Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентеритис: Симптоми и третман

Ентеритис - главни симптоми:

Ентеритис е акутна инфламаторна лезија на тенкото црево, што доведува до директни нарушувања на неговата функционалност и дистрофични нарушувања во мукозата на желудникот. Во потешки случаи може да се развие дистрофија на целиот гастроинтестинален тракт на пациентот. Неволјата може да влијае и на возрасен и на дете. Најчесто дијагностициран хроничен ентеритис.

Етиологија

Акутен ентерит може да се должи на такви причини:

 • вирусни заболувања;
 • несоодветна исхрана - прејадување на масни, зачинета, злоупотреба на алкохол;
 • труење со отровни производи;
 • токсично труење;
 • заразна болест на дигестивниот тракт.

Покрај тоа, акутниот ентеритис, како и хроничниот ентеритис, може да се развијат во однос на позадината на ваквите болести:

Злоупотребата на алкохол и постојаната конзумација на груба храна (храна за погодност, брза храна, масна и зачинета) речиси секогаш доведува до проблеми во гастроинтестиналниот тракт, вклучувајќи хроничен ентеритис.

Општи симптоми

Симптоми на ентеритис се изговара. Сепак, многумина во почетната фаза на развојот на болеста го збунуваат ова со труење со храна и не одат на лекар навреме.

Гледано како симптоми на ентеритис:

 • лабава столици (до 10-15 пати на ден);
 • висока температура;
 • главоболка, слабост;
 • бела плоча на јазикот;
 • татнеж во цревата.
Ентеритис

Во хроничен ентеритис, симптомите се уште поизразени:

 • пониска абдоминална болка;
 • надуеност;
 • слабост, слабеење;
 • обилен на јазик.

Во некои случаи, може да има значително зголемување на крвниот притисок и тремор на екстремитетите. Затоа, со вакви симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар. Особено ако симптомите се забележани кај деца. Дете од основно образование е најмногу подложно на развој на таква болест, бидејќи телото сеуште не ја развило потребната заштитна реакција.

Видови болести

Во медицината, овие видови на ентеритис се разликуваат:

 • парвовирусен ентеритис;
 • коронавирус;
 • грануломатозно;
 • ротавирусен ентеритис.

Треба да се напомене дека не сите горенаведени форми претставуваат опасност за човечкиот живот. Ентеритисот на парвовирус е опасен само за домашни миленици - мачки и кучиња. Како по правило, ретко се пренесува на луѓето.

Коронавирусен ентеритис е забележан само кај миленичиња и не претставува никаква закана за човечкиот живот. Како и во случај на парвовирус ентеритис, третманот треба да започне веднаш.

Подтип на ротавирус

Ротавирусен ентеритис е инфективна болест на тенкото црево. Како по правило, болеста од овој тип се дијагностицира кај деца, многу ретко кај постарите лица. Најчесто болеста се дијагностицира кај дете до 3 години.

Симптомите кај овој тип на болест се целосно во согласност со севкупната клиничка слика опишана погоре. Инфективниот патоген може да се пренесе на три начини:

 • преку апарати за домаќинство, храна;
 • од болно лице до здраво;
 • преку водата (реки, езера, јавни базени).

Во повеќето случаи, децата кои имале ротавирусен ентеритис развиваат имунитет.

Инкубациониот период обично трае од 15 часа до 2 дена. Најмногу акутна клиничка слика е забележана во првите часови на развој. Децата може да доживеат тешка интоксикација, па дури и губење на свеста за неколку минути. На детето му треба итна медицинска помош, бидејќи процесот на дехидратација може да започне, поради честите, лабави столици.

Третманот на ротавирусен ентерит кај деца е комплексен - диета и патогенетична терапија. Во почетната фаза на развојот на болеста, инфекцијата е добро третирана и не предизвикува никакви компликации. Но, со цел да се пропише точен, ефикасен курс на лекување, неопходно е да се спроведе испитување и да се открие причината за развојот на патологијата.

Вреди да се обрне посебно внимание дека значително подобрување на благосостојбата за време на ротавирусен ентеритис е забележано по 5-6 дена од третманот. Но, карантинот треба да се продолжи најмалку 2 недели.

Грануломатозен подтип

Грануломатозен ентеритис е карактеристичен за домашни миленици и добиток. Кај луѓето, оваа форма на болеста се нарекува Кронова болест . Клиничката слика е речиси целосно конзистентна со хроничен ентеритис. Сепак, кај деца под 5 годишна возраст, во почетната фаза на развој, болеста практично не може да се манифестира на било кој начин. Особено тешко да се дијагностицира болеста кај новороденчињата.

Причините за болеста може да бидат следниве:

 • генетска предиспозиција;
 • нездрава исхрана;
 • заразни болести на дигестивниот тракт.

Кај децата, може да се појават екстраинтестинални симптоми:

Ако било какви знаци на ентеритис се гледаат кај возрасни и деца, веднаш консултирајте се со доктор. Само-лекувањето може само да ја влоши ситуацијата и да доведе до сериозни компликации.

Дијагностика

Ендоскопски преглед

Како по правило, темелното испитување и анамнезата на болеста се доволни за почетната изјава за дијагнозата. Покрај тоа, дополнително се пропишуваат лабораториски тестови:

Само после тоа гастроентерологот може да препише правилен третман на ентеритис.

Бидејќи првичните знаци на ентеритис се слични на труење со храна, пациентот не оди на лекар навреме, што значително ја влошува состојбата - акутната фаза на болеста може да се претвори во хроничен ентеритис.

Третман

Ако пациентот е дијагностициран со ентеритис и во акутна и хронична форма, третманот се изведува само во болница. Покрај третманот со лекови, задолжителна е строга диета и одмор во кревет.

Бидејќи во периодот на прогресија на болеста постои значителен недостаток на ензими, специјални лекови се наменети за обновување на работата на гастроинтестиналниот тракт:

 • панкреатин;
 • фестивал;
 • панцитрат.

Ве молиме забележете дека дозата на лекови, начинот на нивното примање е пропишана само од лекарот кој го посетува. Неовластената употреба на лекови не е дозволена.

Исхрана

Покрај лековите, пациентот мора да следи строга диета и одмор во кревет. Диетата со ентеритис го спречува ингестијата на таквата храна:

 • зачинета, солена;
 • алкохол;
 • слатко
 • полупроизводи;
 • млеко;
 • храна варена во масло супа;
 • пушеле

Наместо тоа, исхраната со ентеритис подразбира вклучување во секојдневната исхрана на таквата храна:

 • кадри на вода;
 • ферментирани млечни производи (исклучено е млеко);
 • силен, а не слатки чај;
 • пијте многу вода.

Доколку правилно го третирате ентеритисот, со внесувањето на сите пропишани лекови и усогласеноста со режимот на исхрана, акутните симптоми исчезнуваат веќе 4-5 дена. Целосно опоравување се јавува по 1,5-2 недели стационарен престој.

Да се ​​само-лекува, дури и народни лекови, е неприфатливо. Неопходно е да се третира болеста само по точна дијагноза, и само во болница. Апсорбентните лекови и строгата исхрана речиси секогаш даваат позитивен резултат.

Превенција

Превенцијата на оваа болест е прилично едноставна. За да го направите ова, следете неколку едноставни правила:

 • балансирана исхрана;
 • усогласеност со сите хигиенски стандарди;
 • темелна обработка на сите производи.

Ако инфекцијата влезе во телото, веднаш треба да контактирате со гастроентеролог, да ги дознаете причините за развојот на патологијата и да започнете со правилен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ентеритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 5 од 10)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 5 од 10)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Есхерихиоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Ешерихиозата е заразна болест која се карактеризира со оштетување на цревниот тракт. Во повеќето случаи, продолжува во акутна форма. Вреди да се одбележи дека не сите видови на E. coli може да доведат до развој на инфективен процес. Возбудливиот агенс на болеста е специфична бактерија, чиј извор е само болна личност. Покрај тоа, постојат неколку начини на пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 5 од 10)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .