Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ГИТ, уринарен систем

Во модерни услови на живот, полн со постојан стрес, нездрава исхрана и неповолни услови што ги има животната средина, телото не може да одговори на влијанието што го имаат, што особено влијае на гастроинтестиналниот тракт. Инциденцата на оваа област секоја година се зголемува само со најчесто забележана транзиција кон хроничната форма. Ова може да се избегне без да се игнорираат симптомите што се јавуваат, како и со елиминирање на само-третман, што влошува во повеќето случаи текот на болеста.

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...

Инверзија на цревата - акутна интестинална опструкција, која почнува да напредува поради ротацијата на цревата околу мезентеричната оска. Исто така, може да настане поради извртување на одреден дел од цревата заедно со мезентеријата околу оската (процесот е проследен со изразена оштетена циркулација на крвта). Најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца под една година. Ова се должи на фактот што нивната перисталтика сеуште не е целосно нормализирана, така што дел од тенкото црево може да влезе во дебелиот.

...

Запек е проблем кој се претежно засрамен да зборува отворено, проблем на кој било начин презентиран од медиумското рекламирање како дрога чија цел е елиминација, и проблем што значително го нарушува квалитетот на животот и општата состојба на оние пациенти кои ја доживеале. Запек, чии симптоми на еден или друг начин и зачестеноста на појавата се запознаени со скоро сите, има голем број на особини кои денес ќе ги научиме подетално.

...

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...

Илеус или интестинална опструкција - патологијата е поврзана со кршење на преодот преку цревата предизвикани од блокада, компресија, преклопување, спазам или нарушувања на циркулацијата, проблеми со нервна поддршка. Главните симптоми се: грчеви во стомачната болка, гадење, повраќање, задржување на столицата и ослободување на гас.

...

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...

Интерстицијален нефритис е честа болест која се карактеризира со акутно или хронично абактериско воспаление на интерстицијалното ткиво и бубрежни тубули. Болеста е независна нозолошка форма. Неговите симптоми се на многу начини слични на оние на пиелонефритис, но постојат значителни разлики.

...

Интерстицијален цистит е не-инфективно воспаление кое се карактеризира со лезии на мочниот меур, при што лигавицата не ги извршува своите заштитни функции целосно. Ова се должи на нарушување на интегритетот на ткивата лоцирани под мукозната мембрана, што предизвикува хроничен процес на воспаление. Со ова нарушување ѕидовите на овој орган се компактираат, што доведува до намалување на нејзината големина. Често болеста се дијагностицира кај жени на возраст над четириесет години.

...

Инфарктот на бубрегот е патологија, поради развојот на кој се јавува смрт (некроза) на бубрежните ткива. Причината за оваа состојба е ненадејниот прекин на протокот на крв низ бубрежниот сад. Најчесто, оваа болест ги погодува луѓето од работоспособна возраст и пензионери.

...

Инфарктот на слезината е тешка состојба. Зборуваме за некротични промени во структурата на органите, што брзо се развива поради тромбоза, спазам на васкуларните елементи. Малиот исхемичен инфаркт на слезината не може да се појави воопшто, но обемните лезии секогаш се придружени со интензивна болка, непријатност и тежина. Зоната на нивната локализација е јасно дефинирана - ова е левиот хипохондриум.

...

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...

Ishuria - уринарна ретенција, која се карактеризира со неможност за празнење на мочниот меур. Ова е симптоматска манифестација на различни патологии: уролитијаза, повреди на уретрата, циститис, пиелонефритис, простатит. Проблемите со мокрењето се појавуваат поради примарна болест.

...

Калкулусниот холециститис е една од манифестациите на JCB, во кои се јавуваат депозити на калкулус во засегнатиот орган. Болеста не се манифестира долго време, но во периодот на егзацербација, кога еден или повеќе камења почнуваат да се движат по канал, а понекогаш и целосно го блокираат, се појавуваат симптоми на билијарна колика. Најчесто, луѓето со оваа патологија се пропишани хируршки интервенции, а најпосакуваната опција за операција е лапароскопска.

...

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...

Бубрежните камења се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камења со сол, вистинските камења во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...

Цревната кандидијаза е болест предизвикана од габите на родот Кандида, кои активно се развиваат во стомакот и цревата на луѓето, предизвикувајќи повреда на цревната микрофлора со развојот на најсилната дисбактериоза.

...

Катарлалниот езофагитис е лезија на мукозната мембрана на езофагусот, што е предизвикано од воспалителниот процес. Треба да се забележи дека во повеќето случаи, катарлалниот езофагитис е резултат на други гастроентеролошки болести, што е секундарно, но не се исклучува самостоен развој на патолошкиот процес.

...

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...

Цистата на црниот дроб е патолошка состојба која се карактеризира со формирање во ткивата на органот од шуплива форма на бениген карактер, ограничен на капсулата на сврзното ткиво. Во внатрешноста на цистата постои ексудат од различна природа (во зависност од видот на лезијата). Оваа болест се карактеризира со следните главни симптоми: гадење и емтичка потреба, тешка болка во областа на проекција на црниот дроб, диспепсија. При визуелен преглед, специјалист може да сугерира и присуство на цисти на ткивата на црниот дроб, бидејќи со таква патологија постои абдоминална асиметрија. Но, овој индикатор не е главен за дијагностицирање, бидејќи со таков симптом може да се појават многу патологии на црниот дроб и жолчниот меур.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .