Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фибромиома: Симптоми и третман

Фибромиома - главните симптоми:

Фибромиом е формирање на бениген карактер, кој се состои од фиброзно ткиво и мускулни структури. Нејзините главни карактеристики - не одат во блиските ткива и прилично полека расте. Тежината на формираниот јазол може да биде од неколку десетици грама до неколку килограми. Фибромиомите може да се појават и кај мажите и кај жените. Но, вреди да се спомене фактот дека тие се наоѓаат многу почесто во прекрасната половина на човештвото.

Фибромиомите главно се формираат кај жени од 30 до 40 години. Но, во последниве години има брзо "подмладување" на патологијата. Сега туморот може да се развие дури кај жените постари од 20 години. Лекарите ја објаснуваат оваа тенденција од фактот што сега негативното влијание врз телото на жената значително се зголеми. Сето ова е директно поврзано со животната средина. Но, не треба да се исклучуваат механички фактори - абортуси (особено не болнички), разни хируршки интервенции кои можат да ги оштетат внатрешните и надворешните гениталии. Сето ова исто така негативно влијае на здравјето и може да предизвика прогресија на фиброидите.

Жените најчесто развиваат фиброми на дојката, матката и јајниците. Во зависност од локализацијата на патолошкиот процес, симптомите може малку да се разликуваат. Но, причините за прогресијата на бенигно образованието, како по правило, се исти во сите случаи.

Причини

Еден вид поттик за развојот на фиброидите е одредена хормонална инсуфициенција. Исто така, клиничарите идентификуваат неколку други главни фактори кои придонесуваат за прогресија на патологијата:

 • оштетен проток на крв во карлицата;
 • неуспех на јајниците;
 • неплодност предизвикана од оштетена функција на јајниците, патологии во матката и така натаму;
 • инфективно воспаление на јајниците, матката, фалопиевите туби;
 • нарушувања во кардиоваскуларниот систем;
 • генетска подложност на развојот на рак;
 • други заболувања во заднина.

Фибромиом на дојка

Фибромиомот на дојката се формира поради брзиот раст на мускулното и сврзното ткиво. Како резултат на тоа, во градите се формира цврст јазол, што не е болно за палпација. Главните причини за прогресијата на оваа патологија е наследниот фактор, хормоналното нарушување во телото, како и постојаниот психо-емоционален стрес.

Во првите фази од формирањето на бенигно образование, жената не може да забележи никакви симптоми. Откривање на присуство на грутка во градите е можно само за време на палпација. Фактот дека е формиран фибромиом, велат следниве симптоми:

 • по правило, само еден е отечен;
 • при испитување, печатот е мобилен и има големина не повеќе од 1-5 см;
 • синдром на болка не се почитува.
Фибромиом на дојка

Фибромиомот на млечната жлезда е од неколку видови: лист, перликаналикуларен и интраканакуларен. Треба да се забележи дека само лиснатата форма на фиброидите може на крајот (во отсуство на соодветен третман) да се дегенерира во малигнен тумор.

Дијагнозата на оваа патологија е комплицирана од фактот дека неоплазмата не предизвикува загриженост за жената. Затоа, долго време не го забележа воопшто. Само по нејзината големина станува прилично голема, може да се забележи болка во градите пред менструацијата. Важно е редовно да се изврши самоиспитување на дојката, така што ако постои сомневање за развој на фибромиом, веднаш консултирајте се со лекар. Дијагнозата се потврдува со личен преглед, палпација, врз основа на ултразвучните податоци.

Операцијата со фибромиом е хируршка. Формираниот тумор се експресира низ мала засек, на кој се применува козметичка сутура. По неговото отстранување нема остатоци, а естетскиот изглед на дојката не страда. Ако не е можно да се спроведе хируршко лекување, тогаш лекарите ќе се прибегнат кон друг метод - конзервативниот. Хормоналните и не-хормоналните лекови се препишуваат на пациентот.

Утерни фиброиди

Ако се развие оваа патологија, мускулниот слој на матката е засегнат. Медицинската статистика е таква што утерините фиброиди се јавуваат кај 70% од пациентите. Опасноста од болеста е дека поради општите etiopathogenetic механизми, во повеќето клинички ситуации туморот се развива истовремено со ендометријалните хиперпластични процеси. Оваа состојба е исклучително опасна за телото на жената, бидејќи е позадина за понатамошен развој на ракот.

Предиспонирачки фактори за развој на патологија:

 • компликации на породување;
 • наследност;
 • инсталација и долго носење морнарица;
 • историја на абортус;
 • ановулација;
 • хистероскопија.

Долго време, матката fibroids може да се случи без еден симптом. Но, како што туморот расте, следните симптоми почнуваат да се појавуваат:

 • матката крварење;
 • пониска абдоминална болка;
 • времетраењето на менструацијата се зголемува, додека испуштањето станува изобилно;
 • уринирањето е нарушено.

Ако се појават овие симптоми, се препорачува да побарате медицинска помош што е можно поскоро за да се дијагностицира и да се препише точниот курс на лекување. За дијагностички цели, се доделува на:

 • Ултразвук;
 • метросалпинографија;
 • дијагностичка киретажа проследена со хистолошки преглед на добиеното стружење.

Исто така, лекарот мора да спроведе вагинален преглед. Ако жената има фибромиом, матката ќе биде зголемена, густината на консистенцијата, палпацијата може да се чувствуваат јазли.

Третманот со фибромиом може да биде и конзервативен и оперативен. Конзервативниот третман се прибегнува во случај големината на фиброидите да не надминува осум недели. Таквите лекови се пропишани:

 • чисти прогестини;
 • комбинирани орални контрацептиви;
 • антигонадотропини.

Оперативниот третман на фиброидите може да се спроведе и со зачувување на органите на репродуктивниот систем на жената и со нивното отстранување (матката се отстранува, но јајниците остануваат). Сето тоа зависи од комплексноста на текот на болеста, како и од големината на формираниот тумор.

Оваријални фиброиди

Фиброидите на овариумите, исто така, се состојат од влакнести и мускулни ткива. Оваа патологија е исклучително ретка. Патолошката формација се развива прилично бавно и не манифестира симптоми во раните фази на развојот. Фурромиомот на јајниците се наоѓа на ногата. Како по правило, влијае само еден јајник. Билатералната лезија е исклучително ретка.

При формирање на оваријални фиброиди до 3 cm во дијаметар, не се забележани симптоми. Функцијата на јајниците не е нарушена. Првите знаци се јавуваат кога туморот расте со големина и почнува да врши притисок врз соседните органи.

Симптоми:

Дијагнозата на болеста вклучува испитување на пациентот, вагинален преглед и ултразвук (најинформативен метод). Конзервативниот третман на патологијата не се спроведува, бидејќи овој тумор не е предмет на ресорпција. Третманот треба да функционира само. Отстранувањето на формацијата се изведува со лапароскопски метод. Фиброидите веднаш се отстрануваат со капсула, што овозможува да се зачуваат менструалната и генерациската функција на јајниците.

Лапароскопија

Народна медицина

Третманот на фиброиди со помош на народни лекови може да се врши само во тандем со терапија со лекови. Се потпираат само на билки и decoctions во секој случај невозможно. Применуваат било какви народни лекови е можно само по консултација со вашиот лекар.

Ефективни народни лекови кои се користат за домашно лекување:

 • бреза катран;
 • сок од компири;
 • ловец;
 • celandine;
 • прополис;
 • перга.

Превенција

Не постои специфична профилакса која би можела да спаси жена од развојот на фиброиди. Но, ако ги следите мерките подолу, можете да го намалите ризикот од развој на патологија:

 • рационален начин на живот;
 • навремено откривање и лекување на заразни болести;
 • исклучување на абортус;
 • корекција на хормонални нарушувања;
 • точен и целосен третман на постоечките гинеколошки заболувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фибромиом и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , специјалист за дојка .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Материјали на матката (симптоми на појавување: 6 од 13)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Белодробна хипертензија (појавување симптоми: 5 од 13)

Пулмоналната хипертензија не е независна болест, туку специфичен синдром на одредени патологии кои се поврзани со една посебна карактеристика - се зголемува крвниот притисок во пулмоналната артерија. Исто така, за време на прогресијата на овој патолошки процес, забележано е зголемување на оптоварувањето на десната комора, кое подоцна ќе доведе до хипертрофија.

...
Ендометријална оваријална циста (појавување симптоми: 5 од 13)

Ендометриоидна оваријална циста - тумор на површината на јајниците, тој е исполнет со "чоколадна" течност, која се состои од коагулирана крв, изолирана за време на менструацијата. Во некои околности, цистата не манифестира симптоми и не се зголемува во големината, додека кај други се карактеризира со акутна болка, силно празнење за време на менструацијата, неспособност за забременување и големи димензии. Третманот се изведува само со вршење на операција, проследено со долга постоперативна хормонска терапија. Ефективен метод за превенција е употребата на народни лекови.

...
Фиброма (појавување симптоми: 5 од 13)

Фиброма - е бенигна формација која се состои од влакна на зрелите сврзни ткива, кои се наоѓаат во речиси сите органи и системи. Од ова произлегува дека туморот може да има апсолутно никаква локализација.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 4 од 13)

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
мамолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .