Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Одложена менструација: симптоми и третман

Одложување на менструацијата - главните симптоми:

Месечно одложување - кршење на менструалната функција, што се манифестира со отсуство на менструално крварење повеќе од 35 дена (над нормалниот циклус). Ова може да се должи и на физиолошки причини (пременопауза, рехабилитација, итн.), Како и на функционални и органски нарушувања. Треба веднаш да се забележи дека доцнењето во менструацијата за 5 дена не е патологија. Гинеколозите сметаат дека нормата е задоцнување од 5-10 дена, но не повеќе. Дури и одложување од 9-10 дена е добра причина да го посетите вашиот лекар.

Одложувањето на менструацијата може да се појави во различни периоди од животот на фер сексот. На пример, во првите месеци од формирањето на менструалниот циклус, за време на репродуктивниот период, како и во пременопауза. Главните опции за прекршување на циклусот:

Стапката на месечно задоцнување е 5, максимум 10 дена. Ако по овој период не се појави циклично крварење, веднаш треба да одите кај гинекологот. Причините за одложување на менструацијата можат да бидат и физиолошки и патолошки. Природните причини за лекарите ја објаснуваат кршењето на циклусот во периодот на пубертетот, кога телото на девојчето се адаптира на нови процеси. Времетраењето на овој период е различно за секого. Невозможно е точно да се каже колку време може да се постави циклус. Сето тоа зависи од индивидуалните карактеристики на телото на девојчето. Но обично менструалниот циклус нормализира во 1-1,5 години.

Природните причини за одолжување на менструацијата во репродуктивната возраст се носењето на детето, како и периодот на лактација (доење на новороденчето). Доцнењето на менструацијата за една недела или повеќе може да се појави во периодот пред менопауза. Ова исто така се смета за физиолошка причина, бидејќи во овој момент менструалната функција умира. Малку подоцна, може да има одложување на менструацијата за еден месец или повеќе, и наскоро тие целосно ќе исчезнат.

Бременоста е најчеста причина за одложена менструација. Но, почетокот на бременоста, исто така, укажува на промена на вкусот, појава на гадење наутро и сл. За да ја потврдите оваа состојба, можете да направите специјални тестови. Но, ако има одложување на менструацијата, а тестот е негативен, тогаш ова може да укаже на присуство на патологија. Зошто ова се случи може да се каже само од квалификуван гинеколог по детален преглед и дијагноза.

Причини

Во гинекологија, сите причини кои можат да предизвикаат одложување на менструацијата се конвенционално поделени во 2 големи групи - патолошки и физиолошки.

Физиолошки:

 • одложувањето може да биде предизвикано од силен емотивен и физички напор. На пример, зголемени оптоварувања за време на спортска обука, стрес и многу повеќе;
 • доцнењето е предизвикано од невообичаени промени во ритамот на животот - промена на климата, место на работа. Често оваа состојба може да се појави во текот на летото поради промена на временските услови;
 • доцнењето може да биде предизвикано од неправилна исхрана или диета;
 • циклусна слабост за време на пубертетот, за време на менопаузата , итн.
 • одложување по откажувањето на хормоналните контрацептиви. Доколку доцнењето не помине повеќе од 3 циклуси, се препорачува веднаш да го посетите гинекологот. Само тој може да каже зошто се случува ова и како да се постави циклусот;
 • циклус неуспех по употреба на итни контрацептивни лекови. По нив, телото може да има потреба од одредено време за да се опорави;
 • одложување по испораката. Во текот на овој период, интензивно се произведува пролактин, што ја потиснува цикличната функција на јајниците. Ако жената не го дои од првите денови, нејзината менструација треба целосно да се нормализира 2 месеци по раѓањето. Кога се врши целосна исхрана, менструацијата по раѓањето ќе се опорави само откако бебето ќе биде одбиено;
 • неуспех на циклусот поради настинки, хронични заболувања, нарушување на тироидната жлезда. Исто така, доцнењето може да биде на позадината на дијабетес мелитус или патологии на бубрезите;
 • одложување поради земање на одредени лекови. Оваа група вклучува лекови кои содржат хормони, како и антибиотици. Антибиотиците често предизвикуваат неуспеси во менструалниот циклус, особено ако ги земате себеси без рецепт. Менструалниот циклус е толку тенок систем што може да пропадне дури и со најмала интервенција. Многу лекари припишуваат антибиотици и хормони на агресивни, бидејќи некои значително ја нарушуваат хормоналната позадина, а второто ја менува микрофлората во телото. Затоа, употребата на антибиотици и хормони може да се користи само за намената.

Честопати жените го поставуваат прашањето за гинекологот - постои одложување на менструацијата, но тестот е негативен. Во овој случај, тоа може да биде знак за присуството на болеста во телото, што стана "провокатор" на оваа состојба. Овие први знаци не можат да се игнорираат во секој случај, бидејќи менструалниот циклус на жената е многу деликатен и комплексен механизам кој реагира на какви било промени во телото, особено патолошките. Задоцнувањето на менструалниот период повеќе од 10 дена бара темелна дијагноза и утврдување на вистинската причина за оваа состојба. Причините за одложување на менструацијата, освен за бременоста, доста.

Физиологија на менструалниот циклус

Патолошки причини:

 • воспалителни и туморни заболувања на гениталните органи. Доцнењето во овој случај е прв знак за развојот на патологијата. После кои други симптоми обично се приклучуваат - болка во долниот дел на стомакот, празнење со непријатен мирис или неприродна боја;
 • полицистични јајници . Оваа болест доведува до хормонски нарушувања. Во случај на развој, се забележува зголемување на телесната тежина, појава на акни, себореија итн.
 • одложување по абортус или вештачко породување;
 • одложување по ектопична бременост или поради пропуштен абортус, што резултирало со хирургија или вештачко раѓање.

Дијагностика

Со задоцнување од повеќе од 10 дена, треба да се консултирате со доктор, бидејќи ова може да биде прв знак за развој на опасни болести. Но, тоа исто така може да биде прв знак за бременост. Прво, лекарот го интервјуира пациентот, кој го поставува датумот на последната менструација, времетраењето на циклусот, колку дена одлагањето трае и така натаму. После тоа, жената се испраќа на испитување. Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • базално мерење на температурата. Колку дена ќе треба да се направи, само гинеколог може да каже. Но, ова е неопходно за да се открие точно дали жената е овулација;
 • КТ и МРИ. Овие методи се уникатни - тие обезбедуваат можност за најшироко да ги испитаат јајниците и хипофизата за откривање на тумори. Тие исто така се препорачуваат да се спроведат некое време по раѓањето, за да се осигура дека органите на репродуктивниот систем се опоравиле;
 • Ултразвук на карличните органи . Методот овозможува да се идентификуваат воспалителни патологии кои можат да предизвикаат одложување на повеќе од 10 дена;
 • крвен тест за хормони.

Доцнењето во менструацијата во секој случај не може да се игнорира. Факт е дека тоа може да биде и првиот знак на воспалителна болест на женскиот репродуктивен систем, како и знак дека жената наскоро ќе стане мајка. Секогаш вреди да се сетиме дека ако има задоцнување повеќе од 10 дена, веднаш треба да се обратите кај докторот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате одложување на менструацијата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полицистични јајници (појавување симптоми: 2 од 2)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Дебелината (појавување симптоми: 2 од 2)

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...
Циста на корпус лутеум (појавување симптоми: 2 од 2)

Цистата на корпус лутеумот е една од варијантите на функционалните цистични формации во јајниците, каде, всушност, се појавува. Цистичниот корпус лутеум, чии симптоми често се дијагностицираат кај женската популација, во некои случаи исчезнува исто како што се појавува, односно нејзиниот изглед може да биде асимптоматски во природата со исклучените последици. Компликација на цистата може да биде лезија, во која не треба да се направи без хируршка интервенција, до отстранување на јајниците.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 2 од 2)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Јариска дисфункција (појавување симптоми: 2 од 2)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .