Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Олигоменореа: Симптоми и третман

Олигоменореа - главните симптоми:

 • Намален либидо
 • Акни на лицето
 • Добивање на тежина
 • Машки раст на косата
 • Зголемување на интервалот помеѓу менструациите
 • Кратка менструација
 • Ретки менструации
 • Развиена мускулатура
 • Маскирна фигура
 • Акни на градите
 • Акни на грбот

Олигоменореа - зголемување на интервалот помеѓу менструациите. Менструацијата со оваа дијагноза може да трае од неколку часа до 2 дена. Олигоменореата е симптом на некои гинеколошки заболувања, како што се неплодност, хипоменструален синдром и така натаму. Често оваа патолошка состојба се комбинира со други форми на хипоменструален синдром - хипоменореа, опсомонореа, спаноменореа.

Исто така, појавата на олигоменореа може да биде еден вид "предвесник" на аменореа (целосно отсуство на менструација).

Причини

 • Главната причина за прогресија на примарна олигоменореа е дефекти во раѓањето на женскиот репродуктивен систем, кој почна да се развива во ембрионскиот период;
 • Причините за секундарна олигоменорија се абнормалности во структурите на хипоталамусот-хипофизата, јајниците или во матката, кои почнаа да напредуваат како резултат на претходно спроведените болести на воспалителна природа, туморските заболувања. Таа, исто така може да се појави поради повреди на женските генитални органи, анорексија , исцрпеност, промени во климатските услови и така натаму;
 • намалена секреција на полови хормони;
 • честа причина за прогресија на олигоменореа - ендокрини нарушувања кај тироидната жлезда, панкреасот и надбубрежните жлезди;
 • синдром на полицистични јајници;
 • ендометриоза ;
 • хипоплазија на матката;
 • абортуси и мини-абортуси;
 • хирургија на матката;
 • болести на срцето и крвните садови;
 • олигоменореа може да се развие на позадината на дијабетес или болест на тироидната жлезда;
 • Исто така, причината за олигоменореа е антиепилептици и антипсихотични лекови.

Ризична група:

 • адолесцентни девојки;
 • млади жени активно вклучени во спортот;
 • жени кои имаат нарушувања на храна, како што се булимија и анорексија.

Симптоматологија

Главниот симптом што укажува на прогресија на патологијата е ретка и кратка менструација. Исто така вреди да се напомене фактот дека често жените кои имаат историја на оваа болест често имаат неплодност . Само ¼ од жените имаат физиолошка овулација и може да забременат.

Дополнителни симптоми на олигоменореа:

 • појавата на акни во грбот, градите и лицето;
 • во случај на олигоменореа, метаболизмот на мастите може да се наруши, па затоа жените со таква болест често почнуваат да ја зголемуваат телесната тежина;
 • хирзутизам;
 • машки фигура и развиена мускулатура;
 • намален либидото.

Дијагностика

Во случај на овие симптоми веднаш треба да се јават кај гинеколог за дијагностицирање и утврдување на причините за развој на оваа состојба. Како по правило, дијагнозата се врши преку личен преглед, земајќи го предвид менструалниот циклус на жената. Доколку е потребно, докторот може да препише крвен тест и ултразвук.

Третман

Главната цел на третманот кај олигоменореа е да се елиминира вистинскиот проблем што предизвика таква состојба. Во некои клинички ситуации, доволно е едноставно да се коригира исхраната или да се прави вистинска диета. Но, обично лекарите се однесуваат на терапијата со лекови. За третман на патологија пропишан курс на хормонални лекови, кој мора да се следи 12 дена. Доколку е потребно, тоа се повторува или секој месец, или еднаш на секои три месеци. Сите доделени поединечно.

Дополнителни методи на третман:

 • физиотерапија и гинеколошка масажа. Овие методи на третман помагаат да се подобри циркулацијата на крвта во карлицата;
 • физиотерапија;
 • земање мултивитамински комплекси;
 • акупунктура.

Понекогаш, за да се излечи болеста, потребна е хируршка интервенција. Лекарите најчесто прибегнуваат кон коагулација на радио бранови или дијатермокоагулација на јајниците. Вториот метод е најефикасен, но вреди да се напомене дека е забрането да се држат жени кои не се породиле. Можно е да се зборува за ефективноста на третманот, ако жената има редовни циклуси една година, чие времетраење не надминува 40 дена. Исто така е важно редовно да го посетувате гинекологот за рутинско испитување (препорачано еднаш во 3 месеци).

Превенција

За да не се врши третманот со олигоменореа, неопходно е да се вклучи во навремена спреченост на оваа болест. Главните превентивни мерки:

 • нормализирање на вашата исхрана;
 • редовна, но умерена физичка активност;
 • ги употребуваме само оние контрацептивни средства што ги пропишува лекарот кој го посетува;
 • навремен и компетентен третман на воспалителни заболувања на женскиот репродуктивен систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Oligomenorrhea и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пременопауза (појавување симптоми: 3 од 11)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Хипофизен микроаденом (појавување симптоми: 3 од 11)

Хипофизен микроаденом - бенигнен тумор кој не надминува 10 мм, не е секогаш симптоматски пројавен. Ограничувања на возраста и полот, како патолошки процес, не е, сепак, според статистичките податоци, најчесто се јавува кај жени од раѓање. Клиничарите сугерираат дека ова може да се должи на промени во хормоналните нивоа за време на породувањето.

...
Адреногенитален синдром (појавување симптоми: 3 од 11)

Адреногениталниот синдром е генетска патологија на надбубрежниот кортекс (ендокрини жлезди, кои се наоѓаат во близина на бубрезите), во кои има недостаток на ензими за време на синтезата на хормоните. Бројот на андрогени се зголемува, што предизвикува развој на вирилизација.

...
Кушингов синдром (појавување симптоми: 2 од 11)

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

...
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 2 од 11)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .