Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна атонија: Симптоми и третман

Цревни атони - главните симптоми:

Цревната атонија е дефинирана како состојба која е придружена со жалби од пациентот за присуство на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревата атонија, симптоми кои особено се манифестираат во постојан пораст на интервалите меѓу делата на дефекацијата или во тешка тешкотија во столицата, исто така се карактеризира со запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

Општ опис

Атонија на цревата се формира поради губење на мускулниот тонус од цревата. Болеста може да биде придружена со мускулен спазам, и обратно, прекумерна релаксација. Треба да се напомене дека таквите проблеми често стануваат хронични во согласност со карактеристиките на нивната манифестација, односно, нивното времетраење може да трае многу години.

Главните видови на запек

Појавата на атоничен запек се јавува како резултат на, всушност, цревниот атонија. Во меѓувреме, исто така, се идентификувани и други видови на запек , придружен фактор за кој е цревниот атонија. Така, на пример, најчесто е алиментарен запек, кој произлегува од слабиот квалитет на исхраната. Покрај тоа, постојат запеци, како што се психогени, токсични, ендокрини и неврогени. Таквата разновидност како запек поради слабеење на мускулите и аноректалниот регион не е исклучена.

Постојат запек и поради присуството на фактор на влијание во форма на механичка пречка, поради што движењето на неговата содржина преку цревата е значително попречено. Таквите пречки вклучуваат тумори или полипи, како и адхезии и некои други аномалии формирани за време на развојот на дебелото црево.

Запек: ефекти

Луѓето кои постојано се соочуваат со проблеми поврзани со запек поради цревниот атонија, често имаат присуство на токсини кои се акумулираат во луменот на цревата. Во некои случаи може да се формираат и копролити (т.е. фекални камења), слуз, како и суспензија со штетни микроорганизми и токсини.

Течноста и елементите во трагови со витамини активно се апсорбираат во дебелото црево. Така, луѓето кои честопати се соочуваат со проблемот со запек, доживуваат внатрешна интоксикација поради навлегувањето на штетни материи во крвта.

Ова на крајот доведува до воспаление на цревната лигавица и последователно кршење на состојбата на микрофлората. Покрај тоа, општата состојба на целиот организам се влошува. Таков курс може да биде полн со појава на алергиски реакции, како и имунолошки нарушувања. Висок степен на шлаг на кој е изложена цревата ја зголемува можноста за зголемување на ризикот од рак.

Цревни атони: симптоми

Главниот симптом на болеста која се разгледува, како што е веќе забележано, се манифестира во форма на запек. Атонискиот запек е особено релевантен во случај кога задржувањето на столицата е четириесет и осум или повеќе часа. Честопати истовремени манифестации на оваа состојба се абдоминална болка, чувство на непријатност во него, надуеност. Последица од ова е влошување на општата здравствена состојба, тента е предмет на промени, се појавува слабост.

Пациентите со запек траење повеќе од три дена често имаат симптоми во форма на треска и притисок. Покрај тоа, тие, исто така, доживуваат значителна тежина во стомакот, интересот за храна може целосно да исчезне.

Главно атоничен запек, кој се јавува поради слабоста на абдоминалниот ѕид и карлицата, како и поради слаба перисталтика, исчезнуваат без придружни болни сензации. Овој тип на феномен воопшто не е невообичаен по бременоста и, соодветно, по породувањето. Во некои случаи, цревната атонија може да се развие кај жените за време на менопаузата , како и кај белодробна емфизема, прекумерна телесна тежина и хипокинезија. Покрај тоа, релевантноста на оваа состојба станува во случај на долг престој во кревет.

Фактори кои предизвикуваат појава на атоничен запек се нарушувања во исхраната, хиподинамијата, постот, систематски стресови, како и необични состојби кои стануваат пречка за дефекацијата. Покрај тоа, овие фактори вклучуваат инфекции, ендокрини заболувања и употреба на одредени лекови. Атонията на цревата кај децата често може да укаже на присуство на одредени абнормалности поврзани со развојот на цревата.

Дијагностицирање на цревниот атонија

Дијагностицирање на болеста за која станува збор вклучува потреба да се идентификуваат причините за тековните повреди во функциите на цревата. Соодветно на тоа, од специјалист е потребно да се спроведе детално сослушување на пациентот, врз основа на кој се формира слика која укажува на специфичните карактеристики на неговиот животен стил. Покрај тоа, факторите како што се исхраната и наследноста се земаат предвид.

Исто така, се прави анализа на изметот и бактериолошка сеидба. Доколку е потребно, можно е да се додели анкета во форма на колоноскопија , со што се утврдува дали има патологии во цревната област.

Третман на цревна атонија

Честопати, пациентите бараат помош од специјалист само кога лаксативи што ги користат тие престанале да делуваат соодветно. Ова е сосема погрешно, бидејќи традиционалните лаксативни лекови се само симптоматски средства. Покрај тоа, причината за запек не е елиминирана од нив, а ефектот врз цревната мукоза доведува до неговата атрофија, што само го влошува текот на болеста.

Поради оваа причина, третманот на цревниот атонија, пред сè, се сведува на диета кога се развива за оваа диета. Храната треба да се зема во мали делови. Важно вклучување во секојдневната исхрана се производи кои дејствуваат на стружење начин. Тие вклучуваат квас, млечни производи и природни сокови. Покрај тоа, важно е да се исклучи употребата на такви производи за храна, што доведува до "врзување" на цревните јајца, тврдо варени јајца, пушено месо, круши итн.

Со тенденција за атопичен запек треба да се користи во исхраната на таквите производи, чиј состав вклучува доволно количество влакна и маснотии. Поради овие производи се зголемува интестиналната перисталтика, што ви овозможува да го промените хемискиот состав на дебелото црево.

Во третманот на цревниот атонија, исто така е важно да се одржи јасен распоред на јадење со последователно празнење, кое е олеснето со одредени вежби со цел да се обезбеди леснотија и регуларност на празнењето на цревата. Ефективна мерка во медицинскиот комплекс е исто така имплементација на терапевтска масажа на абдоменот.

Со времетраење на атоничен запек, лековите може дополнително да се препишат. Болката е елиминирана со употреба на антиспазмози. Покрај тоа, може да биде неопходно да се спроведе анкета со проктолог, кој ќе го одреди или исклучи присуството на специфична патологија.

Така, заради дијагностицирање на болеста, потребно е првично да се повикаат на гастроентеролог, кој, доколку е потребно, ќе го упати пациентот до дополнителен проктолог или ќе пропише соодветна терапија во третманот на цревниот атонија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна атонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперстимулација на јајниците (појавување на симптоми: 7 од 10)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 10)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Кронова болест (појавување симптоми: 6 од 10)

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...
Е. coli (појавување симптоми: 6 од 10)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Рак на дебелото црево (појавување на симптоми: 6 од 10)

Рак на дебелото црево е малиген тумор, кој е формиран како резултат на поразот на мукозната мембрана и ѕидовите на дебелото црево со метастази. Најчесто ракот на дебелото црево се дијагностицира кај мажи и жени на возраст од 50 до 60 години. Вреди да се забележи дека кај вегетаријанците, болестите од овој тип се дијагностицираат многу поретко. На територијата на ЗНД земји, оваа болест е рангирана на четвртото место меѓу сите болести на ракот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .