Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброза (склероза) на панкреасот: симптоми и третман

Фиброза (склероза) на панкреасот - главните симптоми:

Фиброзата (склероза) на панкреасот е комплексен процес кој се карактеризира со замена на високо квалитетни и функционални клетки на овој орган со сврзно ткиво. Самиот железо се состои од два типа ткива кои се различни во вид - тоа е паренхим и строма. Строма е еден вид скелет на овој орган, а паренхимот е формиран, тие произведуваат хормони и панкреатичен сок. Ако негативните фактори долго време влијаат на жлездата, ова ќе доведе до неповратна клеточна смрт.

Зафатените клетки постепено се заменуваат со сврзно ткиво. Ако жлечното ткиво на органот е заменето со цикатрија, тогаш се развива фиброза. Ако клетките се заменуваат со масното ткиво, тогаш овој патолошки процес во медицината се нарекува липоматоза.

Често се развива состојбата кога погодените области на панкреатичниот паренхим истовремено се заменуваат со лузна и масни ткива. Во оваа ситуација, се развива липофиброза. Нејзиното појавување е повеќе карактеристично за пациентите со дијабетес . Ова се должи на фактот дека развојот на липофиброза води кон нарушување на метаболизмот.

Фиброзата е опасна состојба, бидејќи нејзината прогресија доведува до нарушување на функционирањето на телото. Факт е дека сврзното ткиво не е способно да произведува хормони или ензими. Покрај тоа, и фиброзата и липоматозата се процеси кои не можат да се променат. Ако тие се одвиваат, тогаш засегнатото ткиво на желудникот нема начин да се опорави. Во некои случаи, сврзното ткиво може брзо да расте, што доведува до формирање на тумор.

Причини

Фиброзните промени во жлездата можат да бидат предизвикани од присуството на следниве болести во телото:

Одделно, неопходно е да се одвои цистична фиброза или цистична фиброза на панкреасот. Најчесто ова е наследна болест која предизвикува прогресија на фибротичните промени во жлездата кај децата. Патологијата се манифестира со хиперсекреција на слуз во панкреасот. Неговата конзистентност е густа, што го отежнува нормалниот одлив. Како резултат на тоа, цисти од различни големини се формираат во паренхимот, внатре исполнет со дебел ексудат. Цистичната фиброза на панкреасот е опасна болест која бара соодветен и навремен третман, бидејќи без него може да се развијат компликации кои се опасни за здравјето и животот на пациентот.

Симптоматологија

Панкреатична фиброза

Фиброзните промени во жлездата може да имаат доста екстензивни симптоми и на многу начини симптомите зависат од болката што го предизвикала нивниот развој. Важно е да се забележат во времето на првите знаци на развој на патологијата со цел да се почне третманот што е можно порано и да се спречи развојот на компликации.

Ако фибротичните промени се развиваат во однос на позадината на егзацербација, тогаш меѓу главните симптоми можат да се разликуваат следниве:

 • повраќање по јадење големи количества масна или пржена храна;
 • болка во појас. Во некои случаи, може да биде локализиран во левиот хипохондриум. Тоа може да биде од лелекање или пароксизмален карактер;
 • во лице кое се менува столчето. Таа содржи парчиња нерастворлива храна.

Ако фиброзните промени се појават на позадината на хроничен процес, тогаш често манифестациите на фиброза може да се избришат. Во некои случаи, се јавуваат следните симптоми:

 • надуеност;
 • губење на тежината;
 • губење на апетитот;
 • едно лице може да почувствува тежина во желудникот, чиј изглед не зависи од внесот на храна;
 • болка во левиот хипохондриум. Овој симптом се јавува во ретки случаи.
Тешка склероза и хронично воспаление на панкреасот

Дијагностика

Фиброзните промени може да се идентификуваат со користење на современи дијагностички методи. За точна дијагноза се користат:

 • инструментални методи;
 • лабораториски тестови;
 • функционални тестови;
 • Ултразвук.

Треба да се забележи дека во раните фази на развој на промени во ткивата на органот клиничките симптоми не се изразени или се целосно отсутни. Во овој случај, најдобро е да се прибегне кон лабораториски тестови. Благодарение на нив, можно е да се идентификува намалување на производството на ензими - амилаза, липаза и лактаза. Но најважен и информативен метод е ултразвук. Со тоа, можно е да се детектираат дифузни промени во ткивата на жлездата, дури и во раните фази.

Третман

Фиброзата нема свој специфичен третман. Нема медицински установи кои би можеле повторно да го претворат сврзното ткиво во паренхимот на жлездата. Сите методи на терапија се насочени само кон подобрување на општата состојба на пациентот барем малку. Третманот се изведува и во болницата и дома.

Важно е да се следи правилна исхрана, бидејќи во оваа состојба се нарушуваат функциите на жлездата и тешко е варењето. Масна храна, маринади, супа, кисели краставички, пушена храна, зачинети зачини се целосно исклучени од исхраната. Потребно е да се зема храна со делумно и во мали делови. Ова ќе помогне да се намали оптоварувањето на панкреасот. Исхраната е еден од најважните третмани во третманот на фиброза.

Терапијата со лекови вклучува земање на следните групи на лекови:

 • дигестивни ензими;
 • антиспазмодии;
 • SPE;
 • антигетик.

Хируршката интервенција како метод на лекување се користи само ако фиброзното ткиво дегенерира во тумор. Ако почне да растат брзо, тогаш се отстранува. Но, овој метод на третман се користи во исклучително ретки случаи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброза (склероза) на панкреасот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Хипертрофичен гастритис (појавување симптоми: 5 од 8)

Хипертрофичниот гастритис е форма на хроничен гастритис, кој се карактеризира со постепен раст на мукозната мембрана во стомачната празнина. Како резултат на тоа, во органот се формираат цистични неоплазми, патолошки извирања, полипи, итн. Бидејќи болеста е хронична, за долго време нејзините симптоми можеби не се манифестираат. Но, тоа не значи дека нема проблем. Неконтролираниот раст на слузницата може да предизвика нарушување на функционирањето на желудникот. Како резултат на тоа, целиот дигестивен процес е нарушен.

...
Гастричен улкус (појавување симптоми: 4 од 8)

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 4 од 8)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 4 од 8)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .