Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грч. Леукоплакија: симптоми и третман

Цервикална леукоплакија - главни симптоми:

 • Болка при сексуален однос
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Непријатност во надворешната генитална област
 • Бело вагинално празнење со непријатен мирис
 • Гледајќи по сексот

Цервикална леукоплакија е патолошка состојба во која постои задебелување и кератинизација на фигурирачкиот епител, кој го изразува грлото на матката. Оваа болест е вклучена во групата на преканцерозни патологии во позадина. Ако навремено не се прави соодветен третман, леукоплакијата може да се прероди во рак. Патолошките формации може да се видат за време на испитување на карлицата. На вагиналниот дел од грлото на матката означени плаки во бела или сива боја.

Причини

Факторите кои можат да предизвикаат прогресија на цервикалната леукоплакија се поделени на егзогени и ендогени.

Клиничарите сметаат ендогени нарушувања во синџирот на хипоталамус-хипофизата-јајниците-матката. Како резултат на тоа, се развива ановулација со понатамошна прогресија на хиперостеронија. Исто така, со оваа состојба може да настане дефицит на прогестерон. Таквите промени не поминуваат за женското тело без трага. Поради нив, хиперпластичните процеси започнуваат да се појавуваат кај одредени органи.

Егзогени фактори:

 • хемиски;
 • заразен;
 • трауматски.

Во повеќето клинички ситуации, тоа е заразен фактор кој предизвикува цервикална леукоплакија. Често им претходат неуспеси во менструалниот циклус на жената, како и патологијата на инфективно-воспалителна природа.

Основни фактори за развој на патологија:

Трауматски и хемиски повреди може да се појават кога:

Видови

 • едноставна леукоплакија. Исто така наречен едноставен. За оваа форма на патолошка карактеристика е појавата на белични фокуси кои не се издигаат над епителот. Вообичаено не се појавуваат непријатни симптоми во овој случај. Затоа, присуството на патологија е откриено за време на гинеколошкото испитување за време на една сосема друга работа. Но, ако леукоплакијата почнала да се развива, докторот не може да ги забележи неговите манифестации на мукозната мембрана;
 • ерозивна форма. Белите дамки се формираат на грлото на матката. Околу нив се пукнатини, како и области со ерозија;
 • брадавична форма. Зафатените области на епителот се јасно видливи на површината на епителот. Тие имаат густа структура. Често овие фокуси се вклопуваат едни на други. Оваа форма на болест може да се развие во онкологија. Затоа, кога се открива облик на брадавица, се врши биопсија за откривање на абнормални клетки.
Цервикална леукоплакија

Симптоматологија

Симптомите на леукоплакија на грлото на матката се директно зависни од неговиот тип. Во случај на фокална или едноставна леукоплакија, не може да се забележат знаци на патологија. Непријатност и горење се забележуваат со брадавична форма.

Симптомите се најизразени кај ерозивната леукоплакија. Од погодената област ooids капе. Повеќе изобилно се распределува по сексуален однос. Доколку плаките се прошират на подрачјето на вулварот, тогаш пациентот почнува да чувствува горење и чешање.

Ова доведува до гребење, напукнување и абење. Но појавата на такви симптоми може да се забележи и кај други болести на внатрешните и надворешните генитални органи. Затоа, кога ќе се појават, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза и точна дијагноза.

Дијагностика

Симптомите на цервикалната леукоплакија и грлото на матката се многу слични на симптомите на други патологии, па така лекарот ќе треба да спроведе темелна диференцијална дијагноза со цел точно да се дијагностицира. Исто така се користат инструментални дијагностички методи:

Третман

Третманот на цервикалната леукоплакија треба да се започне што е можно поскоро, бидејќи оваа болест има тенденција да се дегенерира во рак . Сега во медицината има прилично голем број техники кои овозможуваат лекување на оваа патологија:

 • хемиска коагулација. Суштината на техниката е тоа што докторот дејствува на погодената област на епителот со хемиски препарати, под чија дејство умреле клетките погодени;
 • катеризација или електрокоагулација. Лекарите ја користат оваа техника најчесто, бидејќи е прифатлива и релативно евтина. Но, вреди да се напомене дека катеритецијата има неколку значајни недостатоци. Оваа постапка е прилично болна и трауматична за жената и заедно со патолошки фокуси, исто така, се зафатени и здравите ткива. Последиците од неговото спроведување може да бидат доста непријатни. Процесот на заздравување трае многу долго. По катеризација, нема гаранција дека нема да има повторување на патологијата.
 • cryodestruction Суштината на оваа техника е дека погодените области се зафатени од студ. Оваа постапка не е само ефикасна, туку и безболна. По неговото спроведување, нема компликации, а на површината на епителот не се формираат лузни. Но, и оваа манипулација има некои недостатоци. Не е ефективно ако фокусот на воспалението е многу длабок. По изведувањето, грлото на матката може малку да се скрати;
 • изложеност на ласер. Методот има многу предности и само неколку недостатоци. Тоа е безболно, нема лузни после тоа, епителот се обновува брзо и болеста не дава рецидив;
 • хирургија на радио бранови. Нежен метод кој може да се примени дури и на девојчиња кои родиле. Во овој случај, радио брановите влијаат врз патолошкиот фокус, под дејство на кој погодените клетки едноставно исчезнуваат.

Во случај леукоплакијата да е придружена со тешка деформитет и хипертрофија, се применува радикален третман - грлото на матката се отстранува.

Ако, заедно со леукоплакија, се забележуваат воспалителни процеси во гениталниот тракт, тие прво мора да се третираат. Во овој случај, прибегне кон конзервативен третман. Доделување:

 • антиинфламаторни лекови;
 • антибиотици со широк спектар;
 • подготовки за корекција на асоцирани патологии;
 • имуностимуланти;
 • витамински и минерални комплекси.

Третманот на народни лекови во случај на развој на оваа состојба не е препорачливо да се спроведе, бидејќи тие се неефикасни. Исто така, не се само-лекувајте, бидејќи постои опасност дека без соодветна терапија, болеста може да се развие во рак. Народни лекови може да се користат само во комбинација со традиционалните методи на лекување. Тие не треба да бидат главната терапија. Третманот на народни лекови може да се врши само со дозвола на лекарот што посетува.

Патологијата на третманот треба да се спроведе што е можно побрзо за да се избегне развојот на негативни ефекти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Leukoplakia на грлото на матката и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандидијаза (појавување симптоми: 3 од 6)

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...
Дрза (појавување симптоми: 3 од 6)

Што е дрозд? Ова е воспалителен процес, чија причина лежи во квасецни габи од родот Кандида. Во нормални услови, овие компоненти се содржани во микрофлората на усната шуплина, вагината и дебелото црево. Ако нивната дозволена стапка е надмината, тогаш се појавува опишаниот патолошки процес.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Кандида вулвовагинитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .