Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемохроматоза: Симптоми и третман

Хемохроматоза - главните симптоми:

Хемохроматозата е болест која е наследена и предизвикува повреда на метаболизмот на железо во човечкото тело. Во оваа болест, пигментите што содржат железо се апсорбираат од цревата и се акумулираат во ткивата и органите.

Хемохроматозата е најчеста во северна Европа, каде што 5% од населението има хомозиготна болест. Најчесто мажите страдаат од хемохроматоза (статистиката укажува на соодносот на болните мажи со болни жени како 10: 1). Како по правило, првите симптоми на болеста се појавуваат во средната возраст (од 40 години до старосната граница за пензионирање). Најчесто хемохроматозата влијае на црниот дроб, бидејќи учествува во метаболизмот на железото.

Знаци на болест

Хемохроматозата ги има следните симптоми:

 • присуство на слабост и постојан замор;
 • намалување на крвниот притисок;
 • остра губење на тежината;
 • зголемена пигментација. Обезбедува промена на бојата на кожата во сиво-кафеава нијанса, како и промена на бојата на склерата или мукозните мембрани;
 • развој на дијабетес мелитус (болест која вклучува зголемување на шеќерот во крвта);
 • појава на срцева слабост . Овој комплекс на заболувања ги вклучува сите патологии кои се поврзани со способноста на срцевиот мускул да се склучи;
 • појава на цироза на црниот дроб (предвидува промена во ткивото на црниот дроб во насока на лузни);
 • откажување на црниот дроб (неспособност да се справи со функциите во процесот на дигестивниот систем);
 • намален либидо;
 • присуството на едем и ограничена подвижност на екстремитетите.

Форми и фази на болеста

Постојат следниве видови болести:

 • основно. Таа е поврзана со мутации на гените кои се одговорни за размена на железо во телото;
 • неонатален. Се појавува поради високата содржина на железо кај новороденчињата. Причините за оваа форма на болест сè уште не се разјаснети од страна на лекарите;
 • средно. Секундарната хемохроматоза обично се развива против позадината на други болести кои се поврзани со циркулацијата на крвта, проблеми со кожата. Таа, исто така се развива како резултат на земање на високи додатоци на железо.

Хемохроматозата ги има следниве фази:

 • на првата фаза постојат повреди во размената на железо, но нејзината сума останува под дозволениот стандард;
 • во фаза 2, пациентот е преоптоварен со железо, кое нема посебни клинички знаци, но дијагнозата покажува абнормалности;
 • во фаза 3, пациентот ги има сите знаци на болеста поради акумулацијата на големо количество железо.

Причини за болеста

Главните причини за развојот на болеста се:

 • фактор на наследство. Обично овој фактор е причина за развој на примарна форма на патологија и се појавува поради оштетување на генот кој е одговорен за размена на железо;
 • метаболички нарушувања. Најчесто се манифестира во позадина на цироза поради појава на бајпас во него за подобрување на протокот на крв во порталната вена;
 • заболување на црниот дроб со вирусна етиологија. Тие вклучуваат хепатитис Б и Ц, кои се забележани кај пациентот повеќе од шест месеци;
 • стеатохепатитис (прераснување на ткивото на црниот дроб со маснотии);
 • преклопуваат отворите на панкреасот;
 • присуството на туморските формации, на пример, леукемија или тумор на црниот дроб.

Дијагноза на болест

Дијагнозата на болеста како секундарна хемохроматоза се заснова на:

 • анализа на историјата на пациентот и жалби. Лекарот го зема предвид времето на појава на симптоми и што пациентот ќе се поврзе со нивното појавување;
 • анализа на историјата на случаите во семејството. Треба да се земе во предвид дали болеста била забележана кај членовите на семејството на пациентот;
 • резултати од генетичкиот тест. Тоа помага да се открие дефектен ген;
 • анализа на својствата на размената на железо во крвта. Тоа вклучува неколку тестови за откривање на присуство на големо количество железо;
 • информации добиени од биопсија (анализа, вклучувајќи собирање на мала количина на ткиво на црниот дроб со тенка игла). Оваа дијагноза покажува дали има оштетување на ткивата на органот.
Биопсија на црниот дроб

Понекогаш дијагностичка мерка е консултација со пациентот со ендокринолог.

Третман на болести

Третманот на хемохроматозата е комплексен и вклучува пациент кој презема такви мерки:

 • целта на исхраната. Треба да се земе во предвид намалувањето на храната која содржи железо, како и протеините. Неопходно е да се намали внесот на овошје и други производи со висока содржина на витамин Ц, бидејќи неговата висока содржина води до зголемена апсорпција на железо. Исхрана овозможува отфрлање на алкохол, бидејќи исто така ја зголемува апсорпцијата на пигменти во ткивото на црниот дроб и негативно влијае на нив. Пациентот мора да се откаже од употребата на големи количества леќа од леќата, ржано брашно и други производи од брашно. Вие не треба да јадете бубрези и црн дроб, а исто така да ги исклучувате морска храна од вашата исхрана (лигњи, ракчиња, алги). Можете да го користите црн чај, како и кафе, бидејќи тие ја намалуваат стапката на размена на железо поради содржината на танини;
 • земајќи лекови кои се врзуваат со железо. Тие помагаат да се отстрани вишокот на железо од органите на пациентот навремено;
 • флеботомија. Крволевањето вклучува екскреција до 400 мл крв, која содржи голема количина железо, неделно. Ова ги намалува симптомите (ја елиминира пигментацијата, ја намалува големината на црниот дроб);
 • третман на сродни болести (дијабетес, тумор, срцева слабост) и нивна навремена дијагноза.

Можни компликации

Хемохроматозата може да вклучува такви компликации за телото:

 • појава на оштетување на црниот дроб. Во овој случај, телото престанува да се справува со своите должности (учество во варењето на храната, метаболизмот и неутрализацијата на штетните материи);
 • појава на аритмии и други дефекти на срцевиот мускул;
 • миокарден инфаркт . Оваа болест е предизвикана од сериозни нарушувања на циркулацијата и вклучува смрт на дел од срцевиот мускул. Често се појавува на позадината на развиената срцева слабост;
 • крварење од вените, кои се наоѓаат во езофагусот;
 • кома (хепатална или дијабетична). Оваа сериозна состојба е предизвикана од оштетување на мозокот од токсични супстанции што се акумулираат во телото поради неуспехот на црниот дроб;
 • појава на хепатални тумори.

За да не се развијат сите овие компликации, неопходно е да се дијагностицира болеста на време, така што лекарот може да пропише соодветен третман.

Третманот со хехохроматозата треба да биде навремен за да се спречат сериозни последици за органите на пациентот. За да го направите ова, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да се консултира со доктор. Во однос на прогнозата за текот на болеста, со навремен почеток на третманот во рок од 10 години, повеќе од 80% од пациентите остануваат живи. Ако манифестации на болеста кај пациент започна пред околу 20 години, тогаш веројатноста за негово преживување се намалува на 60-70%. Прогнозата на лекарите за поволен исход директно зависи од количината на пигменти што содржат железо во телото на пациентот. Колку повеќе од нив, толку помалку шанси за закрепнување. Ако болеста била дијагностицирана пред почетокот на цирозата, тогаш шансите за нормален животен век на пациентот се добри. Вреди да се напомене дека околу 30% од пациентите умираат од компликации на болеста, кои вклучуваат срцева слабост или синдром на малапсорпција.

Превенција на болести

Хемохроматозата е сериозна болест која влијае на многу ткива и органи. Превенцијата мора да ги земе предвид неколку правила. Прво, тоа обезбедува диета (намалување на потрошувачката на храна со висок протеин, како и аскорбинска киселина и производи кои содржат железо). Второ, превенцијата го зема предвид внесувањето на специјални лекови кои го врзуваат железото во телото и брзо го отстрануваат, под строг надзор на лекар. Трето, дури и во отсуство на очигледни симптоми, превенцијата е внесувањето на лекови кои содржат железо, што лекарот му го препишува на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемохроматоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хепатолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амилоидоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...
Хепатитис Е (симптоми на појавување: 5 од 12)

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...
Леукемија (појавување симптоми: 4 од 12)

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...
Лимфогрануломатоза (Хочкинова болест) (појавување симптоми: 4 од 12)

Лимфогрануломатозата (Хочкинова болест) е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигно формирање на лимфоидно ткиво. Оваа неоплазма има специфична хистолошка структура. Лимфогрануломатозата најчесто се среќава кај деца и кај пациенти на возраст од 20-50 години.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 4 од 12)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .