Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ГИТ, уринарен систем

Во модерни услови на живот, полн со постојан стрес, нездрава исхрана и неповолни услови што ги има животната средина, телото не може да одговори на влијанието што го имаат, што особено влијае на гастроинтестиналниот тракт. Инциденцата на оваа област секоја година се зголемува само со најчесто забележана транзиција кон хроничната форма. Ова може да се избегне без да се игнорираат симптомите што се јавуваат, како и со елиминирање на само-третман, што влошува во повеќето случаи текот на болеста.

Микрометурија - висока содржина на црвени крвни клетки во урината, која може да се открие под микроскоп во лабораториски услови. Укажува појава на патолошки процеси во генитоуринарниот систем на телото. Често болеста е забележана кај мажите, кај жените многу помалку.

...

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

...

Фекалната инконтиненција (или енкопресија) е нарушување во кое се губи способноста за контрола на дефекацијата. Фекалната инконтиненција, симптоми кои главно се забележани кај деца, манифестирајќи се кај возрасните, обично се поврзува со релевантноста на одредена патологија од органско ниво (формирање на тумор, траума, итн.).

...

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

...

Неврогенски мочен меур - нарушување на функционирањето на мочниот меур, што е предизвикано од дефект на нервниот систем. Треба да се напомене дека и други болести со слична клиничка слика исто така може да се користат со ист термин. Болеста може да биде речиси иста кај жените и мажите.

...

Нетолеранцијата на лактоза е прекршување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со целосна или делумна неперцепција на лактоза. Овој патолошки процес се должи на недостатокот на ензим кој е одговорен за преработка на млечни производи - лактаза. Првите симптоми може да се појават во адолесценцијата и возраста. Треба да се забележи дека нетолеранцијата на лактоза кај доенчињата е исклучително ретка.

...

Неспецифичен улцеративен колитис (абс. НУК) е хронична инфламаторна болест која влијае на цревата. Неспецифичниот улцеративен колитис, чии симптоми предизвикуваат развој на карактеристични улцерации на површината на слузокожата на органот, може да предизвика сериозни компликации, кои се движат од цревни крварења и завршуваат со стеснување на цревниот ѕид за време на доцниот развој на болеста како што е колоректалниот карцином.

...

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...

Нефрозата е група на патолошки процеси во кои бубрежните тубули се првенствено погодени. Овие нарушувања се дистрофични, односно хемискиот состав на клетките и ткивните промени, функционирањето на бубрежните тубули е оштетено. Сите овие процеси се случуваат во кршење на метаболизмот на маснотии и протеини.

...

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...

Нефропатија е патолошка состојба која се карактеризира со лезија на гломеруларниот апарат и реналниот паренхим. Како резултат на тоа, функционалноста на органот е значително намалена, што може да предизвика прогресија на опасни компликации. Етиологијата на болеста е доста разновидна. Вреди да се напомене дека бубрежната нефропатија напредува полека и во раните фази на развој, симптомите може да не се појават. Затоа, самиот човек дури и не сфаќа дека развива таква опасна патологија.

...

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

...

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...

Ноктурија е болест на генитоуринарниот систем, чиј главен симптом е зголемување на мокрењето за уринирање ноќе. Луѓето со оваа болест често одат во тоалет во текот на ноќта, поради што спиењето е нарушено, а лицето чувствува уморни и намалени перформанси. Треба да се напомене дека разговорот за ноктурија може да се случи само кога лицето оди во тоалет ноќе најмалку 2 пати, и за тоа нема предиспонирачки фактори, како на пример прекумерно количество течност пред спиење.

...

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...

Олигуријата, или намалувањето на екскрецијата на урина, не е болест сама по себе, но се смета дека е симптом кој укажува на проблем со бубрезите или уринарниот систем како целина. Се јавува кај деца, адолесценти и возрасни.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .