Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Амилоидоза на бубрезите: симптоми и третман

Амилоидоза на бубрезите - главните симптоми:

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

Амилоидозата на бубрезите се нарекува и амилоидна дегенерација на лекот и амилоидна нефроза. Болеста е доста ретка. Вкупно, тоа не е повеќе од 2% од сите бубрежни заболувања. Важно е да се знае дека може да носи многу сериозни последици, опасни не само за здравјето, туку и за човечкиот живот. Поради оваа причина, неопходно е да се проучат нејзините симптоми и првите знаци, така што со најмало сомневање за развој на амилоидна дистрофија, одете во медицинска установа, каде што ќе се направи дијагностика и дијагнозата ќе биде прецизно направена.

Форми

Амилоидозата на бубрезите има неколку форми:

 • примарна амилоидна дистрофија е болка чиј развој во медицината не е поврзан со други патологии предизвикувајќи синтеза на абнормален протеин;
 • секундарна амилоидна дистрофија. Оваа форма на болеста се јавува во повеќето клинички ситуации. Тоа е последица на претходно претрпени акутни или хронични заболувања;
 • амилоидоза поврзана со хемодијализа;
 • конгенитална амилоидна дистрофија. Оваа форма на болеста ја наследува човекот (на ниво на ген);
 • сенилна амилоидоза. Се развива кај луѓе кои се постари од 80 години.

Класификација во зависност од структурните карактеристики на амилоидот:

 • AA амилоидоза на бубрезите. Овој тип на болест е најчест. Тие вклучуваат секундарна амилоидоза, која се развила како резултат на пренесениот ревматоиден артритис, остеомиелитис и така натаму. АА-амилоид е формиран од протеин кој се синтетизира од страна на клетките на црниот дроб за време на воспалителниот процес во телото. Ако воспалението се случува подолго време, тогаш концентрацијата на протеини станува се повеќе и повеќе, и се акумулира во ткивата на бубрезите, предизвикувајќи развој на амилоидна дистрофија;
 • AL амилоидоза. Поради генетски абнормалности на амилоидот, формиран е нерастворлив протеин, кој вообичаено не треба да биде во телото. Нејзината концентрација станува поголема и се акумулира во ткивата на главните органи - бубрезите, црниот дроб, срцето и така натаму;
 • АТТР-амилоидоза на бубрезите. Тоа е исклучително ретко. Тие вклучуваат фамилијарна амилоидна полиневропатија и системска сенилна амилоидоза. Полиневропатија е наследна болест, во текот на развојот на кој влијае човечкиот нервен систем.

Причини

Често главните причини кои предизвикуваат развој на оваа патологија остануваат непознати. Ова е карактеристика на примарната амилоидоза. Причините за развој на секундарна амилоидна дистрофија се следниве болести:

Ако хроничната инфекција има негативен ефект врз телото за долго време, тогаш исто така може да доведе до абнормални промени во синтезата на протеините. Како резултат на тоа, се формираат специфични протеински антигени. Ова се туѓи супстанции во телото, на кои почнува да произведува антитела.

Симптоматологија

Главниот симптом на било која форма на амилоидна нефроза е оштетување на бубрезите. Често овој патолошки процес може да биде потполно асимптоматски и се манифестира во фаза 3-4 на ренална инсуфициенција . Во примарна форма на болеста, болеста се развива кај луѓе на возраст од околу 40 години. Нејзиниот курс е брз и често фатален. Секундарната форма се појавува на возраст од околу 60 години. Нејзините симптоми се помалку изразени, бидејќи симптомите на болеста, кои предизвикуваат развој на амилоидна дистрофија, доаѓаат во прв план.

Амилоидоза на бубрезите

Во медицината, болеста е поделена во неколку фази. Оваа поделба е карактеристична за секундарната амилоидоза:

 • претклинички. Количината на абнормални протеини во бубрезите е незначителна, нивните функции речиси не се нарушени. Во оваа фаза, симптомите на болеста предизвикуваат амилоидна нефроза се поизразени. Оваа фаза на болеста може да трае до пет години. Со помош на ултразвук и ОАМ, патологијата не може да се идентификува;
 • протеинурична. Амилоидот веќе се акумулира во големи количини, па пропустливоста на бубрежните ткива се зголемува неколку пати. Крвниот протеин се појавува во урината. Може да се открие со помош на ОАМ. Нејзината количина постојано ќе расте, бидејќи процесот на уништување на бубрежните ткива веќе ќе биде неповратен. Надворешни знаци на болеста во оваа фаза нема. Исто така, нема симптоми на интоксикација. Често, протеинот во урината се открива случајно, на пример, за време на рутински прегледи или во процесот на дијагностицирање на други болести. Сцената трае од 10 до 15 години;
 • нефротичен. Се изговара надворешни знаци на присуство на патологија во телото. Ова се должи на фактот дека нивото на протеини во крвта се намалува, бидејќи е масовно излачено во урината. Болно лице брзо губи тежина. Тој, исто така се жали на сувост во усната шуплина, гадење, општа слабост, губење на апетитот и голема жед. Карактеристичен симптом за оваа фаза е дека за време на обидот за нагло излегување од кревет, крвниот притисок брзо паѓа. Едемот почнува да се појавува и брзо се развива. Како по правило, тие се формираат прво на долните екстремитети или на лицето. Постепено се шират низ телото, до степен до кој ексудат се акумулира во празнината на надворешната обвивка на срцето, во плевралните и абдоминалните шуплини. Постои намалување на нивото на излачена урина, до целосно отсуство;
 • uremic Симптомите на болеста се поизразени од светли. Бубрегот целосно ја губи способноста за вршење на основните функции. Се намалува и ја губи својата нормална структура. Едеми се изрекуваат и на нивна основа се појавуваат симптоми на уремична интоксикација: абдоминална болка, гадење и повраќање, по што пациентот не се чувствува подобро, општа слабост, треска. Урината не издвојува. БП низок, пулс слаб. Иновативните техники го прават невозможно целосно да се отстранат абнормалните протеини од телото. Смртноста е многу висока, бидејќи лезијата влијае на други важни органи.

Дијагностика

Крвен тест

Третман

Главната цел на терапијата за амилоидна нефроза е да се намали формирањето на дефектен протеин, да се заштитат важни органи од неговите негативни ефекти, а исто така да се намалат или целосно да се намалат непријатните симптоми. Третманот на бубрежна амилоидоза е многу тежок и мора да се спроведе под надзор на квалификувани специјалисти.

Ако некое лице има развиено АА-амилоидоза, тогаш приоритетната цел е да се елиминира воспалителниот процес со помош на конзервативни и оперативни техники. Ако остеомиелитисот стане причина за развој на патологија, веднаш треба да ги отстраните коскените области кои претрпеле гнојна фузија. Во присуство на апсцес на белите дробови - да го исцедите.

При откривање на амилоидна нефроза, веднаш е потребно да се започне со цитотоксична терапија за да се забави прогресијата на бубрежната инсуфициенција. Најдобро е да се користат билни препарати од оваа група за оваа намена, на пример, колхицин. Со развојот на човечка AL-амилоидоза, се покажа дека ги комбинира цитостатиците и хормоните со цел да се постигне подобрување во состојбата на пациентот и да се намалат непријатните симптоми.

Секундарната форма се третира само во комплекс. Првото нешто што го прават лекарите е пропишување на соодветен и ефективен третман на основната болест. Често, амилоидозата исто така исчезнува по неа. Потребна е и симптоматска терапија, бидејќи е потребно да се ублажи состојбата на пациентот, со што се намалуваат манифестациите на симптомите на патологија. Се пропишуваат следниве лекови и процедури:

 • диуретици. Потребно е ако има изразен оток;
 • мултивитамини. Тие се пропишани само парентерално;
 • адстрингенси. Тие се неопходни ако пациентот развил дијареа во однос на позадината на основната болест;
 • трансфузија на плазма.

Во нефротски и уремични фази често се изведуваат трансплантации на бубрези. Во завршна фаза, витален третман е дијализа.

Важно е навремено да се дијагностицираат и да се идентификуваат првите симптоми на болеста, за да се спречи нејзината транзиција во последната фаза. Дури и со соодветен третман, преживувањето на пациентот е многу ниско.

Превенција

Превенцијата на амилоидна нефроза треба да биде насочена кон третман на хронични заболувања, при што се развива воспаление. Исто така, важно е да се навремено дијагностицирање, бидејќи во раните фази на болеста е многу полесно да се лекува, а прогнозата ќе биде поповолна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бубрежна амилоидоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 9 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Туларемија (појавување симптоми: 9 од 20)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .