Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Асцит: Симптоми и третман

Асцит - главните симптоми:

Абдоминалниот асцит (познат како капка од абдоменот) е патологија која е компликација на други болести. Абдоминалните асцити се карактеризираат со формирање и последователна акумулација на течност во абдоменот, што го нарушува функционирањето на органите во перитонеалната празнина. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10: R18. Оваа болест бара итна интервенција на специјалисти кои вршат парацентеза на високо ниво и пропишуваат посебна диета. Често, лапароцентезата се користи за лекување на болеста.

Причини за болест

Асцитот на абдоминалната празнина е патолошки процес, бидејќи здравото функционирање на човечкото тело не обезбедува ослободување на течности во големи количини. Мала количина на течност се формира во перитонеалната празнина, така што цревните петелки можат да се лизгаат и да не се држат заедно едни со други. Оваа плазма течност мора да се апсорбира во цревните ѕидови, меѓутоа, ако функционирањето на овој механизам е нарушено, функцијата на екскреција на течноста и нејзината инверзна улога на апсорпција не успеваат. Ова предизвикува асцит, што вклучува акумулација на вишокот на течност. Во такви случаи, лапароцентезата помага при употреба на други медицински методи на лекување.

Причини за асците се болести кои манифестираат заедно со оваа болест, условно поделени во 5 групи:

Покрај тоа, причините за асцитес се проблеми со бубрезите, како и дефект на тироидната жлезда.

Симптоми

Симптомите на асцит зависат од тоа колку брзо се формира асцитната течност, причините за болеста и износот на излачувањето на плазматската сорта. Симптомите на асцит може да се појават постепено и може да се појават во рок од еден ден. Најочигледниот знак за развој на оваа болест е значително зголемување на големината на абдоменот. Ова предизвикува зголемување на големината на потребната облека, како и зголемување на тежината. Покрај тоа, пациентот доживува постојано избршување, горушица, надуеност и тешка абдоминална болка. Кога пациентот зема вертикална позиција, стомакот виси надолу, а кога хоризонтално - виси во двете насоки. Присуството на голем абдомен предизвикува сериозен недостаток на здив со истовремена отекување на екстремитетите. Абдоминалните капки често се придружени со хернија, хемороиди или пролапс на ректумот.

Меѓу заедничките знаци на болеста се:

 • треска;
 • губење на масата на други делови од телото во однос на позадината на зголемен абдомен;
 • знаци на токсикоза;
 • зголемени вени кои се наоѓаат на абдоменот.

Индикаторот за тоа колку течност се акумулира во телото на пациентот е од 1,5 до 20 литри. Интензивната асцит е вид на болест што вклучува голема акумулација на течност со тенденција за брзо зголемување на содржината на течности во перитонеумот.

Симптоми на асцитес

Дијагностика

Докторот на абдоменот може да биде дијагностициран од лекар дури и без употреба на специјална опрема - доволно е да се испита абдоминалната празнина на пациентот. Ако, при сослушување, лекарот наоѓа тумост во стомакот на страната, со тимпанитис пронајден во средината, пациентот има асцитес. За подетална дијагноза, потребна е ултразвучна скенирање во перитонеалната празнина , црниот дроб се испитува и се врши пункција на перитонеа (парацентеза). Земањето течност за анализа ви овозможува да ја идентификувате фазата на болеста и да го одредите нејзиниот третман. Парацентезата се изведува за да се утврдат причините за болеста. Парацентеза, исто така, може да се направи во случај на тешкотии при дишење и болка.

Во прилог на горенаведените дијагностички методи, пациентот мора да подлежи на тестови на урина, крв, а исто така се подложува на тестови на имунолошкиот тип. Колку информации добиваат анализите на лекарот, зависи од способноста да се доделуваат дополнителни тестови и тестови.

Третман

Третманот на абдоминалните асцити се врши од страна на квалификувани хирурзи, општа пракса, како и други специјалисти лекари. Сето тоа зависи од видот на болеста и причината што ја предизвикала. Драпијата на абдоменот се третира со користење на следниве методи:

 • исхрана на асцитес;
 • земање диуретични лекови со супстанции кои содржат калиум;
 • употреба на лекови за намалување на хипертензијата во порталната вена;
 • парацентеза;
 • лапароцентеза. Високо ефикасна техника. Лапароцентезата најчесто се користи од хирурзи.

Диета за асцит вклучува намалување на внесот на течности, како и сол, бидејќи ја задржува течноста во телото. Лекарите советуваат диета Авицена. Таквата диета за асцит вклучува речиси целосно отфрлање на масна храна, јадење ореви во големи количини, отфрлање на свежо овошје во корист на суви. Исто така, течна храна (борш, супа) треба да се замени со супа со адитиви во форма на целер, магдонос, анасон. Исхраната за асцит не регулира колку месо треба да се консумира од страна на пациентот, но целото месо треба да биде од видлив вид (пилешко, мисирка, зајак).

Парацентеза е сечење на абдоминалната празнина со цел да се идентификуваат причините за болеста. Тоа понекогаш може да предизвика компликации (крварење, оштетување на структурите во абдоминалната празнина). Сепак, парацентезата е потребна како дијагностичка и терапевтска мерка. Фактори кои негативно влијаат врз одржувањето на парацентезата се:

 • пополнет мочен меур;
 • бременост;
 • присуство на крварење;
 • присуството на инфекција во оперативната област.

Парацентезата вклучува испитување на пациентот, ултразвучен скенирање и МРИ за него. Се изведува под локална анестезија, предизвикувајќи поспаност.

Лапароцентеза

Лапароцентезата е отстранување на вишокот на ексудат од телото на пациентот преку хируршка интервенција. Во овој случај, лапароцентезата овозможува отстранување на не повеќе од 5 литри течност во исто време. Ако се појави премногу брзо, лапароцентезата треба да се комбинира со перитонеални катетри. Тие го спречуваат појава на инфекции и перитонеални комесари. Лапароцентезата се изведува под контрола на ултразвук и под локална анестезија.

Третман на асцит со цироза, за жал, често не е ефикасен. За лекување на болеста, пациентот мора постојано да биде под надзор на лекарите. Често, треба да излечите не само асцит со цироза на црниот дроб, туку и друга болест, како што се проблеми со срцето или тумор.

Асцитес кај рак на јајници е доста очекуван, бидејќи е предизвикан од нарушување во функционирањето на лимфните садови. Покрај тоа, асцит со онкологија може да предизвика прекин на овариумите.

Асцит перитонитисот е предизвикан од инфекција во плазма течност. Ова ги зголемува симптомите на пациентот, што бара земање антибактериски лекови. Асцит перитонитисот обично е спонтан и бара внимателно испитување на заразената течност.

Chyle ascites се развива со придружни заболувања на црниот дроб и вклучува ослободување на маснотии и лимфа во перитонеалната празнина од цревата. Неопходно е да се третираат хилосните асцити со диуретици - лекови кои можат брзо да ја отстранат течноста од телото.

Третман на асцит со народни лекови вклучува капење, завиткување и земање на тинктури. Лек за болеста дома се нуди со помош на бреза. Дома, можете да направите бања на лисјата, тинктурата на бубрезите може да се зема орално, а со помош на лушпа можете да направите обвивка. Бреза е позната по своите антистагентни својства.

Вреди да се напомене дека абдоминалната капка е влошување на било која болест, а тоа ги влошува предвидувањата на пациентот за целосно закрепнување. Оваа болест може да предизвика крварење, откажување на црниот дроб, абнормална функција на мозокот и други тешки симптоми. Присуството на изразени асцити, според статистичките податоци, го зголемува процентот на смртни случаи на 50%.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ascites и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Klebsiella (појавување симптоми: 6 од 17)

Klebsiella е патоген кој предизвикува развој на неколку болести во човечкото тело и зазема водечко место меѓу опортунистичките бактерии. Тежината на текот на болеста зависи од состојбата на имунитетот, кој може да варира од блага инфекција до тешка сепса.

...
Постхолецистектомија синдром (појавување симптоми: 6 од 17)

Постхолецистектомија синдром е болест која вклучува целиот комплекс на различни клинички манифестации кои се случиле на позадината на една операција, суштината на која била ексцизија на жолчниот меур или екстракција на камења од жолчните канали.

...
Аерофагија (појавување симптоми: 6 од 17)

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...
Гастрична кашлица (појавување симптоми: 6 од 17)

Гастричната кашлица е кашлица која е симптом на гастроентеролошка болест и не е поврзана со патолошки процеси на респираторниот систем. Како по правило, овој вид кашлица ги има следните карактеристики:

...
Малдигестија (појавување симптоми: 6 од 17)

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .