Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интерстицијален нефритис: симптоми и третман

Интерстицијален нефритис - главни симптоми:

Интерстицијален нефритис е честа болест која се карактеризира со акутно или хронично абактериско воспаление на интерстицијалното ткиво и бубрежни тубули. Болеста е независна нозолошка форма. Неговите симптоми се на многу начини слични на оние на пиелонефритис, но постојат значителни разлики.

Значи, со интерстицијален нефрит, ткивата на органот не се уништува. Воспалението го покрива само сврзното ткиво, формирајќи еден вид "рамка" на телото, а не се протега понатаму на бубрежната карлица и чашка.

Интерстицијален нефритис се развива кај луѓе од различни возрасни групи, особено кај мали деца. Но, најчесто страдаат луѓе од работен век - од 20 до 50 години.

Форми

Природата на протокот во медицината ги разликува таквите форми на интерстицијален нефрит:

 • акутен интерстицијален нефритис. Се карактеризира со акутен почеток - температурата се зголемува, количината на урина која се излачува од страна на лицето се зголемува и се појавува крв (хематурија), се јавува болка во долниот дел на грбот. Во потешки случаи може да се развие бубрежна инсуфициенција . Ако имате еден или повеќе од овие симптоми, се препорачува веднаш да се консултирате со квалификуван лекар. Прогнозата за акутен интерстицијален нефрит во повеќето клинички ситуации е позитивна;
 • хроничен интерстицијален нефритис. Ако болеста поминала во оваа форма, тогаш пациентот развива фиброза на ткивото кое ја формира стромата на паренхимниот орган. Исто така, се јавува и тубуларна смрт. Последната фаза во развојот на хроничен интерстицијален нефритис е поразот на гломерулите (ова е функционален дел од бубрезите каде крвта се филтрира). Ако пациентот не е снабден со квалификуван мед. помош, тој ќе има нефросклероза - овој синдром на бубрежна дисфункција е неповратен и опасен по живот.

Според механизмот на развој, таквите форми се разликуваат:

 • основно. Во овој случај, патолошкиот процес се развива во бубрежното ткиво независно, а не против позадината на друга болест;
 • средно. Се развива против позадината на постоечката болест на бубрезите и значително го комплицира нејзиниот тек. Таа, исто така може да се развие поради присуството на леукемија , дијабетес , гихт и други болести во телото.

Според етиологијата на појавата, се разликуваат следниве форми на интерстицијален нефрит:

 • автоимуни. Болеста се јавува поради претходно постоечка дефект на човечкиот имунолошки систем;
 • токсични-алергични. Оваа форма се јавува поради продолжено изложување на токсични, хемиски. супстанции на телото, како и воведување на протеински лекови;
 • идиопатска. Во овој случај, етиологијата на интерстицијален нефрит не е утврдена;
 • постинфективен.

Според клиничките манифестации, емитираат:

 • проширена форма. Сите клинички симптоми на интерстицијален нефрит се изговара;
 • тешка форма Во овој случај, се изразуваат симптоми на пролонгирана анурија и акутна ренална инсуфициенција. Кога се откриени, неопходно е итно да се спроведе хемодијализа на пациентот. Ако не ја изврши оваа постапка, тогаш може да биде фатална;
 • "Неуспешна" форма. Анурија е отсутен кај пациентот, функционирањето на бубрезите брзо се обновува. Текот на оваа форма на болеста е поволен и не носи опасност за животот на пациентот;
 • "Фокална" форма. Симптомите на интерстицијален нефрит се прилично слаби. Полиурија е забележана. Пациентот брзо се опоравува.
Хроничен интерстицијален нефритис

Етиологија

Интерстицијалниот нефрит може да биде резултат на прилично широк спектар на патолошки состојби.

Фактори кои придонесуваат за развој на акутен интерстицијален нефрит:

 • присуството на инфективни процеси во телото;
 • лимфопролиферативна патологија;
 • алергиска дијатеза;
 • воведување во телото на протеини лекови;
 • интоксикација на организмот супстанции;
 • болести кои влијаат врз сврзното ткиво.

Фактори кои придонесуваат за појава на хроничен интерстицијален нефрит:

 • автоимуни болести:
 • хронична интоксикација на телото;
 • болести во текот на кои се развива грануломатозно воспаление. На пример, саркоидоза или туберкулоза ;
 • нарушувања во развојот на бубрежното ткиво;
 • земајќи лекови против болки и долготрајно кочење;
 • разни абнормалности на уринарниот систем;
 • вродени нарушувања на метаболизмот на оксалат и урат.

Симптоматологија

Интерстицијалниот нефрит нема симптоми кои се карактеристични само за него. Ги има истите симптоми како и другите заболувања на бубрезите:

 • остар пораст на температурата на големи броеви;
 • намалување на волуменот на излачена урина (во тешки клинички случаи);
 • главоболка, вртоглавица;
 • потење Некои пациенти се жалат на треска;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • поспаност;
 • оток на екстремитетите е отсутен;
 • болки во мускулите на трупот и екстремитетите;
 • губење на апетитот или целосно отфрлање на храната;
 • полиурија;
 • артериската хипертензија се развива кај пациент.

Дијагностика

 • внимателна анализа на поплаките на пациентот, како и самата болест, ќе му помогне на лекарот да утврди кога се појавија првите симптоми, колку се изразени, и така натаму. Врз основа на добиените податоци, се подготвува дополнителен план за истражување;
 • Oak . Се забележува леукоцитоза, зголемување на ESR , во некои случаи намалување на бројот на црвените крвни клетки ;
 • крвна биохемија . Постојат зголемени нивоа на креатинин и уреа;
 • биохемија на урина. Еден од најинформативните дијагностички методи. Анализата откри протеинурија, микрохемурија, еозинофилурија;
 • Reberg тест. Овој метод овозможува евалуација на капацитетот на бубрезите и ви овозможува да ја проверите способноста на тубулите да апсорбираат и да излажат одредени супстанции;
 • Тест Zimnitsky. Тоа му овозможува на лекарот да ја процени способноста на бубрезите да се концентрира урина;
 • култура на урината. Овој метод е неопходен за проверка на бактериите во урината;
 • биопсија на бубрезите.
Бубрежна биопсија

Третман

Третманот на интерстицијален нефрит мора да започне откако ќе се воспостави причината за нејзиниот развој во човечкото тело.

Со оглед на фактот дека болеста најчесто се развива на позадината на земање на одредени синтетички лекови, во овој случај единствениот метод на лекување е да се идентификува и прекине земањето на лекот, што предизвика развој на болеста. Ако ефектот не е 3 дена, се покажува дека зема глукокортикостероиди.

Важно е пациентот да му обезбеди најоптимален режим на хидратација. Ако количината на урина која тој лачи се зголемува, тогаш, соодветно на тоа, се зголемува обемот на течност што тој прима интравенски или троши независно. Ако волуменот на урина се намалува, количината на инјектираната течност се намалува.

Ако пациентот разви акутна ренална инсуфициенција, итно е потребна хемодијализа.

За време на третманот, важно е пациентот да добие доволно витамини, протеини и јаглени хидрати, така што лекарите ќе пропишат посебна диета за него.

Исхрана

Ако пациентот нема симптоми на хроничен тек на болеста, тогаш му е доделена физиолошки целосна исхрана. Исхраната ќе биде дизајнирана така што човечкото тело ќе ги добие сите супстанции што му се потребни - масти, витамини, протеини, јаглехидрати. Важно е да се ограничи употребата на сол на маса. Ова е особено точно ако пациентот има висок крвен притисок.

Исхраната за хроничниот тек на болеста има и други нијанси. Нејзиното дејствување е насочено кон корекција на метаболизмот на оксалат-калциум. Лекарите, како по правило, пропишуваат диета на зелка од компири за пациентите.

Од исхраната, прехранбените производи се нужно исклучени, што може негативно да влијае на тубуларниот апарат на бубрезите - цитрус, зачинета, масна и пушена храна. Исто така, исклучи ги зачините.

Исхраната ќе помогне во обновувањето на нормалната функција на бубрезите. Но, исто така е важно да пиете најмалку два литра течност дневно. Подобро е ако е само прочистена вода.

Карактеристики на текот на болеста кај деца

Интерстицијален нефритис кај деца

Интерстицијален нефритис кај деца често се јавува. Може дури да се појави кај новороденчиња кои имаат нефропатија. Во повеќето клинички случаи, дијагнозата била потврдена кај предвремено родени бебиња. Како по правило, нивната болест се развива како одговор на организмот на токсични или хипоксични ефекти.

Кај децата, првиот знак за присуство на болеста е појавата на едем. Понатаму, се развива полиурија. Постои зголемување на нивото на креатинин и уреа во крвта. Во скоро сите случаи, болеста кај децата се дијагностицира во акутен период. Но, имало случаи кога болеста земала хроничен тек. Ова се должи на несоодветен и задоцнет третман.

Превенција

 • секојдневно треба да пијат најмалку два литра течност;
 • елиминирање на силни физички напор;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • Не земајте долгорочни синтетички лекови. Ова особено важи за лековите кои помагаат во елиминирањето на болката;
 • рехабилитација на фокуси на инфекција во телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Интерстицијален нефрит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: нефролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 12)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 6 од 12)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Пиелит (појавување симптоми: 6 од 12)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 6 од 12)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .