Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Илетис: Симптоми и третман

Илеитис - главни симптоми:

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

Предизвикувачки фактори

Невозможно е да се каже конкретно што може да предизвика илеитис. Сепак, постојат неколку фактори кои клиничарите ги нарекуваат главни "провокатори":

 • секундарна инфекција во позадината на слаб имунитет;
 • нарушување на мускулниот вентил помеѓу дебелото црево и тенкото црево;
 • нездрава исхрана;
 • метаболни проблеми;
 • генетска предиспозиција.

Најголемата опасност е дека илеитисот може да стане хроничен ако не започнете со лекување на време. Исто така, хроничната форма може да се забележи ако болеста се развила кај лице кое има генетска предиспозиција кон него. Не превиди и злоупотреба на алкохол и пушење. Овие два фактори можат да придонесат за развој на воспалителниот процес.

Општи симптоми

Оваа болест е доста тешко да се дијагностицира со текот на времето, бидејќи симптомите се слични на труење со храна, со гастроинтестинални проблеми од неисхранетост или прејадување.

Главните симптоми на илеитис се:

 • абдоминална болка, слична на апендицитис ;
 • без никаква очигледна причина, треска која не престанува долго време;
 • гадење и повраќање;
 • слабост;
 • колика, остра болка во илеумот;
 • слаби столици измешани со крв и гној;
 • одеднаш губење на тежината;
 • речиси целосно отфрлање на храната.

Во некои случаи, листата на горенаведените симптоми може да се додаде во осип на кожата, воспаление на мукозната мембрана на носот и устата, болка во бубрезите.

Посветли се симптомите, толку попрогресивен илеитис станува. Ако времето не се дијагностицира и не започне со лекување на болеста, може да се претвори во хронична фаза.

Дијагностика

Со цел да се започне со правилен третман, неопходно е да се спроведе целосна дијагноза. Бидејќи илеитисот е сличен по своите симптоми на други заболувања, невозможно е да се направи точна дијагноза само преку личен преглед. Во задолжителната дијагноза треба да бидат следниве:

Во некои случаи, можно е да се земе крв за неколку дополнителни тестови. Само целосно спроведената дијагноза овозможува прецизно дијагностицирање, утврдување на фазата на развој на болеста и причините кои ја предизвикале оваа болест.

Третман

Денес во медицината не постои начин кој е 100% гарантиран за да се ослободи од илеитис. Меѓутоа, ако побарате медицинска помош навремено и започнете со третман, прогнозата ќе биде доста оптимистичка.

Можно е да се пропише курс на лекување само по дијагностика со користење на лабораториски и инструментални методи на истражување.

Задолжителниот третман за илеитис го вклучува следното:

 • исхрана;
 • антибактериска терапија;
 • трансфузија на плазма;
 • симптоматска терапија.

Трансфузијата со плацем со илеитис не секогаш се користи. Како по правило, оваа постапка е вклучена во текот на третманот во случај болеста да помине во хронична фаза. Така, можно е да се расчисти телото на инфекцијата многу побрзо и поефикасно.

Пропишани се антибактериски и антиинфламаторни лекови. Многу е важно строго да се следи исхраната за време на третманот.

Специјалната исхрана ги пропишува лекар поединечно, но постојат неколку правила кои треба да ги следи секој пациент:

 • јаде храна богата со влакна;
 • целосно отфрлање на алкохол;
 • намалување на внесот на протеини.

Во прилог на земање лекови и целосна усогласеност со исхраната, многу е важно да се започне да се игра спорт. Сепак, големи оптоварувања за време на третманот на акутната фаза на болеста се контраиндицирани.

Третманот на илеитисот вклучува диета и вежбање.

Илеитис е опасна цревна болест. Дури и напредната хируршка интервенција е можна во напредната фаза. Во овој случај, операцијата ги отстранува лузните на ѕидовите на цревата, ги отстранува чиревите кои го затвораат пасусот, чистејќи ја цревната лигавица. Во особено сложени форми, погодениот дел од него може да се исклучи.

Прогноза

Без оглед на тоа кој третман ќе се користи, процесот на обновување е сложен и многу болен. Затоа, да се донесе ситуацијата на развојот на хроничната фаза не е достоен за тоа. Ако ги земеме сите неопходни медицински мерки навремено, тогаш практично можеме целосно да ги елиминираме симптомите и да го запреме развојот на болеста.

Превенција

Илеитис може да се спречи. За да го направите ова, доволно е да се води здрав начин на живот, да се влезе во спортот. На почетокот, дури и мали симптоми, подобро е веднаш да се консултирате со лекар. Идентификувањето на болеста во рана фаза е клучот за успешен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате илеитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 16)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 8 од 16)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 8 од 16)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .