Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисбактериоза: Симптоми и третман

Дисбактериоза - главните симптоми:

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

Во човечкото тело, три типа на бактерии учествуваат во процесите на варење:

 • корисни (бифидобактерии, лактобацили). Одржувајте ја рамнотежата на другите бактерии во стомакот, спречувајте развој на алергиски болести, слабеење на имунолошкиот систем и многу други негативни ефекти врз човечкото тело. Тие, исто така, го контролираат количеството штетни бактерии;
 • неутрален. Тие живеат на одредено место. Не донесе посебна корист или штета;
 • штетни (Кандида габа, Staphylococcus , Streptococcus). Тие предизвикуваат разни болести и дефекти на гастроинтестиналниот тракт.

Дисбактериозата по антибиотиците и врз основа на присуството на други патологии укажува на појава на штетни бактерии, габи во големи количини, како и истовремено намалување на корисни бактерии. Ако не ја излекувате болеста со текот на времето, тоа ќе доведе до постепен развој на други болести (колитис и разни воспаленија). Ако болеста се појави во човечкото тело подолго време, може да ја наруши апсорпцијата на хранливи материи (витамини, протеини, масти), што, пак, ќе предизвика анемија или ќе доведе до губење на тежината. Најчеста манифестација на патологија е присуството на болка во абдоменот, нестабилноста на столицата (наизменична констипација и дијареа), како и дијареа. Знаците на дисбиоза кај возрасните и кај децата не се многу различни.

Причините за болеста

Причините за дисбиоза обично се придружуваат на друга болест ( панкреатит , гастритис и други). Често, повредата на начинот на јадење доаѓа од патниците.

Главните причини за дисбиоза се следните:

 • употреба на антибиотици без контрола;
 • присуство на цревни заболувања;
 • операции на гастроинтестинални патишта;
 • намален имунитет;
 • неусогласеност со константниот начин на јадење. Ова исто така вклучува прекумерно внесување на брашно, масни, солени производи со недоволно внесување на ферментирани млечни производи и влакна.

Симптоми на болеста во различни фази

Постојат фази кои вклучуваат одредени симптоми на дисбиоза:

 • Фаза 1 се карактеризира со мали нарушувања на микрофлората. Ова обично се должи на почетокот на земање на антибиотици, како и промена на составот на вода или храна. Не се појавуваат светли знаци на дисбиоза. Едно лице може да биде вознемирено, на пример, само со татнеж во стомакот. Ако телото се навикне на нова храна или се прекинува текот на антибиотиците, нормалниот сооднос на цревната микрофлора често се обновува независно;
 • Фаза 2 се карактеризира со повеќе забележливи симптоми, кои вклучуваат повраќање, гадење, непријатен мирис и вкус во устата, како и кршење на столицата. Горенаведените симптоми на дисбиоза во оваа фаза може да се мешаат со знаци на развој на друга болест. Во овој случај, треба да го посетите лекар, така што ќе избере најоптимален метод за третман на дисбактериоза;
 • Фаза 3 вклучува итен третман на дисбиоза, бидејќи телото е веќе ослабено од постојаното влијание на ѕидовите на желудникот и цревата со голем број штетни микроорганизми. Најчести симптоми во оваа фаза се остра болка во стомакот, како и други знаци - татнеж, дијареа. Нестабилните прехранбени состојки се присутни во столицата;
 • Фаза 4 се развива кога третманот за дисбактериоза е отсутен или не е доволно интензивен. Во оваа фаза, штетните микроорганизми практично ги заменуваат корисните, што доведува до развој на болести како берибери, депресија , цревни болести, кои се опасни не само за здравјето, туку и за животот на пациентот.
Класификација на цревната дисбиоза

Исто така, постојат и дисбиоза во гинекологијата - кршење на односот на микроорганизми во вагината на жените. Тие може да страдаат повеќето жени, но симптомите не се појавуваат секогаш отворено.

Дијагноза на болест

Како да се третираат дисбактериозата, да одлучи гастроентеролог, кој треба да се реши во такви случаи. Прво, анализата на столицата е потребна од пациентот за да се потврди точната дијагноза. Исто така, лекарот може да пропише:

 • гастроскопија ;
 • испитување на ректалниот отвор со помош на вметната направа (ректороманоскопија);
 • Х-зраци испитување со прелиминарно полнење на цревата со контрастен агент (иригоскопија);
 • испитување на цревната површина до 1 m во должина со користење на специјален апарат ( колоноскопија ).

Третман на болести

Третманот со дисбактериоза се изведува со употреба на такви методи:

 • исхрана со дисбактериоза;
 • лекови за дисбактериоза (таблети или суспензии со широк спектар на дејства);
 • употребата на народни лекови.

Подготовките за дисбактериоза вклучуваат таблети кои делуваат на штетни микроорганизми, намалувајќи го нивниот број на прифатлив минимум. Често употребувани од лекари лекови за дисбактериоза припаѓаат на серијата тетрациклини. Земањето апчиња обично трае до 10 дена. Исто така, пациентот е пропишан ензимски лек за дисбактериоза (на пример, Мезим или Есенцијал), со што ќе се создадат сите услови за колонизација на цревата со корисни бактерии.

Што се однесува до исхраната, храната за дисбактериоза треба да вклучи намалување на внесот на шеќер, како и многу штетни микроорганизми, поради внесот на шеќер кај пациентот, добиваат енергија за постоење. За шеќер, чија употреба треба да биде ограничена или дури и исклучена, вклучуваат:

 • трска шеќер;
 • шеќерна репка шеќер;
 • мед
 • разни сирупи;
 • малтоза, сорбитол и други засладувачи.

Исхрана со дисбактериоза обезбедува отфрлање на храна, која содржи квасец, производи кои биле подложени на ферментација, како и супстанции што содржат мувла. Во случај на дисбактериоза може да се вклучи, но вреди малку да се ограничат зачините и оцет. Доколку пациентот ја има претходната цревна болест, тогаш исхраната за дисбактериоза, која ќе биде препишана од лекар, строго ќе забрани пијалоци направени како резултат на процесот на ферментација (пиво, пиво, вино).

И покрај ограничувањата во исхраната, диета со дисбактериоза подразбира употреба на прилично голем број корисни продукти. Тие вклучуваат посно видови на месо, јајца, 'рж, хељда и друг небесен леб од брашно. Ќе биде добро да се вклучат зеленчук, зеленчук кој содржи многу влакна и витамини во исхраната со дисбактериоза.

Многу пациенти го поставуваат прашањето докторот - како да се третираат дисбактериозата со помош на народни лекови? Ова прашање е важно за нив, бидејќи таквиот третман со помош на народни лекови вклучува помалку трошоци, но неговата ефикасност не е потврдена од страна на лекарите. Тие треба да се земат со претпазливост и само по консултација со специјалист. Народни лекови не треба да бидат единствениот третман за дисбиоза.

Што се однесува до народните лекови, следниве рецепти се популарни меѓу луѓето:

Лук - добра превенција на дисбактериозата
 • внес на серум. Овој народен лек овозможува ферментација на кефир и ингестирање за обновување на микрофлората во цревата;
 • земајќи домашен јогурт. Овој народен лек се подготвува со ферментирање на литар млеко со крекери, добиени по сушењето на црн леб. Откако ќе се додаде производ на крютови, рендан со лук. Се верува дека тоа е народниот лек кој ги содржи сите бактерии потребни и корисни за цревата;
 • зголемување на потрошувачката на производи кои содржат бакар. Лекарите не ја докажале ефективноста на таков народски третман. Производите кои содржат бакар не треба да се земаат секојдневно во дози поголеми од 3 mg;
 • зголемена потрошувачка на лук. Се верува дека овој народен лек придонесува за смртта на штетни микроорганизми, што го спречува гниењето и ферментацијата во телото. Алатката мора да се земе во количина од една парче пред оброк. Исто така, лукот е добра спреченост за дисбактериоза.

Таблетите, разни лекови за дисбактериоза во комбинација со диета можат да ја излечат болеста за неколку дена. Превенција на дисбиозата е урамнотежена исхрана и внимателен однос кон нивното здравје. Можете да направите некои народни лекови кои ќе помогнат во заштитата или обновувањето на цревната микрофлора. Но, ова може да се направи само со дозвола на лекарот што посетува. Третманот на настинки, цревни и други болести исто така е добра спреченост за дисбактериоза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисбактериоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Надуеност (појавување симптоми: 10 од 17)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 17)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 9 од 17)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
E. coli (појавување симптоми: 9 од 17)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 17)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .