Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полицистични јајници: симптоми и третман

Полицистични јајници - главните симптоми:

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

Општ опис

Кога размислуваме за причините кои предизвикуваат појава на полицистична оваријална болест, можно е да се забележи нивната разновидност - ова е наследноста и респираторните заболувања (особено ангиолитис ) кои пациентите претходно страдале и стрес. Покрај тоа, меѓу факторите се прави разлика помеѓу неправилноста на сексуалниот живот и одредени видови на хронични заболувања (на пример, мастопатија ), што исто така може да предизвика појава и развој на болеста која се разгледува. Имајќи го предвид фактот дека полицистичните јајници, чии причини тешко може да се идентификуваат во реалноста, невозможно е да се игнорира потребата за лекување на оваа болест на сложени начин.

Вреди да се одбележи дека оваа болест се јавува во редот на 5-10% од случаите. Подигнувајќи подетално во суштината на процесите релевантни за полицистичната оваријална болест, може да се разликува дека се јавува поради нерамнотежа во женското тело на хормони. Репродуктивниот циклус, карактеристичен за женското тело, има прилично комплексен регулаторен систем. Значи, од една страна, тоа е регулирано со хипофизните хормони (фоликул-стимулирачки и лутеинизирачки хормони), а од друга страна, од оние хормони кои директно ги продуцираат јајниците (полови хормони како што се прогестерон и естроген) во комбинација со незначителна количина андрогени (машки хормон) .

Полицистичните јајници се придружени со зголемена синтеза на машкиот хормон, андрогенот, што доведува до многу поретки појава на овулација. Таквата патологија го носи името олиговуулација (односно, овулацијата е ретка), по некое време може да се појави ановулација (при што овулацијата целосно исчезнува).

Така, јајце клетката, која е веќе способна за оплодување, не го остава фоликулот, што доведува до залудноста на обидите на жената да забремени. Освен што резултира со неплодност, полицистичното заболување на овариумите доведува до други подеднакво несакани ефекти, имено хронична пелвична болка и акантокератормија (во која постои затемнување на кожата во пазувите, под градите и во препоните).

Вреди да се спомене дека полицистични јајници често се јавуваат во врска со нарушувања кои се релевантни за други видови на ендокрини жлезди (хипоталамус, хипофиза, надбубрежни жлезди, тироидна жлезда). Покрај тоа, полицистиката е исто така директно поврзана со покачени нивоа на инсулин во крвта. На сметка на инсулинот, регулацијата се јавува во процесот на асимилација на гликоза од страна на телото, но ако неговата содржина е висока, тогаш оваријалното производство на андрогинот се зголемува пропорционално на овој процес.

Овариуми: нивната нормална состојба и состојба со полицистични лезии

Полицистични оваријални симптоми:

Симптоматологијата на болеста што ја разгледуваме, и покрај нејзината пространост, може да биде неискажана, и затоа дијагнозата на полицистични јајници во раните фази е доста проблематична. Честите симптоми на оваа болест вклучуваат следново:

 • Нерегуларна менструација, или нивно целосно отсуство . Ако тие се појават, тие или се карактеризираат со реткост и безначајност на испуштањето, или, обратно, со нивното прекумерно изобилство. Во секој случај, менструацијата е придружена од силна болка.
 • Прекумерна тежина (или дебелина). Во согласност со спецификите на дебелината, главната област на концентрација на масна маса се наоѓа во долниот дел на стомакот, вклучително и во абдоминалната празнина.
 • Зголемено производство на андрогини.
 • Неплодност Како што веќе бевме забележано, тоа се појавува против позадината на недостатокот на овулација на жената или нејзината ретка појава.
 • Нарушување на хормоналната рамнотежа. Ова се манифестира со значително ќелавост или губење на косата во согласност со спецификите на овој процес, карактеристични за мажите (со формирање на рамнотежа на круната и страни на челото).
 • Ненадејно појавување на акни, себореија . Покрај тоа, кожата, исто така, добива карактеристична маснотија.
 • Формирањето на навлажнувања на кожата, односно мали брчки и набори на кожата.
 • Формирање на стрии (се водат). Тие се локализирани на кожата во областа на задникот, стомакот и бутовите, нивниот изглед е поттикнат од брзината на зголемување на телесната тежина што се јавува како резултат на вистински хормонален дисбаланс.
 • Појавата на старите дамки на кожата. Тие можат да имаат различни бои - од светло беж до црно.
 • Престанете да дишете за време на спиењето (апнеа). Ова, пак, води до чести будни ноќе.
 • Долготрајноста на периодите со симптоми карактеристични за предменструалниот синдром. Особено, ова вклучува промени во расположението, оток, силна болка во лумбалниот регион и долниот дел на стомакот, оток или болка во вилинските жлезди.
 • Хронична болка во долниот дел на грбот или стомакот. Нивниот изглед се објаснува со можната компресија на органите концентрирани во карлицата од страна на јајниците, кои се зголемени како резултат на текот на полицистоза или поради хиперсекреција во ендометриумот и простагландинските јајници. Општо земено, хроничната болка во моментот не е објаснета поради специфични причини поради нивната нејасност.
 • Депресија и дисфорија. Манифестациите на овие состојби се изразени во нервоза, раздразливост и агресивност. Недостаток, апатија и поспаност често се забележуваат.

Полицистични јајници и бременост

И покрај фактот дека болеста што ја испитуваме доста често станува главна причина за неплодност кај жените , нејзиното присуство, сепак, овозможува да забремените по раѓањето на совршено здраво дете. Полицистична унија и бременост е сосема можно, но во некои ситуации тоа не е добра работа.

Причината за оваа изјава е дека полицистичните жени кај жените се придружени, како што веќе бевме забележано, преку прекумерното производство на андрогени, кои се мешаат во процесот на созревање на јајце клетката, со што се исклучува можноста за бременост без лекови. Се состои во земање хормонални лекови, чија акција е насочена кон сузбивање на производството на машки хормони, како и промовирање на созревањето на фоликулите, кое е полноправно во своите функции, што треба да доведе до овулација.

Во отсуство на потребните резултати од употребата на хормонска терапија, се пропишува лапароскопија . Употребата на лапароскопија за полицистик ви дава можност да ги обновите функциите кои се карактеристични за јајниците за некое време. Позитивните аспекти што ги одредува овој тип на хируршки третман се во нискиот морбидитет на пациентите и прилично брзиот заздравување после тоа.

Лапароскопија за полицистични јајници се препорачува во следниве ситуации:

 • пациентот е над 30 години;
 • употребата на хормонска терапија не доведе до соодветна ефикасност;
 • постојат долгорочни неправилности во менструалниот циклус.

Лапароскопијата вклучува изработка на мали засеци со електрода или ласер. Поради овие засеци, овалот потоа се ослободува во матката празнина. Извршувањето на оваа операција ја одредува можноста за формирање на полноправна јајце клетка, која, пак, значително ги зголемува шансите за негово оплодување и, соодветно, почетокот на бременоста.

За жал, лапароскопијата има одредени недостатоци, што се состои во фактот дека времетраењето на нормалната работа на јајниците по интервенцијата е кратко и е околу шест месеци. Тогаш станува возможно брзото исчезнување на функцијата на јајниците, кое се одвива во врска со адхезивните процеси во нив. Во меѓувреме, токму тоа е лапароскопија која може да стане речиси единствена можност да забремени со полицистични јајници.

За вашата бременост со полицистични може да му кажете на вашиот лекар. Треба да се напомене дека бременоста е често придружена со стабилизирање на хормоналните нивоа, што, на крајот, им овозможува на жената да се опорави од оваа болест.

Полицистични јајници: третман

Полицистичната болест на овариумите бара третман, кој исто така ги зема предвид следните точки:

 • регулирање на метаболичките процеси во мозокот (т.е., терапија која влијае на хипоталамично-хипофизниот систем);
 • супресија на андрогените прекумерно произведени од јајниците;
 • нормализација на тежината, елиминација на тековните метаболички нарушувања;
 • терапија, фокусирана на реставрација на менструалниот циклус, како и елиминација на неплодност предизвикана од полицистични случаи.

Со оглед на тоа што полицистичните јајници можат да дејствуваат како несакано дејство на друг вид на болест (хроничен анекситис , дијабетес , заболување на црниот дроб и сл.), Третманот треба да биде насочен не само за елиминирање на симптомите (всушност, полицистични јајници), туку и за елиминирање на основната болест што ја предизвикало патологијата во прашање.

Како што е наведено погоре, се користи конзервативна хормонска терапија или операција. Денес, овој метод на лекување е широко распространет, што подразбира употреба на антагонисти. Режимот на третман го користи следново: хормонска терапија во комбинација со имуностимулациона терапија, потоа физиотерапија, по што, во отсуство на резултати, лапароскопија е применлива.

Имајќи го предвид фактот дека често полицистични се дијагностицира кај жени со дебелина, се развива и специфична диета. Тоа придонесува за регулирање на исхраната, намалување на калориите во дневната потрошувачка на прехранбени производи, ова, од своја страна, ви овозможува да дојдете до нормализација на тежината. Вреди да се спомене дека доста често поради нормализацијата на тежината и циклусот се нормализира, што овозможува можност за бременост. Како предуслов за одредување на резултатите, се утврдуваат физички вежби кои се изводливи за пациентите (пливање, трчање, одење, итн.).

Со цел да се дијагностицира болеста и да се пропише потребниот третман, неопходно е да се консултираат специјалисти како што се гинеколог, нутриционист и ендокринолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полицистична оваријална болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , нутриционист , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на полицистични јајници (појавување симптоми: 9 од 17)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Анокулација (појавување симптоми: 8 од 17)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Аденом на хипофизата (појавување на симптоми: 5 од 17)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 5 од 17)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 5 од 17)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нутриционист зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .