Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброза на црниот дроб: симптоми и третман

Фиброза на црниот дроб - главните симптоми:

Фиброзата на црниот дроб е патолошки иреверзибилен процес, поради што клетките на црниот дроб се заменуваат со сврзно ткиво. Вреди да се обрне посебно внимание на фактот дека клетките не се обновуваат. Процесот на замена е бавен. Во првите 5 години клиничката слика речиси е отсутно.

Ова има негативен ефект врз третманот, бидејќи можно е дијагностицирање на фиброзата на црниот дроб во раните фази само случајно, кога се спроведува истражување во однос на друга болест. Прогнозата за оваа болест е разочарувачка, бидејќи патологијата е неповратна.

Причини за патологија

Една од најчестите причини за фиброза на црниот дроб денес е прекумерната потрошувачка на алкохол, потрошувачка на нездрава храна. Покрај тоа, можеме да ги разликуваме следниве фактори:

 • долготраен третман со лекови;
 • труење со токсини;
 • конгенитална фиброза;
 • вирусен хепатитис;
 • дијабетес , метаболички нарушувања;
 • недостаток на минерали и витамини.

Во некои случаи, прогресијата на фиброзата на црниот дроб може да се должи на наследноста. Исто така, ако пациентот претрпел или боледува од хепатитис Ц , фиброзата на црниот дроб е речиси загарантирана.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, првите пет години болеста не се манифестира. На крајот од овој временски период, можете да ги набљудувате следниве симптоми на фиброза на црниот дроб:

 • хепатомегалија;
 • проширување на слезината;
 • крварење од ѕидовите на езофагусот;
 • модринки и дилатирани садови;
 • малаксаност, зголемен замор;
 • нестабилност на носивост од секаков вид - физички, ментален.

Треба да се напомене дека сериозноста на симптомите во голема мера зависи од степенот на болеста. Во раните фази на симптомите на болеста може да бидат целосно отсутни, но во подоцнежните периоди тие се многу изразени, така што оваа состојба му дава на лицето значително непријатност.

Фази и форми на болеста

Едноставно разликувајте четири степени на оваа патологија. Ако не започнете радикален третман во времето, цирозата на црниот дроб може да биде последната фаза.

Болеста може да почне да се развива во било кој дел од хепаталниот лобул. Во зависност од тоа, во медицината постојат следните степени:

 • Степен 1 ​​- портална и перипортална фиброза (овој степен е релативно лесен и не бара специфичен третман);
 • 2 степени - порто-портал септа;
 • 3 степени - порто-централна септа;
 • 4 степени - лажни парчиња во структурата.
Фази на фиброза на црниот дроб

Лажни лобули доведуваат до најстрашна работа - цироза на црниот дроб. Стоп за овој процес повеќе не е можно. Овој степен е фатален во повеќето клинички ситуации. Сепак, ова може да се спречи ако се консултирате со лекар на време и започнете со третман.

Во зависност од ширењето на фиброзата на црниот дроб, се утврдува обликот на болеста:

 • венски - оштетување на централниот дел на црниот дроб;
 • перицелуларни - формации околу клетките на организмот;
 • септална ткивна некроза;
 • перидуктал - околината на жолчниот канал;
 • мешан тип.

Исто така, разликуваат кардијална фиброза и перипортал. Срцевите може да се развијат на позадината на срцева слабост . Што се однесува до перипорталниот подтип, ваквата фиброза на црниот дроб може да биде предизвикана од проблеми со гастроинтестиналниот тракт и неисхранетоста. Перипорталната фиброза, како и срцевата, доведува до деформација на црниот дроб и неговата последователна цироза. Тешко е да се дијагностицира оваа форма, бидејќи клиничката слика е речиси идентична со венската фиброза на црниот дроб. Почесто тоа е кардинална фиброза што се јавува.

Дијагностика

Дијагнозата на фиброзата на црниот дроб е една од најтешките. За точна дијагноза неопходно е да се спроведат повеќе од една инструментална и лабораториска анализа. Меѓу задолжителните дијагностички методи се следниве:

Покрај тоа, лекарот треба да обрне внимание на семејната историја и да ги земе предвид приговорите на пациентот. При спроведување на инспекциски и дијагностички мерки, потребно е да се земе во предвид исхраната на пациентот, присуството на лоши навики. Ако дијагностицирате фиброза на црниот дроб во рана фаза, тогаш прогнозата не е толку песимистичка. Во секој случај, цироза на црниот дроб и смртта може да се исклучи.

Третман

Фиброзата на црниот дроб се третира само со лекови. Конвенционално, третманот на фиброзата на црниот дроб може да се подели во следните фази:

 • елиминирање на причините за патологија;
 • намалување на симптомите кај фиброзата на црниот дроб;
 • елиминирање на процесите кои предизвикуваат деструктивен процес.

Во секоја фаза од третманот е потребна правилна исхрана - диетата ја пропишува лекар поединечно. Третманот исто така зависи од фазата на болеста. Ако најдете патологија во раните фази на нејзиниот развој, тогаш третманот ќе биде поедноставен - диета и земање витамини. Во потешки ситуации, лекарот може да препише други синтетички медицински производи кои ќе помогнат да се отстранат знаците на болеста.

Во почетната фаза, покрај исхраната, пропишани се и антивирусни лекови. Доколку некои лекови покажуваат знаци на понатамошно оштетување на ткивата, тие треба веднаш да се прекинат и да се сменат во акции кои се слични по вид, но помалку агресивни.

Вреди да се напомене дека исхраната за фиброза е значително различна од онаа што е пропишана за прекумерна тежина. Пациентот треба да го прими потребниот комплекс на витамини, минерали. Во овој случај, оптоварувањето на црниот дроб треба да се сведе на минимум. За време на третманот е строго забрането да се користи:

 • алкохол;
 • мрсна и пржена храна;
 • зачинета, солена храна.
Алкохолот е забранет за време на третманот.

Секако, пушењето треба да се исклучи. Правилната исхрана не само што може да помогне во третманот на фиброза, туку и да го исчисти телото на отрови, за да помогне во слабеењето.

Превенција на фиброза

Превенцијата на оваа болест е соодветна само ако фиброзата не е поврзана со ренална инсуфициенција и хепатитис од групата C. Во вториот случај, терапевтските активности може да се насочат само за намалување на оптоварувањето на црниот дроб.

Посебно внимание во превенцијата треба да се даде на правилна исхрана и тежина. Ако телесната тежина ја надминува нормалата, тогаш треба да изгубите тежина. Сепак, ова треба да се направи непречено, во тандем со правилна исхрана и вежбање. Употребата на додатоци во исхраната, сомнителните апчиња и постот нема да доведат до позитивен резултат. Напротив, ако има проблеми со црниот дроб, тогаш може да предизвика фиброза.

Главните превентивни мерки вклучуваат:

 • исклучувањето од исхраната е премногу масна и зачинета храна;
 • не злоупотребувајте алкохол;
 • треба да престанат со пушењето (полесно да го направите тоа);
 • умерено вежбање;
 • минимален внес на лекови.

Ако припаѓате на ризична група (генетска предиспозиција, слаб имунитет), тогаш периодично треба да се испитате. Во најмал знак, веднаш треба да се консултирате со лекар за да ја разјасните дијагнозата. Колку порано болеста е откриена и третманот се започнува, толку е поголема шансата за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црнодробна фиброза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукемија (појавување симптоми: 5 од 13)

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 13)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Маларија (појавување симптоми: 4 од 13)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 4 од 13)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Рак на главата на панкреасот (појавување на симптоми: 4 од 13)

Ракот на главата на панкреасот е една од најнеповолните онколошки патологии, во која прогнозата во повеќето случаи е неповолна, и причината за ова е дека оваа болест ретко се дијагностицира во почетната фаза, бидејќи во овој момент симптомите се отсутни. Во исто време, при откривање на онкологија во рана фаза, што е можно како резултат на случајна дијагноза за време на профилактичко испитување, му дава на лицето можност трајно да се ослободи од болеста - во овој случај, хируршкиот третман кој се состои од ресекција на тумор е многу ефикасен.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .