Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колитис: Симптоми и третман

Колитис - главни симптоми:

Ваквата болест како колитис е воспалителна по природа и се јавува во областа на мукозната мембрана на дебелото црево. Вреди да се забележи дека меѓу гастроинтестиналните заболувања најчестиот е прецизно колитисот, симптомите, чиј третман се одредува врз основа на инфекцијата која ја предизвикува (претежно бактериска дизентерија).

Стрептокок, бактерии што ја претставуваат Proteus групата, патогени бактерии на коли, стафилококи и др., Исто така, може да предизвикаат колитис. Акутната форма на болеста придружува брз и прилично брз третман, додека хроничната форма продолжува подолго време и со слаба ефикасност.

Колитис: општ опис и причини за болеста

Оваа болест е полиетиолошка и се карактеризира со општа тенденција за нејзиниот последователен долгорочен тек. Предизвикани од колитис, како што е веќе забележано, заради инфекција, како и интоксикација (храна, ендогени или егзогени). Паразитната инвазија често придонесува за оваа болест, честопати асоцирана со алергии.

Преовладувачкото мнозинство на колитис се јавува на позадината на акутната акутна дизентерија , по што се важни промени во морфолошката и функционалната природа. Што се однесува до секундарната форма на колитис, веќе постои врска со присуството на патологии формирани во други органи на дигестивниот систем ( апендицитис , гастритис , холециститис , панкреатит и тн.).

Дополнителни фактори кои придонесуваат за појава на колитис се неправилна исхрана и разни видови на дефекти во системот за снабдување со крв во цревата, црвите, наследноста и антибиотиците за долго време. Често, прекумерното напрегање може да предизвика и колитис, и физички и ментален. Неправилен режим, исто така, се однесува на причините кои предизвикуваат колитис. Природата на болеста е, како што веќе укажавме, акутна форма на развој и хронична форма, секоја со свои симптоми.

Акутен колитис: симптоми

Во акутниот тек на колитис, најсилниот тип на едем се формира со истовремено задебелување на цревната лигавица. Дијагностички преглед, во кој дијагностиката на цревниот колитис и нејзините симптоми станува релевантна, го одредува присуството на промени во следниот дистален дел: формирање на значителна количина слуз (гној во потешки форми), црвенило на нејзините ѕидови, до одреден степен, улцерации и ерозија стануваат забележителни, мали хеморагија. Лабораториските студии го одредуваат зголемувањето на ESR , како и леукоцитозата.

Сега да го разгледаме акутниот колитис, симптомите на кои се најчести кај пациентите. Особено, овие вклучуваат:

 • Абдоминална дистензија, силна болка;
 • Присуство на крварење и слуз во измет во форма на измет;
 • Tenesmus (нагон од болна природа, што произлегува од потребата за дефекација);
 • Дијареа

Треба да се напомене дека некои од пациентите не се соочуваат со локални симптоми, но исто така се соочуваат со општи заболувања како гадење и повраќање, губење на тежината и слабост, замор, итн. Знаците на овие, како по правило, опстојуваат неколку недели, што предизвикува многу страдања кај пациентот. Со адекватна терапија или во поглед на достигнување одредена фаза, овие симптоми се повлекуваат, што ги преведува во хронична форма.

Хроничен колитис: симптоми

При транзиција на колитис во хронична форма, не само воспаление на ректалната мукоза, туку и воспаление во лигамент-мускулниот апарат станува актуелно. Манифестацијата од овој тип е стеснување и скратување на цревата што се јавува во областа на нејзиниот пораз. Во исто време, постои проширување на капиларите во него, формирање на чирови, ерозии и апсцеси. Хроничниот интестинален колитис, чии симптоми се наведени, исто така, не ја исклучува можноста за развој на воспалителни полипи (или псевдополи). Лабораториските студии кои се изведуваат со измет во овој случај ни овозможуваат да утврдиме значителен број на леукоцити и слуз кај нив. За време на королошките испитувања, често се откриваат патогени микрофлора, еритроцити и интрацелуларен скроб.

Разгледајте подетално хроничен колитис, чии симптоми се дефинирани во следнава форма:

 • Повреда на столицата (дијареја или запек );
 • Тешка болка, локализирана во различни делови на абдоменот;
 • Tenezmy во честа форма со ослободување на слуз со крвни нечистотии;
 • Надуеност ;
 • Фетида на измет.

Во повеќето случаи, хроничниот колитис и неговите симптоми им овозможуваат на пациентите да бидат во задоволителна состојба, во која понекогаш може да бидат вознемирени од гадење и поткопување, горчлив вкус во устата и општа слабост, губење на апетитот и раздразливост, намалување на ефикасноста во однос на позадината на општата слабост.

Улцеративен колитис: симптоми

Една од хроничните форми на заболување на дебелото црево е улцеративен колитис, чии симптоми се сведуваат на формирање на хеморагично воспаление во дебелото црево со соодветни манифестации. Треба да се напомене дека оваа дијагноза е најчеста кај категоријата на лица на возраст од 20-40 години, а жените ја добиваат оваа форма на колити многу почесто. Покрај тоа, улцеративниот колитис и неговите симптоми почесто се релевантни за урбаните жители отколку за руралните жители.

Што се однесува до причините за кои се појавува неспецифичен колитис и симптомите се карактеристични за него, тие сè уште не се целосно дефинирани. Се забележува дека лицата кои страдаат од оваа болест, главно се соочуваат со прекршувања во функциите на имунолошкиот систем. Во оваа ситуација, дури и стимули со слаба природа на изложеност предизвикуваат сериозна воспалителна реакција која го придружува оштетувањето на ткивото во телото.

Во исто време, не се занемарува генетската предиспозиција, која овозможува да се формира премногу силен одговор. Така, горенаведените повреди предизвикуваат зголемена чувствителност на ефектите на разните видови на стимули од телото. Улцеративниот колитис на цревата и неговите симптоми се сведуваат на формирање на фокуси на воспаление во ѕидовите на дебелото црево, потоа се развиваат постепени компликации од општа и локална природа.

Улцеративен колитис, симптомите на кои пациентот доживува, директно зависи од општата фаза на развој на оваа болест. Меѓу првите симптоми може да биде силна болка во абдоменот (особено на левата страна), како и запек. Постои зголемување на температурата (мала), може да има поплаки за болка во зглобовите. Претежно, овие симптоми не приложуваат болни вредности, што не е вистинско решение. Следната фаза во развојот на болеста може да го определи појавувањето на ректално крварење (што произлегува директно од ректумот) или испуштање крвав-гноен карактер.

Периодите на егзацербација, карактеризирање на улцеративен колитис и неговите симптоми, може наизменично да се наизменично со ремисија (т.е. со задржување на болеста за одреден временски период). Егзацербацијата, пак, се карактеризира со абдоминална болка, дијареа, развој на анемија и губење на тежината. Долг тек на болеста може да придонесе за развој на голем број компликации. Така, компликациите на локалниот тип може да дејствуваат како интестинална дилатација (дилатација), како и внатрешно крварење, перфорација на ѕидовите и развој на перитонитис. Покрај тоа, компликацијата за развој на интестинална опструкција може да биде релевантна. По околу 10 години од текот на болеста, ризикот од последователен развој на рак во областа на дебелото црево значително се зголемува.

Спастичен колитис: симптоми

Спастичниот колитис, симптоми кои главно се состојат од абдоминална дистензија и грчеви, заедно со општо нарушување на дебелото црево, се манифестира кај луѓето на различни начини. Така, за некои, може да делува како манифестации во форма на ретки и тешки цревни празнења, додека за други има форма на дијареа, додека некои дури и мора да ги доживуваат овие симптоми во исто време. Забележете дека спастичниот колитис, чии симптоми, иако даваат одредена непријатност, не е сериозна болест во нејзината суштина. Покрај тоа, симптомите на колитис на ректумот во овој случај, дури и кога се испитуваат од страна на лекар, се дефинираат само како функционално нарушување кое се појавило во позадината на стресот, нервниот преоптоварување и замор.

Според тоа, колитисот, чии симптоми вклучуваат третман земајќи ги предвид овие фактори, се одредуваат како што следува:

 • Абдоминална дистензија;
 • Карактеристични промени во цревата во форма на дијареа или запек;
 • Абдоминална болка;
 • Појавата на гасови.

Псевдомембранозен колитис: симптоми

Причината, која е директен предизвикувач на таквата болест како псеудомембранозен колитис, е дисбактериоза , која се карактеризира со пролиферација на условно патогени микроорганизми во оваа област. Псевдомембранозен колитис, чии симптоми се изразени во зависност од неговата форма, има три варијанти од нив, додека, соодветно, секој од нив се карактеризира со сопствени карактеристики на курсот.

 • Лесна форма. Како по правило, не се дијагностицира, бидејќи развојот на колитис во овој случај може да се утврди кај пациенти со дијареја кога земаат антибиотици, особено тетрациклин и линкомицин. Во рок од неколку дена по завршувањето на антибиотиците, дијареата запира.
 • Умерена и тешка форма. Во овој случај, интестиналниот колитис и симптомите и понатаму се релевантни дури и по повлекувањето на антибиотиците. Често столици (со примеси на крв и слуз, водени), дијареа не исчезнува. Температурата се зголемува, постојат знаци на општа интоксикација (замор, слабост, повраќање и гадење). Пациентите се жалат на болка во абдоменот, особено влошена за време на дефекацијата. Исто така забележани тензими и лажни желби. Се смета дека е курс на болеста, во која се појавуваат не само акутни цревни нарушувања, туку и нарушувања во кардиоваскуларниот систем ( хипотензија , тахикардија ). Честопати постојат нарушувања во протеинскиот метаболизам. Општата состојба може да се влоши поради развојот на карактеристични компликации.

Ентероколитис: симптоми, третман

Ентероколитис, симптомите и третманот главно се комбинираат со акутната форма на гастритис, имаат одредени разлики во нивното потекло. Ова, од своја страна, ќе определи два типа на болести: инфективен ентероколитис и неинфективен ентероколитис. Развојот на акутниот ентероколитис може да биде предизвикан од такви причини како што се интестинална инфламација во алергиска етиологија, како и труење со медицински препарати и отрови.

Акутниот ентероколитис е ограничен, за разлика од нејзината хронична форма, на воспалителниот процес во областа на лигавицата, а не допира, на тој начин, на подлабокиот збор. Во повеќето случаи, хроничната форма на ентероколитис е формирана врз основа на нетретирана акутна форма на воспаление. Болеста во овој случај се карактеризира со нејзино вкупното траење, карактеризирано, како и други видови на цревни болести, егзацербации и ремисија. Со текот на времето, се развива деструктивен карактер во областа на мукозната мембрана, по што се заробуваат подмукозните слоеви на цревниот ѕид. Со продолжена хронична форма на ентероколитис, се јавуваат перзистентни функционални нарушувања во карактеристиките на цревата, што доведува до дигестивни нарушувања.

Акутниот ентероколитис започнува одеднаш, се карактеризира со изразени симптоми во форма на болка и татнеж во стомакот, како и во форма на гадење и надуеност, манифестација на болеста со повраќање е можна. Плоча форми на јазикот, палпација определува болни области во стомакот. Дијареата, главно, е задолжителен придружник на болеста. Ако ентероколитисот има инфективна природа на појавата, тогаш слуз се открива во изметот, понекогаш со крв. Дополнително, во овој случај, постои треска и симптоми карактеристични за акутна интоксикација (главоболки, слабост, болки, итн.).

Ентероколитисот се определува со соодветните симптоми, нејзиниот третман главно се состои во пропишување на исхрана за дегустација на вода. Доколку е потребно, може да се препише гастрична лаважа. Тешка дијареа и повраќање бараат контрола на волуменот на течност што влегува во телото. Симптомите на болка се елиминираат со антиспазматици, понекогаш може да се препише терапија со детоксикација. Инфективен ентероколитис бара употреба на антибиотици и сулфа лекови.

Ишемичен колитис: симптоми

Цревниот колитис се карактеризира со симптоми од општ тип, но со различна форма и интензитет. Една од овие форми е исхемичен колитис, чии симптоми предизвикуваат лезија во областа на дебелото црево, предизвикана од нарушување на снабдувањето со крв. Најчест е поразот на регионот на свилена кривина, во поретки случаи на попречно дебело црево, сигмоидно и опаѓачко дебело црево.

Некротичната форма на лезијата е формирана со апсолутна блокада формирана во регионот на инфериорната мезентерична артерија. Карактеристичен симптом во овој случај е напад на сериозна болка која произлегува од левата страна на абдоменот, како и знаци кои укажуваат на интестинална опструкција за време на последователното ректално крварење и перитонитис .

Епизодната форма е со мирна природа, додека таа се изразува со помала опструкција на артеријата. Нејзината манифестација има карактер на болка на левата страна на абдоменот или природата на епигастриумот, која се јавува речиси веднаш по јадење, придружена со дијареа и значајни абдоминални дистензии, во некои случаи - повраќање. Со текот на времето, болеста како симптом се манифестира во губење на тежината. Палпацијата на абдоменот ги одредува болните области.

Третман на колитис

При дијагностицирање, главниот метод на третман е диета, без оглед на формата и видот на болеста. Во овој случај, се земаат предвид карактеристиките на неговиот курс, како и причините што го предизвикале неговото појавување. Доколку инфекцијата станала предизвикувачки агенс на колитис, антибиотиците се пропишани. Ако колитисот и симптомите предизвикале третман со употреба на лекови за да се елиминира различен тип на болест, се планира да се откаже од приемот. Хроничната форма на колитис вклучува употреба на сложени техники во форма на термички третман и класи со психотерапевт. Добредојдовте во санаториум.

За препознавање на колитис, како и за назначување на лекови и методи на лекување, треба да се јавите кај вашиот гастроентеролог или проктолог кој ќе го одреди оптималното решение во секој случај.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате колитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амебијаза (појавување симптоми: 6 од 9)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 6 од 9)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 6 од 9)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Е. coli (појавување симптоми: 6 од 9)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 6 од 9)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .