Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бартолинитис: Симптоми и третман

Бартолинитис - главни симптоми:

Бартолинитис е воспалителен процес во бартолинската жлезда на предградието, предизвикано од неспецифични микроорганизми од испуштањето на пиогената флора. Најчесто, овие микроорганизми се претставени со стафилококи и гонококи, ретко стрептококи, трихомонади и Е. coli. Повеќето случаи на болеста се најдени кај жени на возраст од 20 до 40 години.

Причини

За време на блокадата на Бартолиновата жлезда, циста се појавува во вагиналниот дел, кој е исполнет со течност. Оваа болест сама по себе не е поврзана со инфекции, но може да биде предизвикана од нив. На пример, патогени на инфективниот тип на болеста може да бидат гонококи, стафилококи , E. coli или кламидија.

Инфекцијата влијае на каналите на жлездата, преку кои секретите на вагината се секретираат (честа причина за вартолинитис). Бартолинската жлезда е одговорна за производство на специјална слатка супстанца што го спречува сушењето во вагината. Познато е дека хормоналната заднина директно влијае на износот на секретираната секреција, а со почетокот на менопаузата престанува да се произведува лубрикант за вагината. Исто така, секрецијата може да престане ако пациентот претходно претрпел операција.

Главните причини за лекарите од Бартолинитис вклучуваат:

 • воспалителен процес во жлездата;
 • пад на инфекција во пресрет на вагината од уретрата;
 • незаштитен секс со превозникот;
 • физичко затнување на жлездата;
 • инфекција преку крв или лимфа;
 • непочитување на хигиенските правила (особено, за време на менструацијата);
 • присуството на мали повреди кои се резултат на гребење или се формираат по сексуален однос со мала влага на вагината;
 • носејќи многу тесна долна облека, што придонесува за нарушување на нормалната секрециска струја, што предизвикува стагнација. Во исто време, патогените бактерии лесно можат да влезат во жлездата
 • присуство на хронични болести во телото. Тие вклучуваат и пиелонефритис и обични кариес ;
 • имуни нарушувања;
 • хипотермија;
 • пренесените операции (на пример, абортус) кои биле извршени со прекршување на санитарните стандарди. Исто така, честопати причината за Бартолинитис станува неусогласеност со хигиената на пациентот и препораките на лекарот во постоперативниот период.

Ако инфекцијата во жлездата не се појави за прв пат, тогаш лекарот може да ве советува да направите посебна процедура која ќе го спречи повторувањето на патологијата. Во медицината, тоа се нарекува марсуларизација.

Ако ја започнете болеста и го оставите Бартолинитис без соодветно лекување, добиената циста може да расте до големината на бисер или дури и пилешко јајце. Вообичаено, жените кои се на возраст за престој се болни, сепак, постојат случаи кога е забележан акутен бартолинитис кај постарите жени. Ако пациентот е постар од 40 години, секој лекар прво ќе ја испрати на биопсија на клетките на новата циста за да се осигура дека нема клетки на ракот. Во овој случај, ракот на Бартолин е ретка појава. Кога вартолинисот во произведената мукус лесно може да открие нечистотии на гној.

Видови болести

Хроничниот бартолинитис се карактеризира со непрогресивен тек. Се развива постепено, а најраната фаза е каналикулитис (воспаление во каналот на тајната на жлездата). Во суштина, каналикулитисот е еднонасочен процес. Однадвор, неговите симптоми се црвенило на дупката во каналот на излезот на тајната, мала количина на мукозни секрети кои содржат гној. Во овој случај, кожата на малите лабини станува толку мека што преку него лесно може да го почувствувате болниот канал. Ролерот, каде што се развива воспалителниот процес, кога се притиска, ослободува капка од гној што пациентот треба да го даде за бактериолошки преглед.

Во зависност од текот на болеста, овие форми на бартолинитис се разликуваат:

Бартолинит
 • остар тип. Акутен вартолинис се развива еднострано, се движи од каналикулитис до акутна форма. На почетокот на болеста, кожата околу зафатените ткива малку црвено. Жените се жалат на остри болки во погодената област, особено при одење или седење. На палпација, може да се најде проширен канал на жлездата, како и потечени мали или големи магии во областа на инфекцијата. Како резултат на акумулацијата на гнојни секрети во делови на жлездата кај жените, може да се открие лажен апсцес;
 • субакутен тип. Се развива по акутните манифестации на болеста. Таа има слични, сепак, помалку изразени симптоми, и општи и локални. Може да се заврши со апсолутно опоравување на пациентот;
 • хроничен тип. Хроничниот бартолинитис може да не се појавува со месеци или да има многу придушени симптоми. Пациентите се жалат на помали болки при сексуален однос. Формата на влезот на вагината со оваа болест може да ја земе формата на срп поради скрининг на неговата инфилтрација;
 • рекурентен тип. Менструацијата, хипотермијата, различните претходни операции итн., Можеби биле фактори на рецидиви.

Еден од типовите на болеста е лажен апсцес. За време на нејзиното појавување во жлездата се натрупува гној. Апсцесот се карактеризира со вакви чести симптоми:

 • акутен тек на болеста. Една жена се жали на болка, која најмногу се изразува во лабите, каде што се развива апсцес. Исто така, пациентот има значително зголемување на телесната температура, што е придружено со слабост;
 • болките стануваат посилни за време на физичка активност, сексуален однос или седење.

Како што локалните симптоми испуштаат:

 • мачнини отечени и воспалени;
 • црвенило на кожата во погодената област, додека ја одржуваат нивната подвижност;
 • палпацијата на лабијата мајора е многу болна за пациентот.

Лажен апсцес се разликува од вистинскиот апсцес само во отсуство на флуктуации (омекнување на воспалената област). Вистинскиот апсцес се карактеризира со појава на капсула, каде што има гнојни содржини.

Вистински апсцес може да се дијагностицира за следниве чести симптоми:

 • влошување на општата состојба на жената, која е придружена со висока температура на нејзиното тело (до 40 степени). Во овој случај, пациентот ги има сите знаци на интоксикација;
 • болка во големи или мали магии, каде што се формира циста. Тие често се интензивираат, стануваат пулсирачки;
 • бројот на леукоцити се зголемува , како и брзината со која се раствораат еритроцитите во крвта ( ESR ).

Како што се забележани локални симптоми кај бартолинитис:

 • отекување на лабијата мајора на местото на оштетување на ткивото. Понекогаш отокот достигнува до 7 сантиметри во дијаметар;
 • вкочанетост на кожата преку едем. Кожата има нездрава светло-црвена боја;
 • отечени лимфни јазли во препоните (овој симптом не се појавува секогаш).

Чирови можат да се отворат. По отворањето на апсцесот, пациентот се чувствува многу подобро: нејзината телесна температура се намалува, нејзините болни сензации стануваат намалени.

Бартолинитис за време на бременоста е доста опасна болест, бидејќи отворањето на апсцес може да предизвика фетална инфекција со гонококи или трихомонаси. Ако периодот на гестација е мал (до 13 недели), тогаш болеста најверојатно ќе го уништи фетусот, бидејќи инфекцијата со било која патогена бактерија на фетусот во овој период е неприфатлива.

Симптоматологија

Хроничната форма на Бартолинитис може да трае незабележана од жена. Таа повремено се жали на болки во нејзините генитални усни или непријатност за време на сексот. Најчест исход на хроничната форма на болеста е формирањето на цисти. Ако не е многу голем, тој нема да му даде на сопственикот посебна непријатност, која постоела во телото за многу години. Ако се појави воспаление на цисти, се појавуваат следниве симптоми:

 • непријатност во надворешната генитална област. Тие се манифестираат за време на физичка активност или дури и седење;
 • болка на погоденото ткиво;
 • зголемување на температурата до 39-40 степени;
 • општа слабост;
 • главоболка, треска;
 • црвенило на кожата во областа на оток;
 • отворање на циста неколку дена по нејзиното формирање.

Дијагностика

Лекарот ќе може точно да се дијагностицира само врз основа на податоците добиени од:

 • бактериско сеење;
 • испитување на пациентот;
 • собирање на историјата на болеста - кога симптомите првпат се појавиле, што биле и така натаму;
 • колпоскопија;
 • спроведување ПЦР.
Колпоскопија

Колку побрзо жената оди на лекар, толку повеќе шанси таа мора да потроши помалку пари за лекување на болеста што се појави и целосно да се опорави.

Третман на болести

И покрај фактот што апсцесот понекогаш се отвора независно (што доведува до подобрување на благосостојбата на жената подолго време), не треба да ја одложувате посетата на докторот. Факт е дека апсцесот не може да се отвори надвор, дозволувајќи гној да излегува по каналот на секрецијата, но внатре, што предизвикува инфекција и топење на ткивата. Затоа, неопходно е да одите кај гинекологот.

За третман на Бартолинитис, користете конзервативен и хируршки третман.

Конзервативните методи не обезбедуваат операција поради задоволителна состојба на пациентот. Третманот со бартолинитис се врши на стационарна основа. Ако текот на болеста е белите дробови, тогаш може да се излечи и дома, со помош на народни рецепти. Главен услов е строга придржување кон медицинските рецепти.

За конзервативен третман се користеле антибиотици, разни супозитории (супозитории), како и лекови против треска и лекови против болки. Антибиотиците се пропишани за да се елиминира инфекцијата што предизвикала воспаление. Терапијата е од една до две недели. Како по правило, првите се пропишани антибиотици со широк спектар. Промената на лекот се јавува само по добивање на резултатите од бакposev. Оваа анализа овозможува да се идентификува чувствителноста на инфекцијата на одредени лекови.

Покрај тоа, болеста може да се третира со физиотерапевтски постапки. Тие вклучуваат UHF-терапија, магнетна терапија и други. Тие се помош што се користи за отстранување на болката и воспалението.

Хируршкото лекување се изведува ако конзервативните методи или се покажале како неефективни или не можат да се користат поради некоја причина. Во овој случај, за да се отстрани воспалението, се изведува операција, при што гнојната содржина целосно се извлекува од апсцесот, а потоа се внесува 3% раствор на водород пероксид во шуплината. Со цел да се обезбеди одливот на гнојни секрети, специјалната цевка се вметнува во жлездата, која се отстранува после неколку дена. Паралелно, жените се пропишани со антибиотици и супозитории. Употребата на свеќи ќе помогне во спречувањето на болеста во иднина.

Хируршки третман на бартолинитис

Кога пациентот се третира за болест, таа мора да престане да има секс, да избегне претерано ладење на телото и да се придржува на одмор во кревет.

Третманот со бартолинитис дома се врши кога природата на болеста не е акутна. Присутниот лекар треба да биде свесен за сите лекови и мерки кои ги презел пациентот. Ако пациентот има народни лекови, рецептите за кои таа се најде сама или примила од роднини, нивната употреба треба да се разговара со гинеколог. Тој ќе помогне да се утврди дали да се третира девојчето со овој или оној лек и како тоа може да влијае на здравјето на неговиот пациент.

Меѓу популарните популарни рецепти, чија употреба, како и секоја друга дрога, треба да се координира со вашиот доктор, има следново:

 • орално земам сецкани ореви (кернели) со мед. Можете да додадете лук, како и мала количина фини зрна од копра. Измешајте ја смесата и пијте на празен стомак не повеќе од 4 пати на ден;
 • орално ја земе супата, која вклучува валеријана корен, борови гранки, ливади и орев лисја. Овој народен лек помага брзо да ги елиминира симптомите на вартолинитис;
 • орално се мелени лисја на алое, кои се мешаат со мед и суво црвено вино. Потребно е да се напие народен лек 4 пати на ден;
 • орално, може да го земете производот подготвен според следниот популарен рецепт. Неопходно е да се земе еднаков сооднос на конска опашка и pikulnik, исландски мов. Додадете малку коприва и сето тоа се прелива со жешка вода. Следно, треба да се вари мешавината 10 минути на тивок оган. Земете народен лек треба да биде 3 пати на ден. Тоа помага да се елиминираат симптомите на болеста;
 • да се бања со додавање на еукалиптус лисја, дабови кора и цвеќиња од камилица.

Превенција

Превенција на вартолинитис вклучува:

 • отфрлање на случаен и незаштитен секс;
 • периодични (минимум еднаш годишно) посети на гинеколози;
 • носејќи не многу тесна долна облека направена од природни материјали;
 • хигиена;
 • земајте некои лекови со претпазливост (хормони, антибиотици, итн.);
 • правилна исхрана, која вклучува витамини неопходни за одржување на имунитетот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вартолинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Генитални брадавици (појавување симптоми: 5 од 10)

Гениталните брадавици се мали лезии кои влијаат на органите на репродуктивниот систем. Ретко, во анусот или на оралната мукоза можат да се формираат мали носали на месо од месо. Излези може да бидат единечни или во голем број. Во вториот случај, тие често се спојуваат едни со други, сосема ја погодија областа.

...
Параметритис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...
Борелиоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Инфективна мононуклеоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .