Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ГИТ, уринарен систем

Во модерни услови на живот, полн со постојан стрес, нездрава исхрана и неповолни услови што ги има животната средина, телото не може да одговори на влијанието што го имаат, што особено влијае на гастроинтестиналниот тракт. Инциденцата на оваа област секоја година се зголемува само со најчесто забележана транзиција кон хроничната форма. Ова може да се избегне без да се игнорираат симптомите што се јавуваат, како и со елиминирање на само-третман, што влошува во повеќето случаи текот на болеста.

Хроничниот холециститис е воспалителна болест која влијае на жолчното кесе. Патолошката активност на условно патогени микроорганизми придонесува за нејзината прогресија. Почесто патологија се дијагностицира кај пациенти постари од 40 години. Жените се повеќе склони кон хроничен холециститис. Кодот за ICD-10 е K81.1.

...

Хроничен холецистопанкреатитис е болест кога панкреасот и жолчното кесе се воспалени истовремено. Наспроти ова, постои нарушување на процесот на варење на масти и јаглени хидрати, распаѓање на протокот на жолчката и ослободување на дигестивни ензими. Ваквите промени доведуваат до појава на специфични симптоми.

...

Хроничниот цистит е воспалителен процес во областа на мочниот меур. Фактор кој провоцира е инфекција од бактериска или паразитарна природа. Во главната ризична група на жени. Кај мажите, циститисот е многу поредок. Според статистичките податоци, оваа болест најмалку еднаш во секој живот секоја жена била болна.

...

Целијачната болест е хронична болест на тенкото црево, во која постои повреда на неговата работа. Оваа болест се карактеризира со нетолеранција на глутенскиот протеин, поради што патологијата го добила второто име - глутената ентеропатија. Симптомите се најизразени во детството, но постарата личност е, толку помалку знаци на болест ќе бидат изразени.

...

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...

Болест кај кој оштетување на внатрешните органи, особено гастроинтестиналниот тракт и генитоуринарниот систем, поради пенетрацијата на гелмините во телото, што ги претставуваат крвните флеки и се манифестираат како токсични алергиски реакции, се нарекува шистозомијаза. Видови на болеста Причини Симптоматологија Цревна шистозомијаза Гениторијална шистозомијаза Јапонска шистозомијаза Превенција на третман Крвните флукови се паразити од родот Шистозома кои се врзуваат за кожата на една личност и влегуваат во телото преку венската портална вена. Тогаш паразитите се ангажираат во положување на јајца и по нивното репродукција се јавуваат во човечкото тело и на тој начин предизвикуваат знаци на акутна и хронична слабост на телото. Шистозомијаза, исто така, ги има следните имиња: билијарница, полјана треска, шистозомијаза и катајама треска. Треска, бидејќи симптомите на болеста имаат само таква манифестација, а полжавот го карактеризира патогенот од кој паразитот. Шистозомијазата е рангирана на второ место во светот по маларија кај сериозни фатални заболувања. Наспроти ова, треба да се обрне посебно внимание на овој тип на болест и да се разгледаат сите суптилностите на манифестацијата, причините, методите на дијагностицирање и методите на лекување.

...

Езофагитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на хранопроводот. Манифестирање на металоиди, горење болка зад градниот кош и повреда на функцијата на голтање. Таа има акутна и хронична форма. Околу 40% од случаите во почетната фаза продолжува без особено изразени симптоми. Воспалението на езофагусот се протега на сите возрасни категории. Езофагитисот може да се манифестира кај деца на возраст под една година, кои имаат дефицит на езофагеален сфинктер.

...

Екстрофијата на мочниот меур е кршење на интраутериниот развој на детето, во кој мочниот меур се наоѓа надвор од абдоминалната празнина, а исто така има и недостаток на ѕид на предниот меур и абдоминален ѕид. Во исто време, урината се ослободува однадвор, најчесто во врска со поделбата на уретерот. Според Меѓународната класификација на болести (МКБ-10), екстрофијата на мочниот меур го има шифрата Q64.1.

...

Ентеритис е акутна инфламаторна лезија на тенкото црево, што доведува до директни нарушувања на неговата функционалност и дистрофични нарушувања во мукозата на желудникот. Во потешки случаи може да се развие дистрофија на целиот гастроинтестинален тракт на пациентот. Неволјата може да влијае и на возрасен и на дете. Најчесто дијагностициран хроничен ентеритис.

...

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...

Ентеропатија е колективен концепт кој подразбира развој на хроничен патолошки процес на не-воспалителна генеза. Како по правило, развојот на таквата болест кај возрасните или кај децата се должи на повреда или комплетен недостаток на производство на одредени ензими кои се вклучени во апсорпцијата и преработката на хранливи материи.

...

Енурезис е патолошко нарушување во кое пациентите доживуваат несакано ноќно (главно) мокрење. Енурезис, чиишто симптоми најчесто се забележани кај деца, сепак, може да се дијагностицира кај адолесценти и во одреден процент од возрасната популација, исто така, може да биде нарушување кај пациентите во текот на денот.

...

Ерозивниот антрален гастритис е воспалителен процес кој води до патолошки промени во антралниот регион на стомакот, кој е најблиску до дуоденумот. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во спротивно, може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи чир на желудник и внатрешно крварење. Последново е често фатално. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се предмет на ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

...

Ерозивниот езофагитис е гастроентеролошка болест, која се карактеризира со акутен воспалителен процес со оштетување на слузокожата на езофагеата. Во повеќето случаи, оваа болест е секундарна после акутно или хронично воспаление на хранопроводот.

...

Ерозијата на желудникот е кршење на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган. Карактеристична особина е тоа што нејзините подлабоки ткива не се подложени на процесот на болеста, и по заздравувањето ерозијата не остава траги зад себе. Оваа болест во комбинација со ерозивно оштетување на дуоденумот се наоѓа во петнаесет проценти од случаите на сите регистрирани заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

...

Нуклеарна жолтица е оштетување на мозочните клетки на новороденчето од страна на цитотоксичниот ефект на концентриран билирубин. Сепак, жолта боја на кожата, исто така, може да зборува за адаптација на телото на бебето кон надворешниот свет.

...

Дуоденален улкус е хронична болест на повторлива природа, чии манифестации се состојат во формирање на чир концентриран во ѕидот на засегнатиот орган. Дуоденален улкус, чии симптоми се појавуваат кај пациенти, главно во однос на позадината на инфекцијата од бактеријата Helicobacter pylori, има тенденција кон прогресија, поради што патолошкиот процес може исто така да го искористи стомакот и другите органи на дигестивниот систем.

...

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .