Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фибромиом на матката: симптоми и третман

Материјали на матката - главните симптоми:

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

Значи, не само што може да се зголеми во големината, туку и целосно да исчезне без трага за време на менопаузата . Ако туморот има незначителни димензии, тогаш долго време не може да покаже знаци на неговото присуство во телото на жената. Исто така, воопшто не може да се зголеми. Активен раст може да предизвика голем број на неповолни фактори, како што се стагнација на крв во карлицата, киретажа и така натаму. Овој тумор најчесто ги погодува жените по 30 години.

Големината на образованието се движи од мали до огромни, пополнувајќи ја целата абдоминална празнина на жената. Туморот е локализиран претежно на телото или дното на матката.

Причини

Постојат голем број на фактори кои го зголемуваат ризикот од матката fibroids:

 • постојани стресни ситуации;
 • долгорочни ефекти врз телото на жената НЛО;
 • абортуси;
 • воспалителни болести на репродуктивниот систем;
 • долгорочна употреба на контрацептивни средства;
 • наследност;
 • неуспех на имунолошкиот систем;
 • цисти;
 • недостаток на породување поради ановулација до 30-35 години;
 • пренесува заразни болести;
 • крвна стаза во карлицата;
 • хормонски нарушувања;
 • екстрагенитални патологии;
 • Нарушувања на ЦНС.

Фази

Растот на туморот се јавува во три фази:

 • во првата фаза на миометриумот (веднаш до микропоседите) се формира одредена зона за раст, во која активно се одвива метаболизмот;
 • во втората фаза, туморот активно започнува да се развива, неговите клетки не се идентификуваат. За да се утврди присуството на јазол може да биде микроскопски;
 • во третата фаза, туморот веќе почнува да расте експанзивно. Нејзиниот раст е брз. Со своите структури, униформно почнува да ги отстранува ткивата што се наоѓаат веднаш до неа. Како резултат на тоа, тие стануваат се повеќе густи и формираат еден вид капсула.

Класификација

Во зависност од местото на локализација на нодуларни формации, како и природата на растот, фибромиомот е поделен на:

 • дифузна форма. Во овој случај, туморот расте прилично бавно и не се јавува формирање на јазли;
 • нодуларен фибромиом на матката. Оваа форма се карактеризира со формирање на патолошки нодули;
 • интерстицијален фибромиом;
 • субмукозен;
 • subserous;
 • шевове.

Класификација со пролиферативна активност:

 • едноставен миом Ова е наједноставната форма на патологија и нема изразена пролиферација. Растот на патолошкото образование е бавен. Отстранувањето обично не е потребно. Се раствора под дејство на лекови;
 • пролиферирачки миома. Ова е бенигна лезија со сите нејзини карактеристични карактеристики - миотичната поделба се изведува брзо, клетките растат без атипија;
 • предарсаркома. Таквиот тумор има многу атипични елементи. Мора да се отстрани што е можно поскоро. Симптомите на патологија се изразени многу јасно. Најчесто, ако се развие овој вид, матката се отстранува за време на операцијата.

Симптоматологија

Локација на фибром матката

Утерусните фиброиди можат да бидат целосно асимптоматски, особено ако неговата големина е мала. Ако туморот расте прилично брзо и почнува да врши притисок врз околните ткива, тогаш се забележуваат следниве симптоми:

 • стомакот расте во големина;
 • месечно одат подолго време. Испуштање во изобилство и може да бидат означени крвни згрутчувања;
 • се развива анемија . Ова се должи на фактот дека за време на менструацијата жената губи многу крв (карактеристичен симптом);
 • апатија;
 • општа слабост;
 • вртоглавица;
 • недостаток на апетит;
 • запек и надуеност;
 • болка во грбот и нозете;
 • пониска абдоминална болка;
 • жената чувствува постојан притисок врз карлицата;
 • за време на сексуалниот однос, постои непријатност, а понекогаш и болка.

Фибромиом и бременост

Бременоста со матката fibroids може да се случи ако јазлите се локализирани интрамурално. Ако јазлите се наоѓаат под мукозната мембрана, невозможно е да забремените.

Често бременоста со оваа болест може да заврши со спонтан абортус. Во исклучително ретки случаи, жената може да се породи на 38 недели. Навремените мајки треба да бидат под контрола на нивниот лекарски лекар, бидејќи во текот на бременоста постои ризик од прекин. Причината за ова може да биде хеморагија или некроза на јазлите.

Со локацијата на јазли во долниот сегмент на матката, не постои начин да се има бебе на природен начин. Во овој случај се врши само царски рез за да се спаси животот на мајката и детето.

Дијагностика

Ако жената има симптоми на прогресија на оваа патологија, таа веднаш треба да побара квалификувана медицинска помош. Ваквата болест е опасна не само за здравјето, туку и за животот на пациентот. Покрај тоа, колку што е можно побрзо лекување, толку е поголема можноста таа да биде ефикасна.

За да се спроведе точна дијагноза на патологија, се користат основни и дополнителни техники. Овој пристап кон испитувањето овозможува прецизно да се утврди локацијата на фиброидите, да се разјасни нејзината големина, структура.

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • земање историја;
 • евалуација на жалбите на пациентот, појаснување на симптомите;
 • инспекција;
 • бимануален гинеколошки преглед;
 • колпоскопија;
 • брисеви на флората;
 • Oak ;
 • OAM ;
 • коагулограм;
 • крвна биохемија ;
 • Ултразвук;
 • ехографија;
 • MSG;
 • хистероскопија.

Третман

Ако симптомите на фибромиом не се изразат, тогаш докторот може да предложи тактика за "чекање". Нејзината суштина е дека пациентот периодично го посетува лекарот за испитување и дека може да ја процени тенденцијата на раст на туморот.

Ако симптомите на патологија се изразени сосема јасно, тогаш се применуваат следните методи на конзервативен третман на матката fibroids:

 • лекови: НПС, хормони и контрацептивни средства;
 • ЕМА. Ова е нехируршка техника која ви овозможува да заштедите органи. Нејзината суштина е да го блокира протокот на крв низ садовите кои ги хранат патолошките формации.

Најчесто, лекарите прибегнуваат кон хирургија како најефикасен метод, но во исто време радикален метод на лекување. Денес, хирурзите користат два вида оперативна интервенција - хистеректомија и миомектомија. Хистеректомија е операција за време на која се врши целосно отстранување на матката. Миомектомијата е повеќе бенигна операција, бидејќи во овој случај се отстранети само патолошки јазли. Самиот орган е зачуван и продолжува да ги извршува сите свои функции.

Видови на хистеректомија

Лекарите ја користат операцијата доколку конзервативните методи не го имаат посакуваниот ефект и растот на туморот не престана. Вреди да се напомене фактот дека не е секогаш можно за време на операцијата да се зачува матката. Ако туморот е голем или постојат неколку од нив, тогаш потребно е да се отстранат формациите заедно со матката.

Народна медицина

Традиционалната медицина, исто така, има многу рецепти кои треба да помогнат да се третираат матката fibroids. Но, вреди да се напомене дека сите народни лекови може да се користат само како дополнителна терапија во главниот план за лекување. Секој таков лек треба да се координира со вашиот лекар. Од она што дојде до една личност не секогаш одговара на второто. Неконтролираното примање на народни лекови може само да го влоши текот на патологијата.

Народни лекови за третман на фиброиди:

 • сок од компири;
 • бреза катран;
 • прополис;
 • перга.

Превенција

Со цел да се заштити телото од развој на таква болест како матката fibroma, треба да се спроведат голем број активности, кои вклучуваат:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • третман на воспалителни и заразни болести;
 • компетентна терапија на гинеколошки заболувања;
 • целосно исклучување на абортусот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фибромиом на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фибромиома (појавување симптоми: 6 од 16)

Фибромиом е формирање на бениген карактер, кој се состои од фиброзно ткиво и мускулни структури. Нејзините главни карактеристики - не одат во блиските ткива и прилично полека расте. Тежината на формираниот јазол може да биде од неколку десетици грама до неколку килограми. Фибромиомите може да се појават и кај мажите и кај жените. Но, вреди да се спомене фактот дека во прекрасната половина на човештвото се среќаваат почесто.

...
Шистозомијаза (појавување симптоми: 5 од 16)

Болест кај кој оштетување на внатрешните органи, особено гастроинтестиналниот тракт и генитоуринарниот систем, поради пенетрацијата на гелмините во телото, што ги претставуваат крвните флеки и се манифестираат како токсични алергиски реакции, се нарекува шистозомијаза. Видови на болеста Причини Симптоматологија Цревна шистозомијаза Гениторијална шистозомијаза Јапонска шистозомијаза Превенција на третман Крвните флукови се паразити од родот Шистозома кои се врзуваат за кожата на една личност и влегуваат во телото преку венската портална вена. Тогаш паразитите се ангажираат во положување на јајца и по нивното репродукција се јавуваат во човечкото тело и на тој начин предизвикуваат знаци на акутна и хронична слабост на телото. Шистозомијаза, исто така, ги има следните имиња: билијарница, полјана треска, шистозомијаза и катајама треска. Треска, бидејќи симптомите на болеста имаат само такви манифестации, а полжавот го карактеризира патогенот од кој паразитот. Шистозомијазата е рангирана на второ место во светот по маларија кај сериозни фатални заболувања. Наспроти ова, треба да се обрне посебно внимание на овој тип на болест и да се разгледаат сите суптилностите на манифестацијата, причините, методите на дијагностицирање и методите на лекување.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Вродна хиперплазија на ендометриумот (појавување симптоми: 5 од 16)

Вродената хиперплазија на ендометриумот е патолошка пролиферација на ендометријалното ткиво. Како што напредува болеста, тие се згуснуваат и згуснуваат. Како резултат на тоа, може да се развие рак. Оваа патолошка состојба предизвикува нарушување во работата на целиот репродуктивен систем на една жена. Жените од репродуктивна возраст и менопауза се најмногу подложни на болест.

...
Сигмоиден карцином (појавување на симптоми: 5 од 16)

Сигмоиден рак - малигна лезија на подрачјето на дебелото црево, локализирано во левиот долен стомак. Клиничарите го нарекуваат ракот на сигмоидниот дебелото црево незабележлив убиец, бидејќи првите знаци на прогресија се манифестираат само во подоцнежните фази на онколошкиот процес. Прогнозата обично е умерено поволна, ако навремено се дијагностицира тумор на рак и се врши целосен третман.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .