Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пара-енефритис: Симптоми и третман

Перинефритис - главните симптоми:

Перинефритис - пурулентно-деструктивно топење на влакна, лоцирано околу бубрезите. Овој патолошки процес се развива поради ширењето на воспалението од бубрежниот паренхим. По потекло на пиелонефритис, лекарите се поделени на примарно и секундарно. Во првиот случај, воспалението почнува директно во влакната, а во вториот случај, гноен процес се шири од бубрегот.

Во 80% од клиничките случаи, пациентите доживуваат секундарен параефрит. Како по правило, болеста ги погодува луѓето од работоспособна возраст - од 16 до 50 години. Кај постарите лица и малите деца, болеста се дијагностицира во исклучително ретки случаи. Патолошкиот процес обично влијае на левиот бубрег, поретко двапати одеднаш.

Етиологија

Надвор беше кажано дека паранефритот често започнува поради ширењето на гноен процес од бубрезите. Ова укажува дека главните причини за развојот на болеста се воспалителните болести на овој орган. Меѓу нив, особено вреди да се фокусира на акутен пиелонефритис . Нејзиниот развој е предизвикан од патогени микрофлора кои влегуваат во бубрезите преку хематогени, уринарни или лимфолошки патишта.

Причините за примарен паранефрит во повеќето клинички ситуации се грам-позитивни бактерии. Секундарниот патолошки процес е предизвикан од бактерии кои припаѓаат на Proteus групата, како и E. coli . Ако сееш гној, тогаш ќе се најде стафилокок .

Одредена вредност во развојот на паранефритот ја игра општата состојба на имуниот систем на телото и самите бубрези, како и навременоста на третманот на воспалителни болести на овој орган. Ако некое лице има одличен имунолошки систем и здрави бубрези, но не ги третира во време, на пример, акутен пиелонефритис, тогаш оваа болест во него наскоро ќе биде комплицирана со паранефрит.

Примарното воспаление на бубрежното ткиво во медицината се смета за многу ретко. Може да се развие како резултат на механичка повреда на половината (често прободен предмет). Инфекцијата може да влезе во каналот на раната и по успешно развивање во ткивото на бубрезите. Како резултат на тоа, ова ќе доведе до брз развој на гноен процес, што ќе доведе до топење на влакна.

Лекарите не исклучуваат дека пара-еритот може да се развие поради хематогеното ширење на патогената микрофлора од други органи. Следниве болести можат да дејствуваат како фокуси на инфекција:

Паранефритис (гној во бубрезите)

Симптоматологија

Акутен паранефрит на почетокот на развојот нема одредени специфични симптоми. Нејзините симптоми наликуваат на било која друга болест на уринарните органи. Како по правило, болеста започнува акутно. Температурата се зголемува, се појавуваат треска. Општата состојба на пациентот се влошува. Се појавува болка во долниот дел на грбот и постепено се зголемува на местото на локализација на зафатениот бубрег. Болката зрачи на стомакот, бедрото или рамото. Пациентот во некои случаи не може целосно да дише, бидејќи болката има тенденција да се интензивира за време на вдишувањето.

Ако палпација на лумбалниот регион, можете да забележите силна мускулна тензија. Во овој случај, пациентот ќе ја почувствува болката. Ако не започнете со третман на паранефрит, тогаш во рок од неколку дена малку понизок хипохондриум може да се користи за палпација на воспалителниот инфилтрат. Ќе има густа структура.

Кожата во лумбалниот регион, исто така, постепено ќе се промени - ова е еден од најважните дијагностички симптоми. Во првата фаза од развојот на паранефрит, тоа ќе биде едноставно едематозна. Ако ја започнете болеста, таа наскоро ќе стане црвена и под неа може да се утврди испакнатоста.

Карактеристичен симптом за паранефрит е тоа што пациентот претпоставува присилна позиција во која болката се чувствува во помала мера. Како по правило, лежат или седат, така што 'рбетот е свиткан на здрав начин.

Воспалителниот процес без адекватен и навремен третман може да се прошири на големиот лумбален мускул. Во овој случај, од делот на локализацијата на лезијата, се јавува карактеристична карактеристика на паранефрит: ногата се наведнува на зглобот на колкот и пациентот не може да го свитка во иднина.

Дијагностика

Перинефритисот е опасен затоа што "маскира" за други заболувања на бубрезите, па затоа е важно правилно да се спроведе соодветна дијагноза. Најинформирачки метод е пункција на бубрежното ткиво. Ако се појави болест, ќе се добие гној од овие ткива. Но, понекогаш тоа не се појавува, така што тие се прибегнуваат кон други истражувачки методи:

  • радиографија. Измазнувањето на бубрежните контури, како и присуството на инфилтрати во лумбалниот регион ќе бидат забележани во прегледна слика со паранефрит;
  • Ултразвук на бубрезите . Ви овозможува да ја процените состојбата на ова тело и да ги идентификувате патолошките формации (инфилтрати);
  • КТ скенирање;
  • urogramm. Во овој случај, во присуство на болеста, ќе има значителна деформација на апаратот за чаша;
  • Оам Тоа ќе се карактеризира со албуминурија, пиурија и бактериурија.
Дијагноза на паранефрит

Третман на болест

Со цел целосно да се опорават од болеста и да го поминат патот на заздравување, пациентите се подложени на операција во болнички услови. И колку побрзо ќе се одржи, толку е поповолна прогнозата. За време на интервенцијата, под анестезија, пациентот ќе се пресече преку кожата над патолошката испакнатост и одводнувањето на апсцесот. Но, ако гнојната фузија на бубрегот доведе до развој на паранефрит, тогаш заболениот орган треба да се отстрани.

По операцијата, пациентите се хоспитализирани неколку недели. Во тоа време, важно е да се спречи инфекцијата и воспаление на постоперативната рана, така што луѓето се препишуваат да земаат антибиотици од групата на карбапинеми и флуорокинолони. Купувајте ги во аптека може да биде препишана само од лекарот кој го посетува.

Ако патологијата е откриена во раните фази на нејзиниот развој, навремена и соодветна антибиотска терапија може да го потисне развојот на процесот и да доведе до нејзина регресија. Терапијата со антибиотици е комбинирана со ревитализација и детоксикација за постигнување на најпозитивни резултати.

Превенција

Главната насока во спречувањето на развојот на оваа болест е спречување на развојот на гноен воспаление кај бубрезите. Исто така е важно да се одржи нормалното функционирање на вашиот имунолошки систем. За да го направите ова, се препорачува периодично да дојде до приемот до имунологот и да го процени нивниот имунолошки статус. Важно е да се јаде правилно, со цел да се обезбеди вашето тело со сите супстанции што му се потребни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате паранефрит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот нефролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сакроилитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Сакроилитисот е воспалителен процес кој го зафаќа сакроилијачниот зглоб на 'рбетот, кој ја зафаќа синовијалната мембрана, како и целата негова површина. Меѓу главните причини за појавата на оваа болест, лекарите забележуваат кршење на метаболизмот и повредите кои биле добиени претходно. Болеста е придружена со болка во задниот дел (во долниот дел). Асептичниот сакроилијатис се третира со конзервативни методи, и гноен - со хируршки методи.

...
Мијалгија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Еритема нодозум (појавување симптоми: 4 од 10)

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

...
Лимфангитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Лимфангитисот е болест од акутна или хронична природа која влијае на лимфните стебла и капиларите. Во примарната форма не е пронајдена. Почнува повторно да напредува, спроти воспалителни процеси во човечкото тело. Во медицинската литература се користат и такви термини - лимфангитис и лимфангитис. Почесто дијагностициран лимфангитис на екстремитетите. Ова се должи на високата микротрауматска природа на оваа област, како и на карактеристиките на лимфна циркулација.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .