отсуството на еден од хромозомите на репродуктивниот систем во кариотипот на поединецот. Карактеристичната разлика на болеста е тоа што влијае само на девојчиња. Зачестеноста на болеста е еден случај на пет илјади новороденчиња. Често, со оваа болест се забележува спонтан прекин на периодот на раѓање (во раните фази). Поради оваа причина, невозможно е точно да се утврди фреквенцијата со која се јавува болеста. Карактеристика на болеста е тоа што има многу поволен исход.

...
Целијачна болест кај деца (појавување симптоми: 2 од 9)

Целијачната болест кај децата е наследна болест која ја зафаќа слузницата на цревата заради нетолеранција на глутен, која се наоѓа во големи количини кај житариците. Често, оваа болест се развива кај деца на возраст од две години, симптомите се благи, но како што напредува болеста, тие стануваат посветли. Во некои случаи, првите симптоми може да се забележат кај новороденче кое има нетолеранција за кравјо млеко. По исклучувањето од исхраната со храна со содржина на глутенски протеини, состојбата се подобрува и се враќа во нормала во рок од една година.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .