Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериска вагиноза: Симптоми и третман

Бактериска вагиноза - главните симптоми:

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

Етиологија

Главните преципитирачки фактори во бактериската вагиноза вклучуваат следново:

 • долгорочна употреба на антибиотици;
 • дауширање;
 • цревна дисбиоза ;
 • облечен синтетички, тесни лен;
 • недостаток на лична хигиена;
 • употреба на контрацептивни средства со сомнителен квалитет;
 • употреба на контрацептивни супозитории.

Бактериската вагиноза најмногу се развива кај оние жени кои често ги менуваат сексуалните партнери. Исто така изложени на ризик треба да бидат жени кои често се во стресни ситуации, имаат нарушување во работата на хормоналната позадина и го ослабуваат имунитетот. Всушност, постојат неколку причини за развој на инфективниот процес.

Симптоматологија

Бактериската вагиноза има изразени симптоми. Но, да се почне да се третира такво прекршување е можно само по точна дијагноза од страна на гинеколог. Да се ​​само-лекувате е неприфатливо, затоа што само може да го влоши текот на болеста.

Како што се развива бактериска вагиноза, може да се забележат следниве симптоми:

 • остар, непријатен мирис од вагината;
 • чувство на печење, особено при мокрење;
 • чешање и горење за време на сексуалниот однос;
 • пониска абдоминална болка.

Испуштањето е доста изобилство (до 30 mg на ден). Имајте остар мирис, сива боја и течна конзистентност. Симптомите и празнењето по секс се особено подобрени.

Вреди да се напомене дека во некои случаи болеста не може да даде апсолутно никакви симптоми, што во голема мера ја комплицира дијагнозата.

Во исто време, важно е да се разбере дека присуството на такви симптоми не е секогаш претходник на бактериската вагиноза. Симптомите од оваа природа може да укажуваат на други заболувања на урогениталните и репродуктивните системи на жените.

Патогенеза

Секоја жена има своја сопствена бактерија во вагината, која се нарекува микрофлора. Главните бактерии во здравата микрофлора се лактобацили.

Кога се инјектира во микрофлора на странска инфекција, лактобацилите се заменуваат со анаеробни микроорганизми. Како резултат на тоа, почнува да се развива инфективен процес, односно бактериска вагиноза или вагинална дисбактериоза . Претходното име на оваа патологија е гарнелелоза .

Според официјалните медицински статистики, денес бактериската вагиноза се дијагностицира кај 20% од вкупната женска популација на планетата. Возрасна група - од 18 до 50 години.

Дијагностика

Симптомите сами по себе не се доволни за точна дијагноза на бактериска вагиноза, дури и ако се изрекуваат. Целосна дијагноза на болеста се врши преку личен преглед од страна на гинеколог, појаснување на историјата, анализа на симптоми. Врз основа на ова, лекарот пишува упат за лабораториски тестови. Само по завршувањето на сите горенаведени процедури, можно е да се направи точна дијагноза и да се пропише правилен третман на вагиналната дисбиоза.

Лабораториски методи за истражување вклучуваат такви постапки:

 • вагинален тест;
 • уринализа ;
 • проучување на инфективни клетки.

Треба да се напомене дека дијагнозата не е насочена само кон потврдување на дијагнозата, туку и при идентификување на бројот на заразни клетки и поставување на вистинската причина за формирање на патолошки процес.

Бактериска вагиноза за време на бременоста

Тоа е императив за лекување на бактериска вагиноза за време на бременоста. И порано, толку подобро и за мајката и за детето, бидејќи болеста во текот на бременоста може да доведе до такви компликации како што се:

 • инфекција на фетусот во матката;
 • предвремени контракции;
 • предвремено породување;
 • излив на амнионска течност пред предвиденото.

Патогенеза за време на бременоста

Микроблорните бактерии се катализатор за биохемиската реакција помеѓу фетусот и биолошката мајка. Како резултат на тоа, започнува производството на супстанца наречена простагландин. Неговиот состав е многу сличен со хормоните, што доведува до предвремени контракции. Покрај тоа, таквата повреда во микрофлората може да предизвика инфекција на амнионската течност и самиот фетус. Последиците од ова може да бидат најтажни - од тешката патологија на детето до смрт.

Бактериската вагиноза за време на бременоста бара итен третман и постојан медицински надзор. Во раните фази на третманот на вагиналната дисбиоза ефикасно и ако се прави правилно, тогаш не се развиваат компликации.

Видови и квантитативен состав на микрофлора на вагината на жена со бактериска вагиноза

Третман

Пред започнување на третманот за бактериска вагиноза, неопходно е да се утврди точната причина за болеста. Третманот обично се изведува во две фази. Првиот е третманот чија цел е елиминирање на патогените кои го предизвикале почетокот на инфективниот процес. Во втората фаза на третман на бактериска вагиноза, микрофлората се колонизирана со здрави бактерии на млечна киселина.

Основата на третманот со лекови е употребата на супозитории - метронидазол и клиндамицин. Таквите антибиотици во форма на вагинални супозитории даваат добри резултати уште од самиот почеток. Болката и горењето речиси целосно исчезнуваат по воведувањето на 2-3 свеќи. Но, тоа не значи дека болеста е целосно повлечена. Никогаш не треба да се прекине третманот.

Исто така вреди да се обрне внимание дека е можно да се користат вагинални супозитории за вагинална дисбактериоза само со лекарска рецепт. Дозата и времетраењето на земање на апчиња и супозитории ги пропишува само гинекологот, имајќи ја предвид општата состојба на пациентот и сериозноста на текот на нејзината болест.

Бактериска вагиноза

Третманот на бактериска вагиноза може да доведе до прогресија на други заболувања во заднина. Најчесто тоа е дрозд . Затоа, заедно со свеќи, дисбактериозата на вагината е пропишана лекови за спречување на дрозд.

Ако после третманот бактериската вагиноза повторно се манифестира, симптомите стануваат поизразени, треба да го преиспитате и да го повторите третманот.

Исто така е важно да ја разгледате вашата исхрана за време на третманот. Правилната исхрана во комбинација со терапијата со лекови дава добри резултати. Исхраната треба да вклучува такви производи:

 • биокефир;
 • јогурт;
 • кисела зелка.

Исто така е важно да се даде на телото потребните витамини за зајакнување на имунолошкиот систем.

За време на третманот, треба целосно да го напуштите сексуалниот однос, дури и со кондом. Доколку сексот се случи, разгледајте го следново: вагиналните супозитории го уништуваат кондомот. Затоа, подобро е да користите апчиња за контрацепција за овој период.

Прогноза

Повредата на вагиналната микрофлора не е опасна по живот болест. Но, без третман, може да доведе до сериозни компликации. Жените кои претрпеле болест се повеќе подложни на воспалителни процеси на урогениталниот систем, инфекции. Но, ако терапијата со лекови започне навремено и ќе се стави крај, не може да има компликации.

Превенција

Целосно елиминирање на нарушување на таков план е речиси невозможно. Но, можете да го минимизирате ризикот од неговото формирање. За ова треба да ги примените следниве правила:

 • испитување од гинеколог најмалку 2 пати годишно;
 • не можете да носите тесна, синтетичка долна облека;
 • треба да ја следи личната хигиена;
 • Пожелно е целосно да се елиминира честата промена на сексуалните партнери.

За било какви симптоми, треба да побарате медицинска помош, а не да се прибегнува кон совет од пријатели, форуми и само-лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериска вагиноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вагинална дисбактериоза (појавување на симптоми: 4 од 8)

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

...
Вагинална кандидијаза (појавување на симптоми: 4 од 8)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Рајтер-ова болест (појавување на симптоми: 4 од 8)

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување на симптоми: 4 од 8)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Ендоцервикоза (појавување на симптоми: 4 од 8)

Ендоцервикозата е патолошки процес поврзан со промена на епителниот слој на грлото на матката. Ако процесот стане долготраен, тоа влијае на цервикалниот канал, што предизвикува делумно уништување на мембраната.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .