Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дивертикулоза: Симптоми и третман

Дивертикулоза - главните симптоми:

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

Причини

Најчесто цревната дивертикулоза се развива кај постарите лица. Лекарите се разликуваат меѓу главните причини за развојот на болеста:

 • несоодветна исхрана. Карактеризиран од потрошувачката на претежно лесно сварливите производи (производи направени од пченично брашно, месо, слатки), додека недостасуваат растителни влакна, овошје, зеленчук и вода. Постепено, ова води кон формирање цврсти измет, што може да ги повреди цревните ѕидови, што ќе предизвика формирање на "џебови" на нив. Неправилната исхрана често е причина за запек;
 • хиподинамија (недостаток на физичка активност);
 • присуство на вишок тежина.

Според статистичките податоци, жителите на западните земји (САД и Канада) најчесто имаат сигмоидна дивертикулоза на дебелото црево, а жителите на азиските земји имаат најмал ризик да станат болни со оваа болест, бидејќи постојано консумираат многу влакна.

Видови

Постојат два вида дивертикулум:

 • вродени Тие се формираат дури и за време на престојот на детето во матката и, како по правило, тие перзистираат низ животот на личноста;
 • стекнати. Тие се формираат во текот на животот на една личност (како по правило, кај постари лица) во големиот или тенкото црево.

Ако има многу дивертикули во цревата кои се разбудуваат, лекарите го нарекуваат дивертикулитис.

Во зависност од локацијата на болеста емитираат:

 • сигмоидна дивертикулоза. Сигмоидниот колон е одговорен за формирање на фекални маси, има многу свиоци кои придонесуваат за формирање на дивертикулум таму. Болката обично се почувствува во левиот илијачен регион;
 • колонска дивертикулоза. Дивертикула формирана на ѕидовите на дебелото црево, може да придонесе за стеснување на нејзините ѕидови и како резултат на тоа, запек. Пациентот може да почувствува болка во левата страна на абдоменот;
 • дивертикулоза на дебелото црево. Болка и воспаление обично се јавува во левата половина;
 • дивертикулоза кај цекум. Се забележува ретко.

Симптоми

Постојат такви главни симптоми на болеста:

 1. Присуство на болка на дното (обично во левиот дел) на абдоменот, кои не се елиминираат по посетата на тоалетот. Типично, болката на пациентот не се оддалечува долго време, без промена на неговата локација. Ако кликнете на местото на локализација на болката или почнете да правите физички вежби, чувствата се зголемуваат.
 2. Ударна столица Како по правило, придружени со запек, во некои случаи (околу 25%) крвави измет се забележани. Карактеристичниот симптом на болеста.
 3. Зголемување на температурата. Се јавува на почетокот на воспалителниот процес, кој е предизвикан од акумулацијата на фецесот.
 4. Други симптоми (гадење, подуеност).

Горенаведените симптоми исто така може да бидат последица на друга болест, како на пример апендицитис , и бараат итен третман на лекар. Во отсуство на третман на ректален дивертикулитис може да се појави прекин на воспалените области, што резултира со масивна инфекција на органите кои се наоѓаат во абдоминалната празнина ( перитонитис ).

Цревна дивертикулоза

Дијагноза на болест

Дивертикулозата на дебелото црево и другите одделенија може да се идентификува со пропишување на такви испитувања на пациентот:

 • консултација со специјалисти (терапевт и хирург) за да се одлучи за потребата од хирургија или да се идентификуваат други болести кои се карактеризираат со исти симптоми;
 • Ултразвук за дијагностицирање на состојбата на абдоминалните органи , што овозможува да се исклучат некои болести (дивертикулата на ултразвукот се обично не видливи);
 • Х-зраци, кои ќе помогнат да се утврди состојбата на внатрешните органи;
 • Иригоскопија, со помош на која се испитува површината на дебелото црево, што овозможува идентификување на локацијата и бројот на дивертикулуми;
 • колоноскопија , која може да се користи за да се идентификува не само локацијата на дивертикулумот, туку и да се испитаат други причини за анален крварење ( ректални фисури , рак на дебело црево или хемороиди ).

Третман на болест

Активностите што ги зема лекарот за лекување на пациентот зависи од фазата на болеста, присуството или отсуството на компликации или други фактори.

Третман на дивертикулоза може да биде:

 • во случај на случајно откривање на дивертикулум кој не му пречи на пациентот, лекарот ќе го пропише да набљудува специјална диета кога има дивертикулоза богата со растителни влакна (зеленчук, овошје, зеленчук, трици). Исхрана за цревна дивертикулоза е еден од главните клучеви за обновување;
 • во присуство на првите симптоми на болеста, лекарот ќе пропише, покрај прилагодување на исхраната, антибиотици за да се елиминира воспалението на дивертикулумот на ректумот. Како по правило, третманот со антибиотици се пропишува не повеќе од 10 дена;
 • ако постои ризик од компликации, специјалист ќе ја пропише операцијата.

Еден месец по заздравувањето, лекарот може да препише повторена колоноскопија, која ќе помогне да се дијагностицира состојбата на ректумот и да се утврди дали пациентот има истовремени болести.

Третманот на дивертикулозата, особено, вклучува јадење одредена листа на производи. Тие вклучуваат не само зеленчук и овошје, туку и мешунки, млечни производи. Исхраната за сигмоидна дивертикулоза често ја јаде храната, но во мали дози, избегнувајќи ореви, отстранувајќи мали семе од овошје и зеленчук. Исхрана за цревна дивертикулоза, исто така, вклучува и префрлање на супа од пире и јадење големи количини на течности.

Превенција на болести

За да не го поставуваме прашањето во иднина: "Како да се третира дивертикулозата?" Вредно е да се спречи појавата. За ова ви е потребно:

 • да се вклучат во физичка активност;
 • намалување на употребата на лесно сварлива храна и зголемување на потрошувачката на влакна во било која форма (од 20 до 30 грама на ден);
 • спречи појава на вишок тежина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дивертикулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 12)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 7 од 12)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 12)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Црви кај деца (појавување симптоми: 7 од 12)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Ешерихиоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Ешерихиозата е заразна болест која се карактеризира со оштетување на цревниот тракт. Во повеќето случаи, продолжува во акутна форма. Вреди да се одбележи дека не сите видови на E. coli може да доведат до развој на инфективен процес. Возбудливиот агенс на болеста е специфична бактерија, чиј извор е само болна личност. Покрај тоа, постојат неколку начини на пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .