Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Opsomenorrhea: Симптоми и третман

Obsmenorea - главни симптоми:

Opsomenorrhea е состојба која се карактеризира со зголемување на времетраењето на менструалниот циклус над 35 дена. Таквиот неуспех може да укаже на развојот во телото на жена од сериозни болести што може да го загрози не само нејзиното здравје, туку и нејзиниот живот. Исто така може негативно да влијае на нејзината репродуктивна функција. Најчесто, знаменореата е придружена со намалување на волуменот на секретирана крв. Нормално, за време на менструацијата од 100-150 ml треба да се распределат, но со оваа патологија, овој волумен може да се намали на 25 ml.

Форми

Клиничарите идентификуваат две форми на болест:

 • вродени Исто така често се нарекува примарна. Се зборува за нејзината прогресија во случај кога на почетокот беше формиран таков долг циклус;
 • стекнати Нарушувањата се појавија под влијание на разни негативни фактори.

Причини

Причината за примарна форма на болеста е нарушување на развојот на репродуктивните органи за време на пубертетот. Исто така, астенија, хипоплазија, инфантилизам може да доведе до опсоменира.

Стекната болест на отворени очи може да почне да се развива поради различни причини:

 • силен физички напор;
 • паразитски заболувања;
 • дефект на ендокрините жлезди;
 • болести на срцето и крвните садови;
 • неухранетост, што доведе до осиромашување на телото;
 • инфективни и воспалителни заболувања на урогениталниот систем;
 • повреди на матката и јајниците. Оваа група вклучува модринки, пенетрантни повреди, како и абортуси и мини-абортуси;
 • некроза на хипофизни клетки;
 • тумори на бенигна и малигна природа во мозокот;
 • автоимуни причини (телото почнува да произведува антитела кон јајниците).

Симптоматологија

Opsomenorrhea има 2 варијанти:

 • монофазен продолжен циклус;
 • двофазен издолжен циклус.

Во случај на првиот тип, патолошкиот процес почнува да напредува поради хипоплазија на гениталните органи. Постои намалување на способноста на фоликулите целосно да созреат. Ендометриумот во матката празнина има благ степен на атрофија, што одговара на почетокот на пролиферацијата.

Во овој случај, можна причина за прогресија на опсомонореата е перзистенцијата на фоликулите без нејзина транзиција кон фазата на корпус лутеум. Зреењето на фоликулите помага во забрзување на растот на ендометриумот. Кога се забележува нивната атрезија, нивото на естроген во крвта на жената значително се намалува, што доведува до отфрлање на хиперпластични ендометријални клетки.

За двофазниот тип на развој на болеста се карактеризира со продолжување на процесот на созревање на фоликулите. Но, по таквото одложување, се забележува негово нормално созревање. Фоликулата влегува во скратената фаза на корпусот лутеум. Ако имате ректално мерење на температурата, може да се забележи дека е над 37 степени.

Главниот симптом на оваа болест е зголемениот интервал помеѓу циклусите. Но, може да се појават дополнителни симптоми:

 • болки во долниот дел на грбот и долен дел на стомакот;
 • раздразливост;
 • замор;
 • депресија

Дијагностика

За да се потврди дијагнозата, лекарот мора да ја дијагностицира состојбата на органите и системите во женското тело. Стандардниот дијагностички план за сомнителна болест вклучува:

 • земање историја (потребно е не само да се разјасни дијагнозата, туку и да се идентификува вистинската причина за нејзиниот развој);
 • испитување и испитување за абнормален развој на гениталните органи;
 • крвна биохемија ;
 • клинички тест за крв ;
 • анализа на урина ;
 • тајна од грлото на матката до хормони;
 • крв за хормони;
 • крв за ХИВ и СПБ;
 • Ултразвук.

Третман

Ако дијагнозата е потврдена, се препорачува да се започне со третманот на оваа болест што е можно поскоро, бидејќи таквото пореметување може да предизвика неплодност во иднина.

Ако жената има различни сексуално преносливи инфекции, антибиотиците се вклучени во третманот. Тие исто така помагаат да се елиминира воспаление кај женските генитални органи. Во терапијата со лекови мора да бидат вклучени хормонски лекови. Времетраењето на хормонската терапија строго се определува од страна на поединецот лекар, земајќи ја предвид општата состојба на пациентот и карактеристиките на нејзината патологија. Во некои случаи, хормоналниот третман се изведува преку курсеви, а кај некои такви лекови ќе треба да се преземат пред почетокот на менопаузата.

Третманот со осменомерија исто така вклучува:

 • земајќи хомеопатски лекови. Овој метод на третман обично се комбинира со внесот на хормони;
 • земање имуностимулативни лекови;
 • нормализација на тежината;
 • елиминација на физички и психо-емоционален стрес. Понекогаш по овој циклус може да се нормализира, без употреба на други методи на лекување;
 • витаминска терапија;
 • диета терапија;
 • електротерапија;
 • акупунктура.

Треба да се напомене дека третманот со физиотерапевтски процедури има свои контраиндикации - хипертензија од степен 3, онколошки патологии.

Превенција

Третманот на болеста не е потребен ако е време да се направи нејзина превенција. Почитувањето на едноставни препораки ќе помогне да се избегне прогресијата на една таква опасна патолошка состојба, како што е опсоменорејата:

 • добра исхрана;
 • умерено вежбање;
 • секогаш кога е можно, треба да се избегнуваат стресни ситуации;
 • дојдете кај гинеколог за рутински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Opsomenorrhea и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пременопауза (појавување симптоми: 4 од 7)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 3 од 7)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Дивертикулоза (појавување симптоми: 3 од 7)

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...
Сакроилитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Сакроилитисот е воспалителен процес кој го зафаќа сакроилијачниот зглоб на 'рбетот, кој ја зафаќа синовијалната мембрана, како и целата негова површина. Меѓу главните причини за појавата на оваа болест, лекарите забележуваат кршење на метаболизмот и повредите кои биле добиени претходно. Болеста е придружена со болка во задниот дел (во долниот дел). Асептичниот сакроилијатис се третира со конзервативни методи, и гноен - со хируршки методи.

...
Јариска дисфункција (појавување на симптоми: 3 од 7)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .