Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефритис: Симптоми и третман

Нефритис - главните симптоми:

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

Оваа болест може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи. Нефритис, исто така, се развива кај деца и кај постари лица, но малку помалку. Оваа патолошка состојба може да биде и независна болест, и да се развие во однос на позадината на болестите што веќе постојат во човечкото тело.

Видови

Jade во медицината се поделени во неколку видови кои имаат своја етиологија, симптоми и карактеристики на курсот. Сите видови се опасни за здравјето и животот, затоа, веднаш штом едно лице ги открие првите симптоми на болеста, се препорачува веднаш да се контактира со медицинска установа.

 • гломерулонефритис . Во оваа болест, гломерулите се засегнати. Во чести случаи, овој тип на нефритис се развива поради претходно пренесено воспалено грло и други заболувања, појавата на која беше предизвикана од хемолитичен стрептокок. Карактеристичен симптом на гломерулонефритис е хематурија. Едем се развива, постои болка во долниот дел на грбот, крвниот притисок се зголемува;
 • пиелонефритис (гноен нефритис). Воспалителниот процес влијае на бубрежната карлица, чашка и бубрежниот паренхим. Патогените микроорганизми се стафилококи , Escherichia coli и други бактерии. Патогената микрофлора влегува во бубрезите од други делови на урогениталниот систем, но исто така може да се доведе и преку крв од други фокуси на инфекција што веќе се присутни во телото. Со пиелонефритис, температурата се зголемува, постои силна главоболка и болка во долниот дел на грбот. Уринирање чести и болни;
 • интерстицијален. Воспалителниот процес ги опфаќа тубулите и интерстицијалното ткиво на бубрезите. Оваа болест може да биде предизвикана од земање одредени групи на синтетички лекови. Исто така, причината за развојот може да бидат вирусни инфекции. Првите симптоми: едем, крв во урината, слабост, зголемен крвен притисок, полиурија, болка во областа каде што се наоѓаат бубрезите;
 • зрак. Болеста се развива по продолжено изложување на телото на јонизирачко зрачење. Како по правило, ова води кон фактот дека воспалителниот процес влијае на бубрежните тубули;
 • шант Се карактеризира со комбинација на комплекси на антитела во близина на гломерулите на бубрезите;
 • наследни. Нејзиниот изглед во човечкото тело е директно поврзан со постоечките вродени патологии на бубрезите.

Класификација

За да се припише болест на одреден тип, во секој клинички случај потребно е прво да се идентификува природата и степенот на инфламаторниот процес во бубрезите, природата на текот на болеста. Клиничарите за попрецизна дијагноза користат специфична класификација на нефритис.

Според локализацијата и дистрибуцијата на патолошкиот процес, болеста е поделена на:

 • Фокусно. Воспалителниот процес "го напаѓа" бубрежното интерстицијално ткиво;
 • Дифузни Зафатените бубрежни гломерули.

Според текот на болеста, овие видови се разликуваат:

 • Акутен жад. Во овој случај се јавува акутна бубрежна дисфункција. Како по правило, ова се должи на негативното влијание на патогената микрофлора. Но, тоа исто така може да се случи под влијание на токсични и имуни причини;
 • Хроничен нефритис. Во оваа форма на болеста, два бубрези се погодени одеднаш. Процесот е хроничен. Оштетувањето на бубрежните клетки е поврзано со имунолошки, метаболни, токсични и инфективни фактори.
 • Субакутен.
 • Subchronic.
Структурата на здравиот бубрег

Според етиологијата, болеста е поделена на:

 • основно;
 • средно.

Според отсуството или присуството на бубрежна функција, нефритот е поделен на:

 • болест со зачувување на функционирањето на бубрезите;
 • болест со ренална инсуфициенција.

Оваа класификација е општо прифатена и ви овозможува да попрецизно дијагностицирате и во иднина да препишете соодветен третман.

Причини

Како што споменавме погоре, болеста може да биде примарна или секундарна заради развој. Во првиот случај, нефритот се формира поради примарни бубрежни заболувања. Примарната форма трае околу 80% од сите клинички случаи на морбидитет.

Секундарната форма на жад се развива против позадината на постојните патолошки процеси во телото.

Патогени од жад:

 • гонокок;
 • стрептокок;
 • пневмокок;
 • менингокок.

Главните причини за жад:

 • автоимуни болести;
 • нефропатија во текот на бременоста;
 • дијабетес мелитус ;
 • амилоидна дистрофија;
 • инсулин-зависен дијабетес мелитус;
 • онколошки болести;
 • заразни болести;
 • некои болести на женскиот репродуктивен систем;
 • тромбоза ;
 • уртикаријални осипувања;
 • долгорочна употреба на одредени групи на синтетички лекови;
 • интоксикација на телото со отрови или тешки метали.

Симптоматологија

Акутен нефрит е болест која често ги зафаќа младите луѓе, како и децата. Во повеќето од клиничките ситуации, процесот се развил 10-12 дена откако лицето претрпело заразна болест. Првите знаци на развој на акутен нефрит се хипертермија, слабост и слабост, болка во болка се јавува во лумбалниот регион.

Главни симптоми:

 • зголемен крвен притисок;
 • интензивна жед;
 • сувост во устата;
 • оток се појавува. Прво, тие се наоѓаат на лицето, главно на очните капаци. Како што напредува болеста, отокот оди на целото тело. Задушеноста за краток временски период може да се здобие со значителни количини. Во тешки случаи, постои веројатност за асцитес или ексудат на акумулации во плевралните и кардијалните празнини.

Кај акутен нефрит, не страдаат само бубрезите. Таа, исто така влијае на кардиоваскуларниот систем на телото, особено самите крвни садови на бубрезите.

Текот на акутната форма на оваа болест во повеќето случаи е поволен. Третманот може да биде долг (до три месеци), но, по правило, завршува со целосно закрепнување на пациентот. Во некои случаи, мало зголемување на притисокот може да се појави во текот на 6 месеци. Не е опасно за здравјето и не е потребно да се третира оваа состојба.

Негативниот крај на болеста е нејзината транзиција кон хроничната фаза. Ова е можно ако во текот на 9 месеци од почетокот на развојот на болеста, неговите главни симптоми не исчезнат. Ова обично се случува ако некое лице е дијагностицирано погрешно или ако е пропишано погрешно лекување. Хроничниот нефрит се карактеризира со наизменични периоди на егзацербација со периоди на смиреност.

Хроничниот нефрит трае многу долго. Самиот пациент во исто време чувствува постојана слабост, слабост, замор. Исто така, има главоболки, малку зголемен крвен притисок, намален апетит. Ако вежбате анализа на урина , тогаш ќе се појави црвени крвни клетки во мала количина, протеини и цилиндри.

Опасноста од хроничен нефрит лежи во фактот дека со секое влошување се повеќе и повеќе бубрежни гломерули умираат. Бубрезите се смалуваат и се намалуваат. Ако не се спроведе соодветен третман на жад, тогаш значителна количина на бубрежно ткиво ќе умре и ќе се развие бубрежна инсуфициенција.

Jade ефекти

Други симптоми на жад:

 • хипертермија;
 • кршливост на коса и нокти;
 • дизурија;
 • тешка интоксикација на телото;
 • дијареа;
 • надуеност;
 • активноста на пациентот е значително ограничена;
 • повраќање и гадење;
 • кожата е сува, иктерија, може да олупи;
 • мускулни болки;
 • конвулзии;
 • парестезија;
 • урината е облачно, снегулки можат да "плови" во неа.

Дијагностика

Со цел правилно дијагностицирање, треба да посетите неколку специјалисти одеднаш - нефролог, уролог и терапевт. За децата, исто така, треба да одите кај педијатар за консултации.

Основни дијагностички методи:

Третман

Третманот на жад се изведува само во стационарни услови со строго придржување кон одмор во кревет. Тоа е задолжителен лекар препиша диета за жад. Во текот на првите два дена, пациентот треба да пие само 400 ml вода и да јаде 100 грама шеќер. Не ја надминувајте дозата! Ова е првата фаза од исхраната на жад. Потоа, исхраната е пропишана со ограничена употреба на сол на маса. Дозволено е да тропа не повеќе од пет грама сол и пијте до 1500 мл течност. Исто така, во исхраната треба да се ограничи на животински протеини. Маснотиите, зачинета и солена храна се целосно исклучени. Сето ова се заменува со ниски маслени сорти на риба, што се препорачува да се користи само на пареа. Исто така, се покажува дека пациентот јаде овошје, зеленчук и млечни производи.

Јаде се покажува дека јаде овошје и зеленчук.

Конзервативната терапија вклучува назначување на следните групи на синтетички лекови:

 • антибактериски;
 • срце;
 • антихипертензиви;
 • диуретик;
 • антиалергични;
 • имуносупресиви;
 • калциум;
 • рутински;
 • аскорбинска киселина.

Со комплексен тек на жад третманот треба да биде само комплексен. Цитостатиците и глукокортикостероидите додаваат построги за наведените лекови. Во итни случаи, се покажа дека се спроведува хемосорбција и плазмафереза. Исто така се применуваат и хируршки третман, кој ќе има за цел отстранување на изворот на инфекција од телото.

Ако се развие тешка ренална инсуфициенција , трансплантатот на бубрег ќе биде единствениот правилен метод на лекување.

Превенција

Превенцијата на акутен нефрит е главно за дезинфицирање на фокуси на инфекција во време. Исто така треба да го зацврстите вашето тело и да водите здрав начин на живот.

Превентивните мерки вклучуваат:

 • редовно вежбање;
 • избегнувајте хипотермија;
 • зајакнување на имунитетот;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • навремено третираат хроничен тонзилитис и други заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нефрит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 11 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 9 од 20)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 8 од 20)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .