Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Салпинго-офоритис: симптоми и третман

Салпинго-офоритис - главни симптоми:

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

Причината за развојот на болеста е, по правило, гонокок. Исто така, болеста може да предизвика стрептококи, ентерококус, кламидија или E. coli . Воспалението во јајниците и цевките на матката може да се набљудува истовремено (често воспаление влијае на јајниците прво, а потоа оди до oviducts). Воспалителниот процес се протега до епителот на јајниците, фалопиевите туби, како и нивната мускулна мембрана. После тоа, лезиите започнуваат да се развиваат во погодените области со гној или серозни содржини.

Причини

Меѓу главните причини кои предизвикуваат билатерален салпинго-офоритис, емитуваат:

 • хипотермија (тоа доведува до, на пример, носи тенки хулахопки на студ);
 • секојдневен секс. Исто така, развојот на патологијата може да доведе до сексуален контакт за време на менструацијата;
 • различни стресови.

Како по правило, патогенот влегува во ткивото на гениталните органи преку:

 • лимфа (со лимфен проток);
 • крв (хематоген);
 • растечка патека (од вагината преку цервикалниот канал, а потоа во матката празнина и цевки);
 • опаѓачки начин (во абдоминалната празнина на сигмоидот или цекумот).

Откако патогените микроорганизми ќе влезат во мукозната мембрана, таму започнува воспаление и се шири кон мускулните структури. По некое време, абдоминалната празнина, површината на јајниците и другите ткива во близина се вклучени во воспалителниот процес. По појавата на овулацијата, инфективните бактерии влегуваат во корпус лутеумот и продолжуваат да се развиваат во јајниците. Како резултат на тоа, погодените области на цевките и јајниците се спојат во едно ткиво.

Фази и видови на болест

Постојат три фази на развој на болеста (во зависност од природата на курсот):

 • акутна фаза. Во оваа фаза на прогресијата на патологијата, пациентот чувствува остра и силна болка во долниот дел на стомакот, кои се придружени со треска и вагинален исцедок со непријатен мирис. Болката понекогаш зрачи на долниот дел на грбот. Ако не го третирате акутниот салпинго-офоритис, тогаш станува субакутен;
 • субакутна фаза. Развиени во фалопиевите туби или јајниците. Инфекцијата може да влезе во гениталиите од други органи погодени од патогенот, како и заедно со лимфата или крвта. Симптомите на субакутната фаза на развој на болеста вклучуваат висока температура, присуство на треска, општа слабост, отекување на долниот дел на стомакот. Покрај тоа, пациентот е загрижен за болката во долниот дел на стомакот, особено за време на сексуалниот однос. За субакутен период кој се карактеризира со продолжена ремисија;
 • хронична фаза. Се развива, ако пациентот не дојде до лекарите во времето. Хроничниот салпингоофоритис се карактеризира со присуство на симптоми како што се болка во долниот дел на стомакот или во лумбалниот регион, проблеми со менструацијата. Ремисија на болеста може да се случи во текот на неколку години. Влошувањето на процесот може да се појави во секое време, но најчесто се случува во студената сезона.

Во зависност од локацијата, се разликуваат следните видови на воспалителни процеси:

 • левата страна - се јавува кога е зафатена левата фалопиева цевка;
 • десната страна - се појавува кога вистинската фалопиева цевка е оштетена од патогенот;
 • билатерален - се развива со истовремено уништување на фалопиевите туби. Тоа е потешка форма на болеста. Карактеристичен симптом на билатералниот салпингоохоритис е зголемување од 2 додатоци. Ако жената напредува во оваа одредена форма на болест, тогаш таа нема да може да остане бремена додека не се излечи целосно. Во овој случај, веднаш треба да контактирате со медицинската установа за дијагноза и третман. Како по правило, оваа патологија е целосно елиминирана со операција.

Симптоми на болеста

Салпингоохоритис

Постојат такви главни чести симптоми на болеста:

 • замор брзо доаѓа;
 • температурата се зголемува;
 • постои постојана слабост;
 • постојат нарушувања во органите на дигестивниот тракт (колитис или ентеритис);
 • се манифестираат болести на уринарниот систем, како што се циститис или пиелонефритис.

Локалните симптоми на болеста вклучуваат:

 • повреда на менструалниот циклус (полименореа или алгоменирена);
 • болки на лелекачки карактер во областите на препоните, кои можат да зрачат до долниот дел на грбот и сакрумот;
 • секрети кои имаат сериозен или гноен карактер, како и непријатен мирис.

Ако не обрнете внимание на овие симптоми и не добиете соодветен третман навремено, може да се развие неплодност . Затоа, пациентите кои не можат да забременат исто така треба да бидат прегледани од страна на лекар за присуство на оваа болест. Според статистичките податоци, симптомите на болеста кај околу 5% од жените се многу изразени. Конзервативните техники не секогаш го имаат посакуваниот ефект, па затоа прибегнуваат кон хируршкиот метод - отстранување на фалопиевата цевка.

Можно е да забремените, кои страдаат од оваа болест, но не секоја жена може да се размислува, бидејќи ризикот од развивање на ектопична бременост е многу висок.

Салпинго-офоритис и бременост може да постојат заедно, но забременувањето со оваа патологија е секогаш многу тешко. Но, уште потешко да го носат детето.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста се изведува врз основа на студија за историјата на жената, како и самата болест. Специјалист може да направи прелиминарна дијагноза на акутен салпингоофоритис, ако во својата медицинска историја дознае информации за абортуси, тешко раѓање, употреба на серпентина за да се спречи бременоста. Исто така е важно да се земе предвид присуството на симптоми карактеристични за билатералниот салпингоофоритис - абдоминална болка, треска и така натаму.

Исто така, во текот на дијагностиката се спроведуваат истражувања во лабораторијата. Тие вклучуваат крвен тест кој може да открие зголемен број на леукоцити (ова е индикатор за присуство на воспаление во телото). Лекарот исто така зема брис од вагината и цервикалниот канал. Ваквата анализа овозможува да се идентификува предизвикувачкиот агенс, како и да се утврди кои лекови се чувствителни на него.

Во текот на дијагнозата, се врши хистерозапингографија. Оваа техника е многу информативна. Посебен контрастен агент се вбризгува во матката, по што се зема Х-зраци.

Оваа болест може да бара дополнителни консултации на пациентот со други специјалисти, покрај гинекологот (хирург и уролог).

Третман на болести

Третманот на хроничен салпингоохоритис, како и неговите други сорти, се изведува со неколку техники. Оваа дијагноза не е реченица. Како по правило, жената чиј акутен или хроничен салпингоофоритис е откриен ќе биде упатен за хоспитализација.

Сега за третман на болеста со користење на следниве методи:

 • третман без лекови. Се изведува ако пациентот има хроничен салпинго-офоритис. Таа користи UHF-терапија, електрофореза или магнетна терапија. Исто така, како физиотерапевтски методи на лекување, лекарот може да препише пациент со дијадинамични струи или третман во санаториум;
 • третман со лекови. Тоа е пропишано за акутниот тек на болеста. Главната група лекови кои се користат за уништување на патогенот се антибиотици. Користени антимикробни средства со широк спектар. Постојат неколку режими за третман: првиот вклучува употреба на цефотаксим, цефтриаксон и други антибиотици. Втората шема вклучува земање линосамиди или флуорохинолони. Доста често, за да се избегне ширењето на хламидијалната болест, пациентот исто така пропишува макролид или доксициклин;
 • хируршка интервенција. Таквиот третман на салпингоохоритис се користи ако конзервативната терапија не го има саканиот ефект врз здравствената состојба на пациентот. Се користи методот на лапароскопија. Во овој случај, пациентот се инјектира во областа на растворот на перитонеумот со антибиотици.
Лапароскопија

Лекарско лекување обично трае од една недела до 10 дена. Потоа, истовремено подобрување на благосостојбата и елиминирање на воспалителниот процес, жената е отпуштена.

Меѓу народните лекови за третман се следниве:

 • прием на сок од компир на празен стомак. За да добиете сок од компири, треба да редите неколку компири на ситен ренде, да ги истиснете и внимателно да ја промешате добиената течност пред да се земе (скробот кој се содржи таму може да се смести на дното премногу брзо). За да се прошири вкусот на овој народен лек, се препорачува да додадете сок од морков или било кој друг сок. Преземањето на овој популарен лек помага да се елиминираат симптомите на болеста;
 • Девет пропорционален на лабрадија и Кермац. Додајте корен на марин за произведениот производ, а потоа и розова радија. Инсистирајте во текот на целата недела во раствор со алкохол од 50 степени, а потоа наутро и навечер ја пиете добиената тинктура на празен стомак;
 • ливада cornflower измешани заедно со clematis трева, како и zivuchka. Се меша мешавина со еден литар топла вода и се вметнува преку ноќ, по вриење 5 минути. Овој народен лек се препорачува да се пие пред оброците 3 или 4 пати на ден, секој пат со 100 грама.

Вреди да се запамети дека народните лекови можат само да ги ублажат симптомите, а нивната употреба мора да биде координирана со вашиот лекар. Инаку, неконтролираната употреба на било какви рецепти може да доведе до компликации. Во никој случај не може да се само-лекува. Треба да контактирате со квалификуван специјалист за да се дијагностицира, да се идентификува причината за развојот на патологијата и да се справи со болеста.

Превенција на болести

За салпинго-офоритис никогаш не вознемирува жена, таа треба да следи неколку едноставни правила:

 • користете контрацепција за време на сексуалниот однос. Тие вклучуваат тип на контрацепција (кондоми), како и локален тип (масти, супозитории - кај луѓето "свеќи", таблети за вагинална употреба). Тие мора да се користат од првиот сексуален однос и во сите случаи кога жената не планира да забремени дете. Секогаш мора да се запомни дека пристојноста на партнерот сѐ уште не е апсолутна гаранција за отсуството на неговите сексуално преносливи инфекции;
 • оди со партнер за испитување. Може да бидете испитани од уролог пред да се случи првата интимност. Вреди да се напомене дека само еден сексуален однос, во кој средствата за контрацепција не се користат, може да предизвика пренесување на болеста;
 • избегнувајте генитално-анален однос ако хигиенските процедури не се извршени, како и во случаи кога контрацепцијата не се користи;
 • развиваат диета за себе, која ќе ги вклучува сите потребни витамини и минерали. Неопходно е да се одржи соодветно ниво на имунитет. Можете да побарате помош од нутриционист. Тоа ќе помогне да се создаде рационално мени.

Ако ги имате првите симптоми на болеста, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Salpingo-ooferitis и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Параметритис (појавување симптоми: 7 од 13)

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 7 од 13)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Pelvioperitonitis (појавување симптоми: 6 од 13)

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...
Флебитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Флебитис е болест на вените што предизвикува воспаление на нивните васкуларни ѕидови. Оваа болест е главно важна за долните екстремитети - флебитис, чии симптоми се појавуваат во овој случај, се појавува во однос на позадината на варикозната болест која е релевантна за пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .